Brašnička: naučná a zábavná hra pro předškolní děti

Brašnička je zábavnou a přitom naučnou hrou, která míří na děti starší tří let. Snaží se rozvíjet základní dovednosti, jako počítání, logiku nebo slovní zásobu.

Brašnička je zábavnou a naučnou hrou, která míří na děti starší tří let. Nabízí češtinu a snaží se rozvíjet základní dovednosti, jako jsou počítání, logika nebo slovní zásoba a to zábavnou a hravou formou. Daří se jí to?

Druhy her

Hra obsahuje pět různých her, každý z nich u dětí rozvijí něco jiného. Je tu hra symboly, kde je třeba přiřadit správný symbol do logické řady. Jak mladý hráč postupuje, řady se stávají komplikovanějšími.

Další hrou, která na něj čeká, je skládání slovíček, buď se zvířaty nebo ovocem a zeleninou. Zobrazí se charakteristický obrázek a dítě musí písmena poskládat do slova.

Dalším typem hry, který si může zahrát, je počítání, a to buď se zvířátky nebo s ovocem. Začíná se u jednoduchého počítání, kolik jich vlastně je, a pak se přejde ke sčítání.

Dítě si také může zkusit rozeznávání siluet, nebo jinak řečeno tvarů, a to zase buď zvířat nebo ovoce a zeleniny. Poslední hrou je sestavování puzzle skládaček ze čtyř dílků.

Ovládání a další funkce

Brašnička má jednoduché rozhrání. Při spuštění se zobrazí pouze název aplikace a pod ním tlačítko s tučňákem a popisem start, který vás pustí dál do menu. Vpravo nahoře se také nachází dvě ikonky, které jsou vždy v menu na dosah. První, s vyobrazením mikrofonu, zpřístupní šikovnou funkci, díky které můžete pro dítě nahrát libovolný počet pochvalných či povzbuzujících vzkazů, které se vždy automaticky přehrají po ukončení úkolu. Druhá ikonka s otazníkem vám pomocí obrázků s popisky vysvětlí ovládání Brašničky.

Jakmile se tedy dostanete do menu, můžete si vybrat mezi hrami. Poté co si vyberete, se vám zobrazí mřížka s dohranými či ještě nedohranými hrami. Ty úspěšně dokončené mají na sobě ikonku trofeje. Ty co jsou zamčené na sobě mají ikonku zámku a můžete je odemknout dokončením předchozích úkolů. Na další úkoly můžete listovat prstem. Celkově je všech úkolů ze všech her dohromady něco přes 190.

Poté co vybraný úkol spustíte, stačí ťapnout na žeton a přesunout ho na vyhraněné místo. Po úspěšném nebo neúspěšném dokončení úkolu se zobrazí buď veselý nebo smutný smajlík a přehraje se zvukový signál, případně váš nahraný vzkaz. Pod smajlíkem se můžete tlačítky dostat do menu, zopakovat úroveň nebo přejít na další úkol. Pokud vaše dítě úkoly nezvládá, můžete mu zapnout nápovědu, která zobrazí odpověď zašedlou v rámečku, kam se žetony přenáší.

Během pohybu v menu také hraje chytlavá instrumentální skladba, ta však během úkolů utichne. Většina akcí v Brašničce je opatřena nějakým jednoduchým zvukem.

Aplikace je tedy vymyšlena dosti dobře, proto je škoda, že jí nohy podráží technické zpracování. Bohužel totiž dost často padá a to hlavně po splnění úkolu. Dá se říct, že je to skoro pravidlem. Naštěstí se postup vždy uloží, takže stačí vždy jen Brašničku spustit znovu. Jedná se však o první verzi hry a na nápravě se už prý pracuje.

Závěr

Hra Brašnička je tedy skvěle vypadající a funkční hrou. Je to skvělý způsob, jak se děti mohou zábavnou formou naučit nebo přiučit všechny dovednosti zmíněné v úvodu, tedy počítání, logiku nebo slovní zásobu. Oproti jiným hrám nabízí češtinu, což zaslouží jen pochvalu. Přesto je zážitek pokažen častým padáním aplikace, ale to se snad brzy změní.

Předškolní brašnička pro iPad – zdarma do 15.9., poté cena není známa – AppStore Link (iPad)

2 comments
  1. Aplikace našla místo v mém iPadu nedávno. Ve vaší recenzi jsem doufal o postřeh jak takovou aplikaci dokáže ovládat -+3 leté dítě, dospělí takovou aplikaci nedokáží ohodnotit, když se jedná o takovéto úkony, hřičky…. Škoda… Padání aplikace nepozoruji a to ji spouštím pod betou iOS 5.

    1. Bohužel jsem neměl nikoho tříletého, kdo by to zkusil. Každopádně podle recenzí v AppStoru to vypadá, že  to děti hodně baví a s ovládáním prý není problém. S tím padáním aplikace má problémy více lidí. Možná to je tím, že vlastním iPad 1, kterému nestačí paměť…

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

iStudiez Pro: šikovný pomocník pro studenty

Následující článek

iPhone 5: Apple prý zvyšuje výrobu

Související články