apple csam

Apple představil Lockdown režim pro svá zařízení. Udělá z vašeho iPhonu nedobytnou pevnost.

Každá další aktualizace vývojářské beta verze iOS 16 nás více utvrzuje v tom, že se blížíme k vydání veřejného testování systému. Minulý týden jsme se totiž dočkali již třetí verze vývojářské bety.

Mimo jiné nás v iOS 16 čeká možnost úpravy již odeslaných zpráv do 15 minut od odeslání nebo zrušení jejího odeslání v iMessages. Velkou novinou bude i kompletní redesign zamykací obrazovky, jenž nabídne uživatelům přizpůsobit si ji k obrazu svému díky možnosti výběru fontu hodin a přidání widgetů. Spekuluje se také o zářijovém představení Always on displeje. Tohoto oznámení bychom se měli dočkat s představením řady iPhone 14.

Hlavní novinkou minulého týdne je ale bezesporu nový Lockdown mód pro iPhony, iPady a Macy. Tato novinka je prezentována jako velmi striktní prevence proti pokusům o hackerské útoky přímo na vaše zařízení. Je ale už teď jasné, že to není funkce, kterou budete mít chtít zapnutou neustále, jelikož je obehnána spousty omezeními. Sám Apple doporučuje Lockdown mód zapínat pouze v případě, že je zde reálná hrozba blízkého hackerského útoku přímo na vaše zařízení. 

Britský novinář a vývojář Oliver Haslam je přesvědčený, že uživatelé, kteří po této funkci prahli, ji tentokrát dostávají ve své nejextrémnější a nejlepší formě. Přesto však tvrdí, že „je to funkce, kterou drtivá většina uživatelů nevyužije a ani nebude vědět, že vůbec existuje. Lockdown mód tak ocení zejména novináři a uživatelé ve válečných zónách, lidé střežící tajné informace, apod.” 

A nemyslelo se jen na mobilní zařízení. Krom iPadů a iPhonů se Lockdown mó objevil i na zařízeních s macOS. Spuštění Lockdown módu je velmi jednoduché. Po spuštění aplikace Nastavení přejděte do záložky „Soukromí a zabezpečení” a na spodní části stránky uvidíte právě možnost aktivovat nový režim. Zařízení se ihned poté musí restartovat, aby se mohlo na nově zapnutý režim naladit. 

Apple uvádí, že Lockdown mód aktivuje „extrémní” ochranu zařízení. V praxi to pak bude znamenat to, že uživatelům budou zablokovány náhledy odkazů ve zprávách, většina příloh (krom obrázkových), příchozí hovory od dříve nekomunikovaných čísel a mnoho dalšího. Fungovat budou také jinak různé webové stránky či aplikace. Například nebude možné využívat aplikace pro vzdálený přístup nebo dokonce externí zařízení bez odemknutí zařízení.

Kromě samotné funkce ale Apple oznámil i grant ve výši 10 milionů dolarů s odměnami až 2 miliony dolarů pro všechny výzkumníky, kterým se podaří Lockdown mód prolomit a dostat se do zařízení i skrz něj. Vše je součástí programu Apple Security Bounty.

Haslam také uvádí zajímavou myšlenku. Podle něj už Apple považuje systém iOS v základu jako dostatečně vyspělý a funkční, že si začíná pouze „odškrtávat věci” ze seznamu přání různých uživatelů. Důkazem toho mohou být například widgety na hlavní ploše spolu s App Library, možnost upravit zamykací obrazovku nebo vylepšený režim soustředění.

Systém iOS 16 bude dostupný ve veřejné betě doufejme již brzy. Na finální verzi systému si musíme pravděpodobně počkat až do podzimu, kdy bude vypuštěna spolu s představením řady iPhone 14. Kompatibilita systému se staršími zařízeními však může mnoho uživatelů zamrzet. Podporovány budou totiž iPhony z roku 2017 a novější, tedy od iPhonu 8, 8 Plus a X výše.

Previous Article

Připravovaná aplikace pro CarPlay umožní řidičům platit za palivo přímo z vozu

Next Article

Apple vydá svůj AR headset pravděpodobně v lednu 2023

Related Posts

iOS 4.2: obrázky novinek v budoucím iOS pro iPhone a iPad

V listopadu se majitelé iPhone a iPad dočkají výrazného vylepšení jejich iOS. Podívejte se na první obrázky iOS4.2, které přinese integraci FaceTime do zpráv, možnost nastavit zvonění při přijetí SMS u každého kontaktu zvlášť, vyhledávání na stránce v Safari, nebo třeba hodnocení YouTube videí.