Apple u MacBook Pro zkoumá, jak rozdělit klávesnici, obrazovku a trackpad, abyste mohli kombinovat jakékoli komponenty, které potřebujete, kdykoli je potřebujete. Apple se setkal s kritikou. Před deseti lety reagoval Phil Schiller na kritiku Macu Pro tím, že na pódiu zamumlal “Už nemůžu inovovat.” Je možné, že toho vzhledem k selhání tohoto modelu Mac Pro lituje. Ale pokud Apple nyní pouze mumlá interně, pravděpodobně to říká něco o tom, jak si uživatelé nového Mac Pro 2023 stěžují na to, že není modulární. „Dáme vám modulární stroj,“ říká Schiller možná i nyní v jídelně Apple Parku.
Co ukazuje nový patent?
Nově udělený patent ukazuje, že Apple chce jít mnohem dál, než jen povolit několik rozšiřujících karet do Macu Pro. Místo toho vám chce umožnit vybrat si moduly, ze kterých chcete vytvořit Mac, který potřebujete.
Tyto moduly nejsou žádným vnitřním rozšířením, jsou to klávesnice, trackpad, displej, panty mezi tím vším – a dokonce i stojan, na který lze tento displej umístit, pokud chcete.
„Modularizovaná výpočetní a vstupní zařízení“ má ilustrace, které vypadají jako rozložené verze MacBooku Pro. Text patentu je jen trochu sušší.
“Příklad výpočetního zařízení může zahrnovat základnu nebo tělo definující vstupní povrch a vnitřní objem,” říká. “Výpočetní zařízení může obsahovat množství senzorů umístěných ve vnitřním objemu.”
“Výpočetní zařízení může obsahovat závěs obsahující zádržnou část a otočný prvek,” pokračuje. “Přídržná část může zahrnovat první a druhou stěnu definující kanál a otočný člen se může otočně připojit k základně a může být umístěn mezi přídržnou částí a základnou.”
To vše o mechanice MacBooku Pro s vlastní montáží a patent uvádí, že může mít „displej odnímatelně připevněný k pantu“ a „klávesnici odnímatelně připevněnou“ a napájecí zdroj, „projektor pro promítání požadovaný obrázek na vstupní plochu“ a tak dále.
Nevypadá to, že by Apple očekával, že tyto prvky budou spojeny dohromady a poté ponechány jako jeden celek. “Základna může obsahovat jeden nebo více magnetů pro zarovnání klávesnice nebo druhého displeje na vstupní ploše,” uvádí patent.
„Základna může tvořit zvýšenou část, která funguje jako základ pro zarovnání klávesnice nebo druhého displeje na vstupní ploše,“ pokračuje Apple. “Napájecí zdroj může obsahovat indukční nabíjecí cívku.”
Displej tedy můžete pevně podepřít, ale protože je magnetický, můžete obrazovku později zase sundat. To je, pokud vůbec používáte projekční plátno – pamatujte, že „počítačové zařízení může obsahovat projektor pro promítání požadovaného obrazu na vstupní plochu nebo jinam“.
To se nedělá jen proto, aby lidé, kteří chtějí modularitu, umlčeli. Dělá se to proto, že, jak uvádí patent, mnoho z nás nakonec používá různá zařízení, místo aby si jedno přizpůsobili svým potřebám.
“Tradičně mezi výpočetní zařízení mohou patřit tablety, přenosné počítače a stolní počítače,” říká Apple.
Patent pak nastiňuje, jak například notebooky „obecně předpokládají véčkovou konfiguraci“, zatímco tablet je dotyková obrazovka a stolní počítače „obecně obsahují samostatný displej, klávesnici a věž“.
„Zatímco každý z těchto typů výpočetních zařízení účinně poskytuje kvalitní uživatelskou zkušenost v konkrétních prostředích,“ pokračuje Apple, „může být žádoucí, aby bylo možné tato zařízení překonfigurovat tak, aby efektivně fungovala v širokém spektru aplikací v různých prostředích.“
„U tradičních výpočetních zařízení se tak uživatelé možná budou muset spoléhat na několik různých výpočetních zařízení, aby dostatečně uspokojili jejich různé potřeby,“ uvádí patent.
Myšlenka Applu je tedy taková, že budete sedět u svého stolu až do oběda, pak jen strhnete obrazovku a jdete číst tento „tablet“ u kávy. Nebo že pokud jedete na cesty, možná si můžete vzít jen obrazovku a klávesnici, nebo alespoň přenosnější kombinaci než celý váš stolní počítač.
Všechno to připomíná Microsoft Surface nebo jiná zařízení, která fungují jako tablety a notebooky. Má však také určité kořeny v návrzích na ukotvení iPhonů v MacBooku – nebo dokonce zpět do 90. let a PowerBook Duo.
Od roku 1992 do roku 1997 byl PowerBook Duo lehkým a tenkým notebookem – na tu dobu –, který bylo možné zapojit do stolního počítače Mac. Pracovali byste na zdánlivě běžném stolním Macu, pak by se stisknutím tlačítka vysunuly vnitřnosti v podobě PowerBook Duo, které si můžete odnést.
Tento patent je připsán pěti vynálezcům, včetně plodného Paula X. Wanga. Jeho mnoho předchozích patentů pro Apple zahrnuje jeden o vytváření modulárních možností pro to, co nyní známe jako Apple Vision Pro.