Apple

Apple poráží Samsung na evropském trhu smartphonů

Apple opět na vrcholu: v letním kvartálu roku 2023 překonal v evropském prostoru prodeje smartphonů dokonce i Samsung, a stanul tak na čele trhu. Zpráva od Canalys odhaluje, že díky marginálnímu nárůstu prodeje a s 12,4 miliony prodaných kusů iPhone, se Apple po sedmi čtvrtletích vrátil na první místo. Tento obrat na trhu nebyl pouze důsledkem mírného růstu Applu, ale i výrazného poklesu prodejů Samsungu o 12 %. S celkovým meziročním poklesem evropského trhu smartphonů o 3 % se Apple připravuje na nové strategie a partnerství k udržení svého vedení do roku 2024.

Apple se v prázdninovém čtvrtletí roku 2023 vrátil na přední pozici na evropském trhu smartphonů, přičemž iPhone překonal dodávky hardwaru Samsung. Apple a Samsung jsou dlouholetými rivaly v odvětví chytrých telefonů, přičemž tato dvojice neustále bojuje o to, kdo bude mít nejpopulárnější smartphone na světě. V Evropě se zdá, že Apple znovu získal prvenství.

Co ukazuje analýza?

Podle analýzy, kterou zveřejnila společnost Canalys, se Apple stal nejlépe hodnoceným výrobcem smartphonů na trhu, pokud jde o dodávky. Apple zaznamenal meziroční růst o 1 % na 12,4 milionů kusů, což stačilo na první místo po sedmi čtvrtletích za Samsungem. Změna pozice nebyla zcela způsobena tím, že Apple zaznamenal marginální růst na trhu, který zaznamenal meziroční pokles dodávek o 3 % na 37,8 milionů kusů ve 4. čtvrtletí 2023. Částečně to bylo kvůli vlastním výsledkům Samsungu.

Canalys uvádí Samsung na 10,8 milionu kusů, což je u jihokorejského giganta meziroční pokles o 12 %. Jeho stabilní dodávky řady S a střední řady A pomohly vyrovnat špatné regionální výsledky a pomohly Samsungu udržet si pozici největšího dodavatele po celý rok 2023.

Apple vs. Samsung: Souboj o dominanci na evropském trhu smartphonů

Jinde v tabulce Xiaomi kleslo o 10 % na 6 milionů kusů a třetí místo. Motorola a Honor byly na čtvrtém a pátém místě s 2 miliony kusů a 1,1 milionu kusů, přičemž Motorola zaznamenala 73% pozitivní meziroční změnu oproti 116% růstu Honoru.

„High-end smartphony získaly rekordní podíl na evropském trhu ve 4. čtvrtletí 2023,“ vysvětluje analytik Runar Bjorhovde. „Téměř 40 % zásilek smartphonů mělo cenu 800 USD nebo vyšší,“ přičemž prodeje byly podpořeny silnou poptávkou po iPhone 15 Pro.

Apple se také snaží prosadit „blížící se cyklus obnovy“, pokračuje Bjorhovde, včetně „zkoumání nových cest na trh“, jako je spolupráce s bankami, jako je jeho společný program se Santanderem ve Španělsku.

Pro rok 2024 se obecně předpokládá, že evropský trh chytrých telefonů zažije návrat k jednocifernému růstu vyvolanému výše uvedenými obnovovacími cykly. Z dlouhodobého hlediska se očekává, že se Apple a další výrobci zařízení zaměří více na uživatelskou zkušenost s umělou inteligencí na zařízení, zvýšenou personalizaci a integraci ekosystémů.

MOHLO BY SE VÁM HODIT

Budoucí iPhone by mohl využívat posuvný design těla a flexibilní displej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Předchozí článek
Apple

Od ukončení Apple Car je středem zájmu investic Applu AI

Následující článek

Apple chce, abyste se mohli dotýkat a cítit věci v AR nebo VR

Související články