Dvojrecenze: novodobí Space Invaders a něco málo na přemýšlení

Recenze dvou her – předělávky legendárních Space Invaders Radiant a hry Plock, kde zapojíte svoje mozkové buňky.

Tipů na skvělé hry není nikdy dost, a tak se dnes opět podíváme rovnou na dvě. První hra, Radiant, bude něco pro ty, kteří pamatují staré dobré Space Invaders, u kterých nemálo hráčů strávilo významný kus svého života. Druhá hra, Plock, je věrná kopie své sestřičky z Facebooku (a tak ji možná někteří z vás znáte) a procvičíme si díky ní jak naše mozkové závity, tak náš postřeh.

Radiant

Space Invaders, ve kterých jste měli za úkol odrazit pomocí své lodě útok osmibitových mimozemských nepřátel, jsou určitě legendou. Zná je snad každý starší hráč a jejich sláva dosahuje podobných výšin jako třeba Pac-Man. Bude tedy zajímavé se podívat, jaká je moderní předělávka této legendární hry a zda má smysl si Radiant stahovat.

Princip hry snad nemusím moc vysvětlovat – máte loď, zbraň a před sebou hromadu nepřátel, jejichž jediný cíl jste vy. Dotýkáním se na levé a pravé straně se přesouváte z jedné strany obrazovky na druhou, to abyste se jednak vyhnuli nepřátelským střelám, druhak abyste mohli správně zamířit. Vaše zbraň střílí automaticky a máte na výběr hned z několika druhů, které si můžete postupně vylepšovat – můžete samozřejmě zůstat u “defaultního kanónu”, ovšem důrazně vám doporučím přejít například k plazmovému kanónu či naváděným střelám, pomocí kterých dokážete své nepřátele trefit bez rizika vlastního zásahu. Zbraně si můžete vylepšovat po skončení každého “levelu” za získané kredity, které spolu s dalšími bonusy padají z různých nepřátel. Za tyto kredity si můžete koupit také další životy, takže si dobře rozmyslete, do čeho investujete.

Aby hra nebyla monotónní, je doplněna o vcelku zajímavý příběh a také o různorodé bosse, jejichž sestřelení nebude tak jednoduché, jak si určitě myslíte. Mnohokrát se vám stane, že vás sestřelí, ale nebojte se – vždy se ve hře vrátíte maximálně o pět minut herního času, takže se nejedená o žádnou katastrofu. Co se týče délky hry, tak ta je opravdu obrovská – ve hře jsou tři světy, jejichž dohrání vám dá pořádně zabrat, a pak tu jsou také tři různé obtížnosti. Můžu ale říct, že již ta první “casual” obtížnost nepatří mezi nejlehčí.

Jedná se o předělávku staré hry, a tak se grafika snaží jít v jejích stopách, ovšem je oblečena do pěkného moderního kabátku, který jí dává pořádný náboj. Najdete zde velké množství efektů, které jsou ještě doplněny skvělou hudbou, takže je o zážitek postaráno. Radiant bych doporučil všem, kteří si rádi užijí pěkně zpracovanou oddychovku, u které opravdu nemusí nad ničím přemýšlet. Plus určitě stojí za zmínku, že hra pochází od českého vývojáře. Moje hodnocení: 75%. Hru jsem recenzoval ve verzi 3.3.

Radiant – 0,79€ – link (iPhone), link (iPad), link (Mac OS X – 1,59€)

Plock

Po pár hodinách Radiantu budete možná tak oddychnutí, že si budete chtít zahrát něco, co více zaměstná tu část těla, na které nosíte čepici. Pokud máte profil na Facebooku, tak tuto hru možná znáte – jedná se o hru Plock, ve které budete skládat barevné čtverečky a poté je prstem praskat, jen abyste dosáhli co nejvyššího skóre. Čím víc čtverečků stejné barvy bude u sebe, tím samozřejmě lepší – a nezapomeňte se soustředit na to, abyste je praskali tak, aby vám opět popadaly do výhodných obrazců.

Plock obsahuje celkem dva herní módy – ten první je takový “chvilkový”: máte přesně jednu minutu na to, abyste získali co možná nejvíc bodů. Hodí se perfektně na autobusovou zastávku nebo na jakékoliv čekání, ovšem pokud máte rádi trošku adrenalinu, určitě si víc užijete druhý mód – v něm máte prakticky neomezeně času, ovšem nesmíte nechat “vybít” dolní lištu, která se doplní vždy, když prasknete nějaké čtverečky (samozřejmě čím víc, tím lépe). Pokud se vám povede lištu dobít na maximum, což je vlastně taky vaším cílem, postupujete do dalšího levelu, ve kterém bude vše o něco rychlejší. Po skončení hry se poté nepočítá skóre, ale právě dosažený level.

I když jde o port hry z Facebooku, je Plock skvěle propracován a určitě vás zabaví na několik hodin, byť jde o chvilkovou hru. Budete se totiž neustále snažit překonat vlastní skóre, které ne a ne padnout – a to nemluvím o skóre kamarádů v Game Center. Moje hodnocení: 70%. Hru jsem recenzoval ve verzi 1.1.

Plock – 0,79€ – App Store link

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

Things pro iPad: recenze oblíbeného GTD manažera (2. část)

Následující článek

Keynote: Jobs představil bílý tenčí iPad 2, iOS 4.3 a žádné MobileMe

Související články