Apple: nejdůležitější novinky 8. týdne roku 2012

Koncem týdne pravidelně provádíme soupis nejzajímavějších událostí. Co zajímavého se stalo osmý týden?

Koncem týdne pravidelně provádíme soupis nejzajímavějších událostí. Co zajímavého se stalo osmý týden?

Za necelé dva týdny by se celý svět mohl dočkat třetí generace tabletu Apple iPad. Většina podstatných faktů je již veřejnosti známa z více, či méně důvěryhodných zdrojů, avšak i tentokrát se v soupisu novinek o některých drobných úpravách zmíníme. V rychlosti se zmíníme i o chystaných procesorech pro nové počítače Mac, aplikaci Microsoft Office pro iPad, ale i Stevu Jobsovi.

Ivy Bridge dorazí včas, nové Macy vyjdou dle plánů

Minulý týden jsme informovali o údajných plánech společnosti Intel, která v zájmu maximálních prodejů aktuálních procesorů Sandy Bridge hodlala odložit uvedení nové platformy Ivy Bridge, jež se bezpochyby stane mj. srdcem letošních počítačů s jablkem ve znaku.

Nedávný report serveru Digitimes nyní VR-Zone vyvrátil s tvrzením, že posunuté datum vydání se s pravděpodobností dotkne pouze mobilních dvou-jádrových modelů. Jedinými počítači, jejichž srdce tvoří dvou-jádrový procesor, je 13″ Macbook Pro a Macbook Air. Protože by se však řada Macbook Pro měla v nejbližší době dočkat radikálních změn, je dost možné, že nový design (návrh chlazení) umožní i nejmenšímu zástupci profesionální řady notebooků přechod na čtyř-jádrovou variantu, která aktuálně pohání všechny 15″ a 17″ modely.

O možných updatech Macbooků Air zatím nepadla ani zmínka, zde se však Apple za maximálním výkonem zřejmě honit nebude. Dříve než duben/květen bych s novými modely nepočítal – tou dobou už by i zásoby dvou-jádrových Ivy Bridge procesorů mohly být dostatečné, navíc je Apple znám svými “speciálními” dohodami s dodavateli, plánovaný odklad Intelu by se jej ani nemusel týkat.

V Oregonu vyroste datacentrum Apple

Server KTVZ.com potvrdil plány Applu na výstavbu nového, ekologicky přátelského datacentra ve městě Prineville v americkém státě Oregon. Koupi pozemku o velikosti 160 akrů (cca 647 tisíc čtverečních metrů) za cenu 5.6 milionů amerických dolarů pro účely datacentra potvrdil i Kristin Huguet, mluvčí společnosti Apple.

Chystaný komplex datacentra bude v blízkosti nedávno otevřeného datacentra Facebooku. Primární účel je zajištění funkcí služby iCloud.

24. února by Steve Jobs oslavil 57. narozeniny

V pátek by zesnulý zakladatel Apple Steve Jobs oslavil své 57. narozeniny. Krom celosvětového trending topicu na Twitteru si jeho památku přípomínali i fanoušci značky před newyorském Apple Storem na páté avenue. Oslavnou společenskou akci pro na rakovinu zesnulého představitele produktů s jablkem ve znaku uspořádali Brendan McElroy a Seth Rogers.

Jobs zemřel ve svém kalifornském sídle 5. října 2011. Podlehl dlouholetému boji s již dříve operovanou rakovinou slinivky. Své poslední chvíle prožil obklopen svoji rodinou.

Necelé dva týdny po Jobsově smrti byla vydána životopisná kniha od známého životopisce Waltera Isaacsona. Český překlad (vydaný v polovině listopadu 2011) bude 29. února dostupný i jako audiokniha, kterou předčítá herec Martin Stránský. K zakoupení bude od konce února pouze v elektronické podobě na Audiotéka.cz (za cenu 299 Kč), o týden později pak k sehnání jako soubor 3 CD v MP3 (399 Kč).

Microsoft by v brzké době mohl představit Office pro iPad

Server The Daily prý dostal unikátní příležitost vyzkoušet aplikaci Microsoft Office pro iPad. Aplikace prezentována pracovníkem Microsoftu by v blízké době měla být odeslána ke schválení pro publikaci v App Store.

Screenshot aplikace, který ve své zprávě server The Daily doložil, je dle Microsoftu falešný a zpráva založena na nepřesných dohadech a spekulacích. Autor článku Peter Ha však za svým tvrzením stojí, na Twitteru i ve svém prohlášení (kterého se chytl i server TechCrunch) tvrdí, že se možností Office pro iPad a jeho skutečností zabýval již několik měsíců a o pravosti Office pro iPad je zcela přesvědčen. Oficiální Twitter účet Microsoftu slibuje objasnění v průběhu příštích týdnů.

Přestože jsme se ze strany Microsoftu žádných konkrétních zpráv nedočkali, vstup Office do App Store by mohl být pro Microsoft zcela zásadní. Chystaný kancelářský balík by se tak mohl stát konkurencí pro řešení Applu, kterým je kombinace iWork a iCloud. Řešení Microsoftu by též dle zprávy The Daily nabídlo úpravu dokumentů offline i online, celá aplikace by pak mohla nést rysy systému Windows Phone a prostředí Metra pro připravované Windows 8.

iPad 3 bude tlustší, otázkou zůstává procesor a fotoaparát

Minulý týden se několika nezávislým serverům podařilo potvrdit přítomnost Retina Display a podporu pro 4G LTE sítě. Předmětem spekulací již tedy zůstávají pouze případné změny designu, vylepšení fotoaparátu, ale i stále nejasná situace ohledně implementace čtyř-jádrového procesoru Apple A6.

Serverům NextMedia a MICGadget se nyní podařilo sejmout několik obrázků porovnávající vzhled a tvary iPadu 2 a chystaného iPadu 3. Zjednodušeně řečeno – iPad 3 je oproti loňskému modelu o něco baculatější, tloušťka se zvětšila o zhruba 1-1,5 mm a nárůstu ve velikosti se dočkal i výřez pro čočku fotoaparátu. To by mohlo znamenat to stejné, co v případě iPhonu 4S, a to možnost, že iPad 3 nabídne nový, možná až osmi-megapixelový fotoaparát.

Na fóru čínského serveru WeiPhone se objevila fotografie údajné základní desky třetí generace iPadu, která integruje procesor Apple A5X. Toto tvrzení vnáší mezi spekulace pochyby o přítomnosti čtyř-jádrového procesoru, navíc i značení “S5L8945X” (A5 je značen S5L8940X, A4 pak S5L8930X) naznačuje, že se jedná spíše o vylepšenou variantu modelu, který pohání stávající iPhone 4S.

Jiné příspěvky na blogu Sina Weibo dále potvrzují schopnosti záznamu 1080p videa, podpory Siri a předinstalovaný iOS 5.1.

Motorola stojí za pozastavením Push emailu MobileMe/iCloud v Německu

Server Engadget v pátek informoval o dočasném odstavení služby Push emailů pro německé uživatele služeb MobileMe a iCloud. Zásluhu na tom nese Motorola a další patentové spory.

Zásah omezuje jen uživatele mobilních zařízení, počítačů se problém netýká. Emailové zprávy na mobilních zařízení je samozřejmě možno stahovat dále, avšak pouze po určité časové periodě, popř. má-li zařízení v nastavení povoleno nepřetržitou komunikaci s mail serverem. Apple se proti rozhodnutí soudu odvolal, věříce, že žádný z patentů Motoroly neporušil.

Apple koupil Chomp, App Store čeká vylepšený vyhledávač

Pozoruhodným krokem je akvizice společnosti Chomp, která stojí za vyhledávacím enginem aplikací pro mobilní platformy iOS a Android. Apple si koupí společnosti za 50 milionů dolarů slibuje zlepšení vyhledávacích schopností ve svém obchodě s aplikacemi App Store.

Chomp je zhruba tři roky starým start-upem, který zatím vydělal přes dva a půl milionů dolarů. Momentálně služeb vyhledávače využívá i americký mobilní operátor Verizon, budoucnost spolupráce bude po přechodu pod křídla Apple nejasná.

O koupi jako první informoval TechCruch, server AllThingsD později potvrdil i částku 50 milionů amerických dolarů. Apple skupuje spíše menší start-upy a společnosti, posledním větším nákupem byla israelská společnost Anobit.

DRM ochrana Apple iBooks poprvé prolomena

Server The Digital Reader upozornil na zprávy o prolomení DRM ochrany pro knihy zakoupené v iBooks Store. Slouží k tomu dobře známá aplikace Requiem, která stejně jako v případě hudby a videa odstraňuje omezení čtení knih pouze na zařízeních s aplikací iBooks.

Startuje tak další nekonečný příběh patchování a snahy ze strany Applu zabránit neoprávněnému užití obsahu nakoupeného v iBooks Store.

Tolik tedy k novinkám uplynulého týdne. Šílenství okolo vydání iPadu 3 nebere konce, ani Apple již nijak extra netrápí únik informací. Pamatujete na doby, kdy keynote byla plná překvapení a nikdo až do poslední chvíle netušil, co by mohlo být “one more thing…”? Samozřejmě je nemožné uhlídat např. složitý výrobní proces nového tabletu, nechme se tedy alespoň překvapit, jak to dopadne s novými notebooky nebo budoucími generacemi Apple iPhone. O tom až zase někdy příště, možná už za týden…

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

JailbreakTips #1: Activator - buďte pánem vašeho hardware

Následující článek

Servis 24: internetové bankovnictví České spořitelny pro iPhone

Související články