Apple: nejdůležitější novinky 10. týdne roku 2012

Co se dělo desátý týden okolo společnosti Apple? Co stojí za zmínku vedle mediální dominance nového iPadu?

Co se dělo desátý týden okolo společnosti Apple? Co stojí za zmínku vedle mediální dominance nového iPadu? Pojďme se podívat i na některé menší zprávičky, kterým se vedle středečního launche iPadu nedostalo patřičné pozornosti.

Zprávy o novém iPadu během několika sekund zaplavily celý Internet. Třetí generace tabletu Apple iPad se jmenuje zkrátka “iPad” – nebude to “nový iPad”, ani iPad 3, iPad HD apod. – Apple jej bude pravděpodobně vydávat jako jeden produkt s každoroční obměnou hardwaru tak, jako jsme doposud zvyklí třeba u počítačů a notebooku Macbook Pro a Air.

S novým tabletem přichází i vydání očekávaného updatu na iOS 5.1, launch iPadu a nové Apple TV doprovází aktualizace součástí balíků iWork a iLife. iLife pro iOS nyní nově obsahuje i iPhoto, tedy aplikaci pro správu a úpravu fotografií.

Podíváme se i na životopisce Waltera Isaacsona, teoretické možnosti a potenciál chystaných úprav vysokorychlostního rozhraní Thunderbolt a spousty dalších.

Walter Isaacson ve své knize vypustil informace ohledně “Apple televize”

Jediný oficiální životopis vizionáře, marketingového génia a spoluzakladatele společnosti Apple doteď zůstává zdrojem velmi zajímavých informací. Na několika stech stranách Walter Isaacson popisuje nejen technologický vývoj a počátky “personal computingu”, ale i životní zvraty a příhody Steva Jobse, který se svěřil i s informací, že “konečně rozlouskl” tajemství dokonalé televize.

Steve Jobs za svůj životní cíl považoval přetvoření hudebního průmyslu, stejně jako trhu s tablety a chytrými telefony. Svět multimédií a samotné televize měl Jobs na seznamu též, na realizaci jeho plánů mu již nezbyl čas. Jobsovy plány jsou však již v režii Applu, který by dle nejoptimističtějších analytiků s novou televizí mohl na trh přijít již v létě, dle skeptičtějších a o něco reálnějších odhadů by se tak mělo stát na podzim, popř. ve vánočním období.

Isaacson v rozhovoru s brazilskou televizí uvedl, že informace týkající se chystaného televizního setu vynechal záměrně, hodlá tak respektovat intelektuální vlastnictví Applu.

Apple navýšil datový limit Over-the-Air updatů na mobilní síti

Již v týdnu jsme informovali o novinkách ohledně stahování aktualizací přes mobilní datové sítě. Podrobnější informace si můžete přečíst v samostatném článku zde: App Store: zvýšení limitu pro stahování přes 3G na 50MB

S příchodem aplikací využívajících možností Retina displejů v novém iPadu se s většími nároky na úložiště zkrátka musí počítat, navýšením limitu pro stahování a podporou LTE chce Apple zřejmě ještě více protlačit své cloudové služby.

Limit se z původních 20 MB navýšil na 50 MB.

Apple uvolnil update na iOS 5.1

Uvedení třetí generace iPadu bylo doprovázeno zprávami o aktualizacích mobilního operačního systému iOS. Jeho aktuální verze 5.1 s sebou přináší pár zajímavých změn a oprav několika nedostatků.

Zde je seznam změn a oprav v nové verzi:

– plná podpora Siri pro japonštinu
– mazaní fotografií z Photo Streamu
– zástupce pro přístup k fotoaparátu na zamknuté obrazovce iOS zařízení
– přetvořena aplikace fotoaparátu pro iPad; zvýrazňování všech rozpoznaných obličejů
– Genius mixy a Genius playlisty pro předplatitele služby iTunes Match
– úprava zvukové kvality pro TV a filmy v iPadu
– upravené prvky pro přehrávání podcastů v iPadu
– opraveny problémy s baterií
– opraveny problémy s vypadávající hlasitostí odchozích hovorů

Aktualizace na iOS 5.1 je dostupná od středy.

Nové reklamy a videa propagující iPad – převážně Retina Display

Skvělost nového produktu z dílen Applu vždy umocňují naprosto skvěle propracovaná a promyšlena reklamní videa, která uživatele a potenciálního kupce zcela posadí na zadek s padlou čelistí. iPad je pro Apple hlavním zlomem pro tento rok, po stránce marketingu a propagace nemůže nijak zaostávat. Přesvědčte se sami:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=DJxZ0HVQXo8[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=AEngFNb5CRU[/youtube]

S iPadem přichází iPhoto, aktualizace iLife i iWork

S příchodem Retina displejů Apple aktualizoval všechny své předinstalované aplikace. Ty jsou nyní připraveny využít čtyřnásobné hustoty pixelů a vyšší saturace barev.

Přepis keynote Tima Cooka a uvedení nového iPadu: Apple Keynote: aktualizované zprávy z dnešní prezentace novinek

Souhrnný článek z keynote: Apple Special Event: vše o novém iPadu a Apple TV

Aktualizace se dočkala i mobilní verze kancelářského balíku iWork, jehož komponenty (Pages, Numbers, Keynote) jsou dostupné za cenu 7.99€/aplikace, dříve zakoupené instalace jsou aktualizovatelné zdarma.

Stejná situace se týká multimediálního balíku iLife. Aplikace GarageBand a iMovie se rovněž dočkaly bezplatného updatu, nyní jsou však doplněny o poslední článek řetězu, kterým je aplikace iPhoto pro iOS. Ta je ekvivalentem dobře známé desktopové verze z Mac OS X a nabízí základní možnosti správy fotografií a kolekcí, jejich úpravu a nové možnosti sdílení.

Jednotlivé aplikace jsou v evropských zemích dostupné za cenu 3.99€/aplikace.

Novému iPhotu se na iPhoneTips budeme určitě věnovat podrobněji v samostatném článku.

Budoucí platformy Intel by mohly zdvojnásobit rychlost rozhraní Thunderbolt

Dle zpráv serveru IDG News Intel pracuje na přenesení technologie Thunderbolt na rozhraní standardu PCI-Express 3.0. Tento krok by mohl navýšit přenosové rychlosti až na dvojnásobek.

PCI-Express verze 3.0 se nyní postupně začíná objevovat jako součást nových čipových sad Intelu. Ty zahrnují i nové procesory Intel Xeon E5, které by si mohly najít cestu i do nových profesionálních stanic Mac Pro. Přesun rozhraní Thunderbolt na PCIe 3.0 nějakou dobu potrvá, ani přímá podpora rozhraní na platformě Ivy Bridge nemusí znamenat nutné nasazení vylepšeného Thunderboltu.

Thunderbolt je rozhraním využívající technologie Light Peak (optická vlákna). Jako výsledek spolupráce Apple a Intelu byl poprvé nasazen před rokem v noteboocích Macbook Pro – od té doby je součástí všech počítačů s jablkem ve znaku, vyjma Mac Pro, které nebyly aktualizovány od léta 2010.

Tolik pro uplynulý desátý týden. Se zahájením prodejů se ještě nějaký ten pátek dohadů a novinek ohledně nového iPadu nezbavíme, i těm méně zajímavým zprávám se však nadále budeme na iPhoneTips věnovat v pravidelných týdenních souhrnech.

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

Firemint v březnu představí Flight Control Rocket

Následující článek

JailbreakTips #4: LowPowerBanner - upozornění na vybitou baterii

Související články