Apple znovu získal prvenství na trhu smartphonů i přes 17% pokles

Celosvětové dodávky chytrých telefonů klesly v prázdninovém čtvrtletí 2022 o 17 % oproti roku 2021, ale iPhone získal první místo navzdory problémům s dodávkami. Nejnovější zpráva od Canalys odhaluje, že Apple měl nejvyšší podíl na trhu s 25 %, což je meziroční nárůst o 2 %. Na druhém místě měl Samsung 20% podíl na trhu.

Xiaomi si udrželo třetí místo, přestože jeho podíl ve čtvrtém čtvrtletí klesl na 11 %, především kvůli problémům v Indii. OPPO a vivo tvoří zbytek z pěti největších prodejců s 10% a 8% podílem na trhu.

Jaký bude rok 2023?

„Do roku 2023 budou prodejci přistupovat opatrně, upřednostňovat ziskovost a chránit podíl na trhu,“ řekl analytik Canalys Research Le Xuan Chiew. “Prodejci snižují náklady, aby se přizpůsobili nové tržní realitě. Budování silného partnerství s distribučním kanálem bude důležité pro ochranu podílů na trhu, protože obtížné podmínky na trhu jak pro distribuční partnery, tak pro dodavatele mohou snadno vést k namáhavým jednáním.”

Canalys předpovídá stagnaci až marginální růst trhu smartphonů v roce 2023, přičemž se očekává, že podmínky zůstanou náročné. Chiew uvedl, že i když tlak z inflace bude postupně slábnout, dopady zvýšení úrokových sazeb, ekonomického zpomalení a stále více bojujícího trhu práce omezí potenciál trhu.

Zejména silná spotřebitelská poptávka po iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max – spojená s narušením dodavatelského řetězce – vedla k tomu, že někteří analytici snížili své prognózy. Nicméně podle zprávy ze 16. ledna Apple konečně dohnal poptávku.

Průměrné dodací lhůty pro dodání iPhonu 14 klesly u všech čtyř modelů na přibližně čtyři dny, po čtvrtletí, kdy to bylo zhruba měsíc mezi objednávkou a dodáním. Všechny modely jsou k dispozici k vyzvednutí v amerických Apple Storech, přičemž data dodání jsou přibližně pět dní.

Dodací lhůty v Číně a Evropě se zkrátily na tři dny, přičemž u většiny modelů iPhone je k dispozici vyzvednutí na prodejně.

Předchozí článek

iPhone 15 Pro může pro displej používat tenčí zakřivené rámečky

Následující článek

Apple v Indii údajně plánuje 25% produkci

Související články

Nová funkce App Store: Darujte aplikaci!

Chtěli byste známému, kamarádovi, nebo třeba členu rodiny darovat aplikaci, ale dávat mu na ní dárkovou iTunes kartu vám nepřijde vhodné? Je tu nová možnost, nyní můžete darovat jakoukoliv aplikaci z AppStore (v iTunes "Gift this App"). Obdarovaný tak získá vámi vybranou aplikaci zdarma. Zajímavé, co říkáte?

Tetris: legenda pro iPhone v 80% slevě pouze dnes!

Legendární Tetris určitě všichni znáte. Pokud si chcete tuto "digi-hru" pořídit také na iPhone, vřele vám doporučuji koupit právě Tetris na AppStore pokud možno ještě dnes, 23.5.2010. Electronic Arts slaví neuvěřitelných 100 mil. stažení, což samo o sobě dokazuje kvalitu této hry. Jako dárek na nás čeká exkluzivní sleva o 80% na 1,59€!