Apple: příští rok má být revoluční, co se designu týče

Apple tento rok nepředvedl příliš mnoho nových revolučních designů, a tak se máme v roce 2012 zřejmě na co těšit. Které produkty se mohou těšit na nový kabátek?

Ať byl (či spíše je) rok 2011 pro Apple jakkoliv úspěšný, nedočkali jsme se v něm příliš mnoha redesignů. Jediným takto updatovaným produktem se stal iPad 2 a ani zde nelze mluvit o nějaké velké revoluci, spíše o čekaném ztenčení a zrychlení. Ostatní produkty bohužel “ostrouhaly”, a tak se na zahraničních webech začíná spekulovat o tom, že se v roce 2012 dočkáme velkého množství podstatných změn v oblasti designu.

Zahraniční zdroje mluví o tom, že se redesignu dočkají prakticky všechny hlavní produkty, tedy iPhone, iPad, MacBook Pro i Air a iMac. I když s většinou se dá souhlasit, některé spekulace mi přijdou poněkud podivné. Proto se pokusím sepsat svůj názor na to, čeho se zřejmě dočkáme příští rok – upozorňuji, že jde také pouze o spekulace.

Začněme těmi produkty, které se podle mě žádného redesignu nedočkají, protože si ho “nezaslouží”. Jde o iPad a MacBook Air – oba produkty jsou tak mladé, že na redesign ještě nemají nárok. iPad se navíc drobného faceliftu dočkal hned ve své druhé generaci, kdy došlo ke ztenčení a zrychlení. Proto si myslím, že se v lednu dočkáme pouze jakéhosi iPadu “2S”, který bude pouhým speed-bumpem s rychlejším procesorem a možná vyšší kapacitou baterie.

Výše zmíněné zdroje ale navíc uvádějí, že někdy na podzim roku 2012 spatří světlo světa iPad 3, který již bude opravdovou revolucí – s pozměněným designem, retina displejem a dalšími vychytávkami. Tak jak jsem psal, že iPad 3 je bláznivý nápad už tento rok, tak si ze stejných důvodů myslím, že jde o bláznivý nápad i rok příští. Nevidím důvod, proč by Apple uváděl dvě generace přístroje za rok. iPad 3 tedy čekám až v lednu 2013.

Produkty, které si redesign opravdu zaslouží, jsou iPhone, iMac a MacBook Pro. iPhone 4S byl možná pro mnohé zklamáním, ale byl zřejmě logickým a očekávatelným krokem. Příští rok se téměr se stoprocentní jistotou dočkáme iPhonu 5 s (pravděpodobně) teardrop designem (ve tvaru kapky) a možná také větším displejem. Uveden bude zřejmě opět v září.

iMac a MacBook Pro čekají na svůj redesign už také poměrně dlouho. Očekává se, že MacBook Pro se bude ubírat cestou svého tenčího bratříčka, ovšem na druhou stranu se objevily tajé zvěsti o 15” modelu MacBooku Air. Zřejmě tedy půjde o začátek sjednocování obou řad, který by mohl jednou vyústit v jednu času ultratenkých a nadupaných notebooků.

Jak bude vypadat redesign iMacu, se nedá příliš předpovědět. Může jít také cestou ztenčování, ovšem to u nepřenosného počítače nebude mít takový efekt jako u notebooku. Apple se tak možná zaměří na ještě větší zvýraznění displeje tak, jak je tomu třeba u Thunderbolt displeje – a pokud bych si měl něco přát, byl by to 30” model.

A abych nezapomněl, ani iPody se tento rok nedočkaly žádného většího upgradu, i když bývaly pravidelně rok co rok upgradovány na podzimní keynote. Je však otázkou, zda řada iPodů neprojde určitou redukcí, protože jejich prodeje rok od roku klesají. Objevily se také spekulace o iPodu touch s možností vložit SIM kartu pro 3G připojení, ovšem takový přístroj by se potom mohl označovat jako “iPhone Lite”. Troufl bych si tvrdit, že se s námi rozloučí iPod classic a možná i iPod shuffe. Apple si tak nechá iPod touch jako vyloženě herní zařízení do kapsy a iPod nano jako drobný přehrávač třeba pro sportování. Na všechno ostatní bude mít iPhone.

Co si o tom myslíte vy? Na který nový produkt se těšíte nejvíce?

Zdroj: digitimes.com, 9to5mac.com

23 comments
  1. Ako vám prosím funguje to RSS? Na google readeri mám obsah celého článku a moc sa mi to nepáči.

  2. Mě už ty spekulace nebavěj…celej svět bláznil v Číně začali dokonce napodobeninu iP5 podle vymyšlenýho designu dokonce prodávat … Já se prostě nechám překvapit 🙂

    1. Pravda pravda. Spekulace jsou o ničem. Akorát to zmátlo plno lidí a ti pak byli zklamaní (?!!)

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

Updaty: iOS 5.0.1 je na cestě, iTunes Match má nečekané zpoždění

Následující článek

Hakalympic: Jak dobrý máte odhad?

Související články