Keynote: Jobs představil bílý tenčí iPad 2, iOS 4.3 a žádné MobileMe

Shrnutí všech informací ze včerejší keynote, na které byl představen především nástupce krále tabletů iPad 2.

Stalo se, jak všichni očekávali – Apple opravdu včera v podvečer našeho času představil nástupce svého veleúspěšného tabletu, se kterým i po roce dominuje celému trhu. Jmenuje se jednoduše iPad 2, je o třetinu tenčí, má dvě kamery a bude se prodávat i v bílé barvě. Keynote obsahovala také několik překvapení, ovšem nevyhnula se i pár zklamáním. Pojďme se blíže podívat na přehled všech novinek, které byly včera představeny.

Steve Jobs

Prvním překvapením bylo zjevení Steva Jobse na pódiu. Ten v lednu oznámil, že si ze zdravotních důvodů bere časově neomezenou dovolenou – média se poté mohla přetrhnout o to, kdo přinese exkluzivnější a “zaručenější” informace o Stevově zdravotním stavu. Psalo se o tom, že legendární CEO má pouze šest týdnů do konce života a podobné žvásty – na internetu se dokonce objevila fotka s videem, která ukazovala extrémně hubeného Jobse s vypadanými vlasy a podivně “pokřivenými” dlaněmi. Evidentně šlo o fake (jak jsme koneckonců zde na iPhoneTips odhadovali) a Steve Jobs se těší (na své poměry) poměrně dobrému a zlešujícímu se zdraví – úsměv z něj jen sršel a na pohled vypadal poměrně stejně jako na minulé keynote, což je určitě pozitivní informace.

Statistiky

Abychom se ale dostali k těm podstatným věcem: Steve si samozřejmě neodpustil na začátek prohodit pár čísel a statistik, tady jsou některé z nich: První se týká iBooks store, který za rok své existence dokázal prodat celých 100 milionů knih (určitě poměrně nečekaná informace pro některé “pochybovače” o úspěchu tohoto obchodu). V poronání s App Store nejde sice o tak závratné číslo, ale vezmeme-li v potaz, že jde teprve o první rok provozu, jde o skvělý výsledek – vždyť Apple stále přemlouvá další a další nakladatelství, aby svoje knihy přes tento kanál zpřístupnily.

Co se týče iPhonů, tak těch se od samého začátku v roce 2007 prodalo také 100 milionů. Myslím, že toto číslo mluví za vše a není třeba ho komentovat. iPad prozatím za svým menším bratříčkem o kousek zaostává – za rok 2010 se jich prodalo “pouze” 15 milionů, ale je jisté, že křivka prodejnosti roste geometrickou řadou. Už jen díky těm 65 tisícům aplikacím, které byly za ten rok pro iPad vytvořeny či přizpůsobeny.

Steve Jobs si také neodpustil “malé” rýpnutí do konkurence, která se svými méně než 10% trhu a pouze stovkami aplikací nepředstavuje v současné době pro iPad prakticky žádnou konkurenci. Jobs dokonce tvrdí, že Apple by dokázal ovládnout rok 2011 i se svým původním modelem, nechce však ale usnout na vavřínech.

iPad 2

Po pár “nudných” číslech už ale pojďme k samotnému iPadu 2 – je mi jasné, že na ten se těšíte nejvíc – a určitě budete mile překvapeni. Prvně k novému pozměněnému designu: “uniklé” obrázky a různé fanouškovské rendery, které jste měli příležitost vidět i zde na iPhoneTips, se potvrdily jen do jisté míry. iPad 2 má opravdu poněkud “hranatější” design než svůj předchůdce, ale to je způsobeno především tím, že je o celých 33%, tedy třetinu tenčí než první generace. iPad 2 je tlustý pouze 8,8 milimetru, což je o 0,5 milimetru méně než iPhone 4. Zdá se to sice naprosto neuvěřitelné, ale je to tak. Ruku v ruce s tenčí konstrukcí jde samozřejmě také nižší váha, která se snížila zhruba o sedminu na zhruba 600 gramů.

Co je ale určitě zajímavější než tenčí design, je fakt, že iPad 2 se bude prodávat ve dvou barvách – klasický černý a nově také bílý. Nebojte se ale, že by to s bílým iPadem dopadlo stejně jako s bílým iPhonem, tedy ne příliš valně – Steve Jobs sám zmínil, že bílý iPad 2 se bude opravdu prodávat od prvního dne. Apple tedy zřejmě vyřešil problém s fotoaparátem, který u bílého iPhonu 4 měl, a tak se pravděpodobně dočkáme i bílého telefonu. Může se ale stát, že si tuto barvu Apple nechává až pro pátou generaci (která by mohla být jako každý rok představena v červnu), protože začít nyní prodávat “nový” telefon by nemělo moc smysl. Každopádně, bílý iPad 2 vypadá opravdu nádherně a “vymazleně”.

iPad 2 opravdu obsahuje dvě kamery – ta vepředu je určena především pro FaceTime hovory a PhotoBooth, zatímto ta vzadu (schopná nahrávat video v HD) se dá použít například pro iMovie (viz níže). FaceTime funguje stejně jako na všech iOS zařízeních (rodina produktů využívajících tuto službu se tedy rozrostla na iPad, iPhone, iPod touch a Mac OS X – což jsou doslova stamiliony uživatelů; škoda, že Jobs neuvedl nějaké statistiky používanosti této služby), mnohem zajímavější je tedy PhotoBooth. S touto aplikací můžete dělat podobné “blbinky” jako na Macu – obsahuje totiž velké množství efektů a podobných věcí. PhotoBooth je jedna z aplikací, která naplno využívá nový dvoujádrový procesor (viz níže).

Co se týče velikosti paměti, tak ta zůstala nezměněna – iPad je stále prodáván ve třech (respektive šesti, vezmeme-li v potaz 3G variantu) modelech, a to 16GB, 32GB a 64GB. Stejně tak zůstala nezměněna výdrž baterie, která je stále na deseti hodinách, což je vzhledem k navýšenému výkonu úžasné. A nezměměna zůstala také jedna z nejdůležitějších vlastností, kterou je cena: iPad 2 stále stojí v základní výbavě neuvěřitelných $499. Zajímavé je, že Apple snížil cenu prvního iPadu o celých sto dolarů, čímž jakoby zarazil pomyslný hřebík do rakve konkurence ještě hlouběji. Pochybuji, že někdo dokáže konkurovat ceně $399.

iPad 2 pohání zbrusu nový dvoujádrový Apple A5 čip, který tabletu dodává až dvojnásobný výpočetní výkon a údajně až devítinásobný grafický výkon, což je úžasné. Podivné je, že nebylo nikde zmíněno, kolik má iPad 2 pod kapotou paměti RAM. Na zahraničních serverech se již spekuluje o tom, že tato hodnota zůstala stejná (tedy 256MB – polovina jako u iPhone 4). To je jedna možnost, druhá možnost je, že Apple nepovažuje tento údaj za tak důležitý, aby ho zveřejňoval (i tak by se ale pravděpodobně objevil v technických specifikacích). Ať je to tak či tak, Apple byl vždycky známý tím, že mu nezáleželo ani tak na papírové konfiguraci, ale spíše na tom, aby to “prostě fungovalo”. Pokud tedy 256MB RAM stačí na to, aby iPad 2 běžel svižně (včetně multitaskingu), není myslím důvod se obávat. Koneckonců, konkurence na tom byla papírově snad vždycky lépe a podívejme se, jak dopadla.

Další novinkou v novém jablečném tabletu je například gyroskop, který znáte z iPhonu 4 a využijí ho především hráči. Očekávaně jsme se nedočkali Retina displeje ani dalších bláznivých nápadů typu MiniDisplay či ThunderBolt portu.

Nyní vás ale všechny pravděpodobně zajímá, kdy si budete moci tento skvost odnést domů. Určitě vás potěším, že to bude velice brzy – konkrétně již 25. března. iPad 2 se začne prodávat 11. března ve Spojených státech a za 14 dní dorazí mezi ostatní státy, mezi které, světe div se, patří i Česká republika (Slovensko na seznamu z keynote není, ale je pravděpodobné, že zde se tablet začne prodávat také). Mnozí spekulují nad tím, že to není pravda, protože na prezentaci se podbarvily pouze některé státy, ale podle mě jde o mylnou představu – Steve se pouze snažil podbarvit ty významné. Nevidím důvod, proč by ČR byla na seznamu, kdyby tablet nebyl 25. března uveden. Můžete se tedy začít těšit.

Smart Cover

Smart Cover je poměrně velkým překvapením včerejší keynote. Apple sice pro minulou generaci připravil svůj vlastní obal, ale u nové generace se rozhodl jít jinou cestou. Steve Jobs totiž podotkl, že Apple se celou dobu snaží udělat pěkný design a poté ho celý schová obalu.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=pbl_6DmzO4g[/youtube]

Smart Cover je nový a dle mého názoru naprosto geniální typ obalu, který kryje pouze přední sklo a nechá tak světu na obdiv celou zadní stranu tabletu. Na tomto krytu je geniálních hned několik věcí: předně je kryt držen několika magnety, a tak ho stačí jen přiložit k iPadu – kryt se rychle přicvakne a perfektně vycentruje tak, aby nepřesahoval okraje. S přicvaknutím také automaticky dojde ke zhasnutí displeje a stejně jak při oddělání byť je části krytu k automatickému rozsvícení. Schválně zmiňuji “části”, neboť Smart Cover je tvořen čtyřmi “pruhy”, díky nimž lze snadno srolovat do tvaru pyramidy, a slouží tak jako podložka pro psaní či sledování filmu (pouze landscape mód). Další vychytávkou je to, že Smart Cover údajně při přiložení čistí displej, což je určitě užitečná funkce. Jak je to ale technicky provedené, to opravdu nemám sebemenší tušení. Smart Cover se bude prodávat v desesti barvách – pět (těch svítivějších) bude z umělého materiálu a těch zbylých pět z kůže – pro ty, kteří budou chtít svému iPadu dopřát nějaký ten luxus.

iOS 4.3 (a iTunes 10.2)

Spolu s iPadem a Smart Coverem bylo zmíněno také datum spuštění iOS 4.3, jehož GM verze se zde potulovala již několik týdnů. Obsahuje poměrně očekávané funkce, konkrétně zvýšení rychlosti JavaScriptu v Safari, vylepšení AirPlay a jeho doplnění o iTunes home sharing, možnost změnit nastavení iPad switche (ovladač hlasitosti nebo orientation lock) a také avizovaný Personal hotspot. Majitele starších iPhonů ale určitě zklame fakt, že vlastní Wi-Fi hotspot si vytvoříte pouze s iPhonem 4. Pro iPhone 3G a starší není iOS 4.3 určen vůbec. Stejně tak zřejmě pro Verizon iPhone 4, který si stále drží iOS 4.2.5. Doufejme jen, že Apple nedopustí nějaké výraznější roztříštění verzí svého operačního systému.

iMovie a GarageBand pro iPad

Nyní jen v rychlosti ke dvěma novým apps pro iPad – konkrétně jde o iMovie, které již bylo uvedeno i pro iPhone, a nově také GarageBand. Oba programy jsou perfektně přizpůsobeny dotykovému ovládání iPadu.

iMovie pro iPad se velice podobá Mac OS X verzi (v porovnání s iPhonem má samozřejmě o mnoho více funkcí) a Jobs tvrdí, že se bude dát použít jako plnohodnotný video editor. Samozřejmností je práce s HD videem a stovky různých efektů, které všichni známe.

GarageBand ocení především muzikanti, ovšem s iPad verzí také nemuzikanti. Kromě klasických nástrojů (klavír, bubny, kytara…) obsahuje iPadí verze také jakési “smart” variace těchto nástrojů. Ty umožňují i nemuzikantům vyluzovat poměrně příjemné tóny, které k sobě sedí a nervou uši. GarageBand jinak umožňuje plnohodnotně mixovat až osm zvukových stop a dá se také použít jako “efektová krabička” pro kytaru. Šlapat na iPad bych vám ale příliš nedoporučoval. Obě aplikace stojí příjemných 5 dolarů.

Co nám chybí

Keynote předvedla poměrně očekávané věci, ovšem v některých věcech určitě zklamala. Především nebylo představeno bezplatné MobileMe, jak se všude spekulovalo, a pak také chybí některé funkce v iOS 4.3 – například gesta pro více prstů či některé sociální funkce. Dočkáme se tak zřejmě až v iOS 5, jehož sneak peak nám Steve také odepřel. Apple zřejmě zůstane u modelu představování nového major release iOS spolu s novým iPhonem – tedy pravděpodobně v červnu.

Shrnutí

iPad 2 vidím jako takový iPhone 3GS. Jedná se o významné posílení hardwaru a doplnění některých základních věcí typu kamery, jinak se však nejedná o nic doslova revolučního. Toto se ale čekalo a revoluční novinky (Retina displej?) se čekají až od iPadu 3. I tak je ale iPad 2 příjemným updatem, především díky bílé barvě a snížené hmotnosti. Celkem také oceňuji nový Smart Cover a aplikaci PhotoBooth. Českého fanouška však pravděpodobně nejvíce potěší rychlá dostupnost.

Jak jsem již zmínil, revoluční (hardwarové) novinky čekejme až od iPadu 3. Co se týče revolučních novinek v oblasti softwaru, které by mohly být o mnoho zajímavější než hardware, se s největší pravděpodobností dočkáme ještě tento rok. Nikdo ale neví, zda to bude již při uvedení nového iPhonu, nebo zda nás Apple bude napínat několik měsíců jako v případě iOS 4.2 (je to ale nepravděpodobné).

Nakonec zbývá snad jen zmínit, jaké další jablečné produkty budou následovat v blízké budoucnosti. Předně půjde o nový iPhone (pravděpodobně červen), menšího či většího updatu by se měly dočkat také iMacy (nikdo neví kdy) a bílý MacBook (update podobného rázu jako MacBooků Pro před týdnem). Nejvýraznější událostí tohoto roku bude však uvedení Mac OS X 10.7 Lion v létě. Na podzim nás pravděpodobně opět čeká nová řada iPodů. No nevím jak vy, ale já už se jdu těšit.

Jaké jsou vaše dojmy z nového iPadu? Je pro vás překvapením nebo spíše zklamáním? Koupíte si ho jako nový stroj popřípadě budete updatovat z předchozí generace? Podělte se s námi o vaše názory v komentářích!

One more thing…

I když na konci keynote k žádné “One more thing…” nedošlo, já si jednu neodpustím. Pokud jste již někdo sledoval video z keynote, určitě jste si museli všimnout něčeho dalšího revolučního. Ano, Steve Jobs měl černé boty. Zřejmě začíná nová éra. Uvidíme ho snad příště v bílém tričku? U Steva musí být člověk zřejmě připraven na všechno 🙂

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

Dvojrecenze: novodobí Space Invaders a něco málo na přemýšlení

Následující článek

iOS 4.3: nová verze iOS již příští týden a rekapitulace novinek

Související články