Duke Nukem 3D: dokonalý port PC verze

Již jsem s kamarádem Dukem strávil nějaký ten čas a tak vám můžu říct jaký je. Jestli je pořád takový tvrďák a střílí mimozemšťany a přitom ještě perlí originálními hláškami. It’s time to kick ass and chew bubble gum… and I’m all outta gum!

Již jsem s kamarádem Dukem strávil nějaký ten čas a tak vám můžu říct jaký je. Je pořád takový tvrďák, střílí mimozemšťany a přitom ještě perlí originálními hláškami? It’s time to kick ass and chew bubble gum…

Devadesátá léta jsou dávno pryč, ale Duke je pořád fešák! No a co, že grafika je už zastaralá? Prostě je to Duke – hail the king baby! Port pro iPhone vypadá tak, že se vzala celá původní hra (Atomic Edition, původní hra má o epizodu méně – jen 3), odebral se původní HUD (zobrazení zdraví atd.) a přidala se tlačítka pro ovládání na iPhone. Takže začneme ovládáním.

Výběr mezi digitálním a analogovým ovládáním.
Výběr mezi digitálním a analogovým ovládáním.

Hra se vás na ovládání zeptá ještě před spuštěním první mise. Digitální ovládání vám na ploše zobrazí několik sloupečků – pohyb vpřed, vzad, doprava, doleva a také pohled nahoru, dolů, doleva a doprava. Výhoda tohoto řešení je ta, že si můžete již zmíněné ovládací sloupečky přesunout prakticky kamkoliv po obrazovce a vytvořit si třeba klasické počítačové šipky! Já osobně používám toto ovládání, nastavil jsem ho na začátku a nemám s ním problém. Vynikající věc je, že si můžete nastavit i rychlost pohybu a pohledu jednoduše a to posuvníkem.

Nastavení digitálního ovládání.
Nastavení digitálního ovládání.

Analogové ovládání oproti tomu nabízí dva kloboučky. Známé například z populární hry Minigore (recenze). Levým kloboučkem ovládáte pohyb a pravým pohled. Toto řešení by teoreticky mohli FPS hráči preferovat, bohužel ve vypuštěné původní verzi je bug – kloboučky nereagují na přesun palce po kloboučku, ale musí se na jeho různá místa kliknout, podržet a následně zase kliknou na jiné místo. Vývojáři slíbilo co nejrychlejší opravu pomocí patche.

Pro ostatní akce se používají ikonky – na skok, skrčení, pauzu a použití (Action Button). Zbraně se mění poklepáním do okolí zbraně resp.doprostřed dolů.

Analogové ovládání nabízí (logicky) více nastavení.
Analogové ovládání nabízí (logicky) více nastavení.

Je zajímavost, že hráči si na ovládání spíše stěžují, než chválí. Já nemám problém a vyhovuje mi po několika minutách hraní. Připadám si téměř jako na šipkách na klávesnici.

Jdeme k samotné hře… hru můžete spustit a začít na známém místě – střeše několikapatrové budovy. První seznamování s ovládáním opravdu nebude lehké. Každopádně stále je možnost ovládání kdykoli změnit a také nastavit jestli chcete střílet přes zaměřovací kříž a nebo poklepáváním na nepřátele. Používám druhou možnost, dokud nebude k iPhone speciální HW periferie jménem myš :-).

Ukázka grafiky a digitálního ovládání.
Ukázka grafiky a digitálního ovládání.

Levely stejné jako si pamatujete z roku 1996? Přesně tak! Říkal snad někdo, že se nejedná o přesný port? A možná je to dobře, levely jsou navrženy perfektně. Nepřátelé jsou také stejní. Jen občas budete muset zapojit šedou kůru mozkovou, abyste přišli na to, kde se může skrývat karta potřebná k otevření dveří.

I krev je ve hře samozřejmě přítomna.
I krev je ve hře samozřejmě přítomna.

Co zůstalo z původní hry zachováno je také interaktivita s prostředím. Je libo zhasnout světlo, močit do pisoáru nebo posunovat kulečníkové koule? Není problém! Stejně tak zůstaly i skvělé hlášky, které vás provází celou hrou. Některé se snad možná začnou až příliš opakovat. Co jsem si ale všiml, tak například zmizel odraz v zrcadle. Stejně tak nejde přimět krásné tanečnice aby si sundaly podprsenku, pouze si na svá ňadra sáhnou. A to nám, všem fanouškům Duka, bude chybět :-).

Nepřátele nemají Duka zrovna v lásce.
Nepřátele nemají Duka zrovna v lásce.

Hra běží krásně plynuje, ale v některých pasážích (disko) se může na chvilku trhnout. Určitě doporučuji restartovat telefon a nebo použít aplikaci Memory Status (iTunes) na pročištění paměti.

Nepřátelé vás hýčkat nebudou.
Nepřátelé vás hýčkat nebudou.

Sečteno a podtrženo – Duke Nukem 3D je pro mě dokonalý port ze starých časů hraní na PC a především vynikající zábava! Někomu možná bude vadit ovládání, ale přesto bych si dovolil hru nazvat zcela jasnou nutností pro FPS hráče! Navíc hra je v AppStore pouze od včerejška a již nyní je nejstahovanější v České Republice! To mluví za vše.

Hra je ke stažení v iTunes nebo AppStore. První den za 2,39€ a následně se přehoupne přes 4€.

Pozor! Hra nefunguje nižším OS než 3.0 a na první generaci iPodů!

Gameplay:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=1-Pjnd8AS74[/youtube]

87 comments
  1. Jen doplním, že zrcadla jdou zapnout v nastavení hry, ale ta se potom (při pohledu do zrcadla) začne velmi nepříjemně sekat. Jinak výborná hra a příjemné oživení vzpomínek na starou klasiku.

  2. Jen doplním, že zrcadla jdou zapnout v nastavení hry, ale ta se potom (při pohledu do zrcadla) začne velmi nepříjemně sekat. Jinak výborná hra a příjemné oživení vzpomínek na starou klasiku.

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

Navigace: průvodce navigacemi pro iPhone

Následující článek

HiPhone: klony útočí aneb jak vydělat na cizím úspěchu

Související články