Chystá se převratná 10. generace vstupního modelu iPadu – co vše zatím víme?

Podzim se blíží, a sním i očekávané představení nových produktů od Applu. Jedním z nich je i vstupní model iPadu, který se stal populární zejména díky jeho nízké cenovce a přijatelným specifikacím. Letos se navíc kromě upgradu vnitřností snad dočkáme i po několika letech aktualizovaného designu. Ten by měl korespondovat s ostatními produkty řady iPad.

A14 Bionic čip a 5G

Každoroční samozřejmostí u tohoto iPadu je aktualizace procesoru. Zatímco loňská 9. generace měla čip A13 Bionic, letos do těla vloží Apple A14 Bionic čip. Jedná se o procesor, který můžeme vidět například v řadě iPhone 12 nebo ve 4. generaci iPadu Air. Aktualizace procesoru není však žádnou převratností, ačkoliv výkon se má oproti 9. generaci zvýšit až o 30 %. A14 Bionic ale zajistí zejména delší podporu aktualizací a také výraznou úsporu spotřeby energie.

Aktualizace ale přinese jeden velký zádrhel. Procesor A14 Bionic velmi pravděpodobně nebude podporovat nejzajímavější novinku systému iPad 16, a sice Stage Manager. Díky této funkci lze iPad ovládat ještě více jako laptop s podporou několika oken najednou. Tímto krokem Apple razantně prohlubuje mezeru mezi vstupním modelem a ostatními modely iPadu a jsem si jist, že velká část zákazníků kvůli tomuto sáhne právě po novém iPadu Air s M1 procesorem.

Vstupní model iPadu byl také už jediný, který byl omezen pouze LTE konektivitou. 10. generace ale podle nejnovějších informací nabídne možnost rychlejšího 5G připojení. Na cestách tak uživatelé budou moci surfovat ještě rychleji. Samozřejmostí je ale nutnost připlatit si za iPad Wi-Fi + Cellular, do něhož lze vložit SIM kartu.

USB-C a nový design

Konečně se i nejlevnější model iPadu pravděpodobně dočká USB-C konektoru namísto Lightningu. Apple začal na tento konektor přecházet už při představení nového designu iPadu Pro pár let zpět, s posledním modelem si ale dal na čas. USB-C umožní uživatelům připojit mnohem větší škálu externích zařízení a přesouvat soubory v mnohem vyšších rychlostech. Na iPhonech ale USB-C bohužel můžeme očekávat jen ztěžka.

Vše souvisí se vším, a tak se oslím můstkem dostáváme k novému designu iPadu 10. generace. Ten má být po vzoru řady Air, Mini a Pro hranatější a mírně tenčí. Podle uniklých projektů to navíc vypadá na nový design čočky fotoaparátu. Ta má připomínat tu na iPhonu X a XS. Bude tedy mírně vystouplá a orientovaná vertikálně spolu s mikrofonem. Přisvětlovací diodu budeme hledat marně.

Uniklé CAD projekty iPadu 10. generace naznačují hranatý design

Hranatý design ale neznamená displej s užšími rámečky a TouchID ve vypínacím tlačítku. Přední strana tabletu má totiž zůstat velmi podobná té, jak ji známe nyní. Po bocích má mít iPad užší rámečky, nahoře a dole zůstanou větší. A to i kvůli implementaci klasického domovského tlačítka se senzorem TouchID. Už pár verzí systému ale umožňuje iPad ovládat i bez tohoto tlačítka, zůstává tak otázkou na co tam Apple za každou cenu home buttom nechává.

A co Apple Pencil? Je to tak – nový iPad má podporovat 2. generaci tužky Apple Pencil. Dává to smysl, první generace se nabíjela pomocí Lightning portu, který však v novém iPadu být nemá. Hranatý design navíc napovídá nabíjení tužky na boku. Applu tak nezbývá nic jiného, než první generaci Apple Pencil již navždy pohřbít, nezbývalo by totiž jediné zařízení, které by ji podporovalo.

Cena a dostupnost

Základní model se nyní prodává od 9.990 Kč. Magazín 9to5mac ale předpokládá, že kvůli vyšší inflaci a zásobovacím problémům se může cena nepatrně zvýšit. iPad má být klasicky dostupný ve variantě 64 a 256 GB a můžeme jen doufat, že Apple bude nabízet několik veselých barevných variant. Představení tohoto modelu uvidíme pravděpodobně někdy v říjnu. První tiskovku v září si Apple nejspíš nechá pro iPhony a Apple Watch a iPady a Macy uvidíme v říjnové tiskovce.

Předchozí článek

Inženýr dokázal umístit port USB-C do vlastního nabíjecího pouzdra AirPods

Následující článek

Apple se chce odstřihnout od Intelu, ale s Apple Silicon teprve začíná

Související články

Tipy a triky pro váš iPhone: část druhá

Před pár dny jste mohli vidět první část seriálu o různých funkcích pro iPhone, které nejsou zcela běžně známé, což je způsobeno tím, že Apple neudělal jejich seznam, jelikož je považoval za natolik intuitivní, že žádný nebude třeba.