iOS 4.3: nová verze iOS již příští týden a rekapitulace novinek

Steve Jobs kromě včerejšího představení iPadu 2 nezapomněl ani na jeho software, lépe řečeno aktualizaci softwaru. Tou je právě iOS 4.3 a přináší několik podstatných novinek, které se ještě částečně od první bety změnily. Update je samozřejmě pro většinu iOS zařízení (jejich vymezení se dozvíte až na konci), ale můžu rovnou říci, že poslední generace iPhonu, iPadu a iPodu touch mezi ně patří.

Steve Jobs kromě včerejšího představení iPadu 2 nezapomněl ani na jeho software, lépe řečeno aktualizaci softwaru. Tou je právě iOS 4.3 a přináší několik podstatných novinek, které se ještě částečně od první bety změnily. Update je samozřejmě pro většinu iOS zařízení (jejich vymezení se dozvíte až na konci), ale můžu rovnou říci, že poslední generace iPhonu, iPadu a iPodu touch mezi ně patří.

Nitro JavaScript engine v Safari

První novinkou, o které se, pokud vím, ani nějak dříve nemluvilo, je vylepšené Safari. Přesněji řečeno, jeho vylepšení leží “pod kapotou” a nové Safari přináší více než 2x větší výkon při zpracovávání JavaScriptu. Apple k tomu použil nový Nitro JavaScript engine, který prý pochází původně z Mac OS X a byl přenesen do iOS. Výhodou je tedy určitě rychlejší prohlížení webu – tedy, pokud to zpozorujeme.

iTunes Home Sharing
Možná nejzajímavější novinka iOS 4.3, určená hlavně majitelům jak zařízení s iOS, tak i Mac OS X (ovšem použít by měla jít i na počítači s Windows a nainstalovanými iTunes). Nyní totiž můžete jednoduše streamovat všechna svá multimédia z iTunes do vašeho iOS zařízení (iPhone, iPad či iPod touch), stačí být připojen na stejné Wi-Fi síti. Raději si řekněme příklad: mám v iTunes připraven film, který se chci podívat na iPadu. Jednoduše zapnu iPad, nastavím streaming a přes Wi-Fi síť nyní běží váš film na obrazovce iPadu – a to je fyzicky uložen ve vašem Macu/PC. Dovedu si představit, že se bude jednat o opravdu používanou novou vlastnost iOS 4.3.

iPad Side Switch
I přes to, že Steve Jobs velmi svorně tvrdil, že možnost přenastavení side switche na iPadu se nedočkáme, nakonec názor změnil. Mnoho lidí po této volbě toužilo a bylo schopno kvůli tomu iPad i jailbreakovat, neboť na Cydii se objevovala jednoduchá aplikace, která měnila vlastnost side switche z vypínání zvuku zpět na zamknutí polohy, které bylo ještě ve starém softwaru iOS 3.2 přítomno. V iOS 4.2 jsme se ale dočkali změny a side swich se stal najednou vypínáním zvuku. iOS 4.3 tento problém řeší a nyní už si můžete v nastavení jednoduše vybrat, co preferujete. Děkujeme, Steve.

Personal hotspot pro iPhone 4
I když se dříve předpokládalo, že možnost vytvořit hotspot budou mít i starší iPhony (tím mám na mysli 3GS), bylo nakonec rozhodnuto, že vytváření hotspotu bude povoleno pouze pro iPhone 4. Vysvětlení tohoto rozhodnutí tkví nejspíše v tom, že Apple rád podporuje pouze nejnovější modely a snaží se lidi donutit ke koupi novějšího zboží. Každopádně i přesto můžeme být rádi, že se nakonec Apple rozhodl tuto vlastnost vůbec zavést. Využití je jednoduché – pokud jste někde na místě nepokrytém Wi-Fi a rádi by jste používali internet na něčem větším, než je iPhone, jednoduše vytvoříte hotspot v iPhone 4 (čímž vlastně vytvoříte novou Wi-Fi síť) a připojíte se na ní ze svého notebooku či iPadu. První dojmy z této funkce jsou spíše pozitivní, protože hotspot nevybíjí tolik baterku, jak se čekalo.

Vylepšený AirPlay
AirPlay již není novinkou, byl představen již v iOS 4.2. Nyní se ovšem dočkává vylepšení v podobě důležité podpory aplikace Obrázky, takže nyní můžete jednoduše streamovat video či obrázky do vaší Apple TV. Tato novinka se nás ovšem zas tolik netýká, protože jen opravdová hrstka lidí s Apple TV žije v České republice, neboť je tu zatím oficiálně nedostupný a navíc by tu neměla, narozdíl od ostatních států, velký smysl.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=oXsEpfnUFNE[/youtube]

Nyní několik slov ke kompatibilitě zařízení. Jak bylo předpokládáno, tak se tak i děje – Apple oficiálně odstřihává podporu starším zařízením (jmenovitě iPhone 3G, iPod touch 2G a iPod touch 3G 8GB), což je jistě logický krok kvůli jistému vývoji vpřed. Osobně jsem čekal spíše odstřihnutí až spolu s uvedením iOS 5, které se ale ovšem možná nedočkáme tak brzy, jak si myslíme. V minulých letech jsme totiž byli zvyklí na oznamování nových zásadních verzí iOS již na začátku roku, s čímž Apple tentokrát nepřišel. iOS 4.3 tedy oficiálně nainstalujete na tyto zařízení – iPhone 3GS, iPhone 4 (pouze GSM verze, verze pro Verizon zůstane na verzi iOS 4.2.5), iPod touch 3G (32GB a 64GB), iPod touch 4G, iPad a nově iPad 2.

iOS 4.3 vyjde příští týden v pátek (11. března) a aktualizovat můžete jako obvykle pouze přes iTunes.

14 comments
    1. Aaale toho by som sa nebal, tak ako oficialne nebolo multitasking a backgrounds pre 3G, stacilo upravit plist file a bolo vybavene…

    2. docela na hovno že Hotspot nieje ani na iphone 4

  1. no mi ten hotspot na GS taky chybí, to bych použil s MBA a víc už nepotřebuju

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

Keynote: Jobs představil bílý tenčí iPad 2, iOS 4.3 a žádné MobileMe

Následující článek

Apple iPad 1. generace: ceny padají, tablet seženete už za 9 tisíc

Související články