Apple znovu získal prvenství na trhu smartphonů i přes 17% pokles

Celosvětové dodávky chytrých telefonů klesly v prázdninovém čtvrtletí 2022 o 17 % oproti roku 2021, ale iPhone získal první místo navzdory problémům s dodávkami. Nejnovější zpráva od Canalys odhaluje, že Apple měl nejvyšší podíl na trhu s 25 %, což je meziroční nárůst o 2 %. Na druhém místě měl Samsung 20% podíl na trhu.

Xiaomi si udrželo třetí místo, přestože jeho podíl ve čtvrtém čtvrtletí klesl na 11 %, především kvůli problémům v Indii. OPPO a vivo tvoří zbytek z pěti největších prodejců s 10% a 8% podílem na trhu.

Jaký bude rok 2023?

„Do roku 2023 budou prodejci přistupovat opatrně, upřednostňovat ziskovost a chránit podíl na trhu,“ řekl analytik Canalys Research Le Xuan Chiew. “Prodejci snižují náklady, aby se přizpůsobili nové tržní realitě. Budování silného partnerství s distribučním kanálem bude důležité pro ochranu podílů na trhu, protože obtížné podmínky na trhu jak pro distribuční partnery, tak pro dodavatele mohou snadno vést k namáhavým jednáním.”

Canalys předpovídá stagnaci až marginální růst trhu smartphonů v roce 2023, přičemž se očekává, že podmínky zůstanou náročné. Chiew uvedl, že i když tlak z inflace bude postupně slábnout, dopady zvýšení úrokových sazeb, ekonomického zpomalení a stále více bojujícího trhu práce omezí potenciál trhu.

Zejména silná spotřebitelská poptávka po iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max – spojená s narušením dodavatelského řetězce – vedla k tomu, že někteří analytici snížili své prognózy. Nicméně podle zprávy ze 16. ledna Apple konečně dohnal poptávku.

Průměrné dodací lhůty pro dodání iPhonu 14 klesly u všech čtyř modelů na přibližně čtyři dny, po čtvrtletí, kdy to bylo zhruba měsíc mezi objednávkou a dodáním. Všechny modely jsou k dispozici k vyzvednutí v amerických Apple Storech, přičemž data dodání jsou přibližně pět dní.

Dodací lhůty v Číně a Evropě se zkrátily na tři dny, přičemž u většiny modelů iPhone je k dispozici vyzvednutí na prodejně.

Předchozí článek

iPhone 15 Pro může pro displej používat tenčí zakřivené rámečky

Následující článek

Apple v Indii údajně plánuje 25% produkci

Související články

iPad 2: žádné zlepšení rozlišení, ale se dvěma kamerami!

V době před vydáním každého Apple produktu se objeví mnoho spekulací a jinak tomu není ani u druhého iPadu, který by se měl v nejbližší době ukázat světu. Mezi hlavní "trhák" by měl podle většiny být tzv. "retina" displej, který se objevil u posledního iPhone 4. Nakonec se ovšem prý nedočkáme ani zvýšení rozlišení displeje na dvojnásobek a displej zůstane v původním rozlišení i u druhé verze iPadu.