Cena/hodnota iPhonu nebo iPadu

Pokud se někdo z hrdých majitelů iPhonů pochlubí sousedovi, vlastnícího telefon s Androidem, čím on telefonuje, většinou se setká s argumentem, že cokoliv od Apple je drahé a on na tuto značku prostě nemá.

Drahé, resp. dražší než konkurence, NOVÉ výrobky od Apple opravdu jsou. Ale také záleží na tom, s čím je porovnáváte. IPhony by se měly porovnávat vždy se stejnou výkonnostní třídou. V tom případě jsou ceny skoro totožné. Záleží také na pověsti dané značky. Prostě nezaměňovat hrušky za jablka. Důvody relativní drahoty jsou ale triviální. Konkurence nemusí vynakládat tolik finančních prostředků na vývoj, prostě si koupí licenci Androida. Firma Apple ani nechce být vnímána jako výrobce telefonů či tabletů pro široké masy. Můj oblíbený autor zeměplošských knih Terry Prattchet napsal: kapitán Noční hlídky Elánius: „Věc spočívala v tom, že dobré boty vydržely roky a roky. Člověk, který si mohl dovolit dát padesát tolarů za pořádné boty, měl obutí, jež jeho nohy udrží v suchu ještě za deset let, zatímco chudák, který si mohl dovolit dát za boty jen deset tolarů, utratil za stejnou dobu sto tolarů, a přitom bude mít prakticky pořád mokré nohy!” Teď si jen prohoďte slovo boty za iPad nebo iPhone a uspoříme si sáhodlouhé vysvětlování. Prostě pro početnou skupinu zákazníků není problém tuto cenu akceptovat. Jedni jsou věční chlubilové, další fandové a nakonec i držglešle jako já. V České republice už je také pár firem, co nabízí prodej na splátky s možností jejich výměny každé 2 roky za nový typ, pro ty, kteří to prostě nemohou déle vydržet a musí být prostě trendy. A toto vše Applu na slušné druhé místo ve světové prodejnosti bohatě stačí.

Pokud tedy např. porovnáte můj oblíbený iPhone SE (1. generace), který spatřil světlo světa v roce 2016, tak ten je i v současnosti (2021) stále zcela porovnatelný se současnými modely, pokud tedy opomineme FaceID, některé vylepšení fotoaparátu a jiné, podle mě, drobnosti. Rychlost je neomezující a aktualizace operačního systému jsou stále k dispozici. Což v covidové době, kdy mobil prakticky nahradil peněženku, tudíž řešíme bezpečnost, hraje podstatnou roli. A má jednu další opomíjenou vlastnost. Velikost resp. malost. Co by majitel ruky, neodpovídající velikosti lopaty, oceňuju možnost ho ovládat jednou rukou, což jsem u telefonu od 4,7 palce výše nedokázal. A také podle mě rozhoduje váha. Sice jsem v parných dnech oceňoval, že mě model 6S v kapse pomáhal řešit přehřívání jistých oblastí, tím, že mi v průběhu chůze sice decentně, ale neustále stahoval trenýrky, ale s ohledem na okolí jsem to už opravdu musel řešit. Sice stačilo dát si novou gumu do trenýrek, ale co by „inteligent” v oblasti IT se pohybující, rád řeším věci systémověji (a ta guma byla všitá!).

To spočívalo v prodeji 6S a koupí zmíněného malého SE. Prodat 6S bylo opravdu záležitost 2 týdnů inzerce na MarketPlace v útrobách Facebooku a ještě jsem si vybíral ze 4 zájemců. Pravda, v roce 2019. Nyní bych za něj dostal samozřejmě už méně, ale nepochybuju, že by prodat šel i nyní. Pozor, nyní bude oblíbený hate speaking, tudíž slabší povahy a majitelé Androidu přestaňte raději číst. Zkuste prodat jakýkoliv telefon s Androidem po x letech. Pokud se prodávají s kupujícím vůbec shodnou na konkrétním typu (jedovatě narážím na označování typů, kde jedno písmenko v označování typu, někdy znamená prakticky jiný telefon), tak cena je většinou minimální. Pokud to trochu přeženu, tak koupí iPhonu nebo iPadu investujete, ale koupí Androidu pouze spotřebováváte peníze.

PS. s tablety iPad je situace stejná, ne-li lepší.

Předchozí článek

Apple Watch Series 7 poskytne uživatelům o 16 % více pixelů.

Následující článek

Nová satelitní funkce umožní iPhonu 13 hovory a textové zprávy i bez mobilního signálu

Související články
Číst více

Ty nejzajímavější novinky v iOS 8

Včera Apple představil nový operační systém pro iPhone, iPod touch a iPad, který dle očekávání ponese název iOS 8. Pojďme se podívat na všechny podstatné novinky, které zazněly na konferenci WWDC 2014.