Apple boduje nejen s iPhony, rekordní prodeje má i z prodeje Maců.

Když se řekne Apple, většina lidí si představí jeho iPhony, tato společnost však boduje i s dalšími produkty, zejména s Macy. Vlastní návrhy čipů společnosti Apple stojí za renesancí pro Mac, přičemž hardware s M1, jako je MacBook Pro, vede v roce po sobě jdoucích čtvrtletních rekordů v tržbách v kategorii hardwaru.

Během konferenčního hovoru společnosti Apple o čtvrtletních příjmech za čtvrté fiskální čtvrtletí roku 2021 finanční ředitel Luca Maestri řekl, že posledních pět čtvrtletí Macu bylo nejlepších. Nedílnou roli v tomto úspěchu sehrál Apple Silicon. Za čtvrté čtvrtletí Mac vygeneroval Applu tržby ve výši 9,1 miliardy dolarů, což je meziroční nárůst o 1,6 %. Maestri připsal výkon silné poptávce po MacBooku Air.

Apple představil první M1 Mac v listopadu 2020 a představil přepracované verze 13-palcových MacBooků Pro, MacBooků Air a Mac mini. 24-palcový iMac byl následovaný tento měsíc přepracovanými 14- a 16-palcovými MacBook Pro modely balení příští generace s M1 Pro a M1 Pro Max čipy.

Další rekordy se očekávají

Těsně před uvedením své první várky počítačů Apple Silicon Mac vytvořil Apple ve čtvrtém čtvrtletí roku 2020 rekord v tržbách Maců. Segment dramaticky vzrostl na 9 miliard dolarů za tříměsíční období končící v září téhož roku. Tržby z počítačů Mac si za poslední rok udržely tempo, čelily obvyklým sezónním poklesům a poháněly problémy v dodavatelském řetězci.

Tržby dosáhly v prvním čtvrtletí roku 2021 8,67 miliardy USD, ve druhém 9,1 miliardy USD a ve třetím 8,2 miliardy USD. Výkon za poslední čtvrtletí drží čáru a dosahuje historického maxima pro počítačovou řadu Apple.

Při pohledu do budoucna Apple očekává, že omezení dodavatelského řetězce budou mít větší dopad na celkové příjmy v prvním čtvrtletí roku 2022, ale očekává, že tržby porostou ve všech produktových kategoriích kromě iPadu. Očekává se, že řada tabletů společnosti bude čelit silným protivětrům v důsledku nedostatku komponent.

Pokud však aktuální vyprodání zásob nových 14-palcových a 16-palcových MacBooků Pro naznačuje sílu segmentu, čeká Mac další rekordní čtvrtletí.

Předchozí článek

Safari 15.1 v macOS vrací starý design.

Následující článek

Šikovný inženýr vytvořil první iPhone s USB-C a podrobně popsal, jak to udělal.

Související články

BeejiveIM for iPad: IM, který raději nekupujte

Pokud jste si v nedávné době pořídili iPad a hledáte, jaké IM na něm používat, tak nestojíte před lehkou volbou. Narozdíl od menšího iPhonu či iPodu touch je počet instant messengerů značně omezen a např. povedené IM aplikace zdarma, jako Trillian nebo Meebo na iPadu nenajdeme (pokud tedy nebudeme emulovat stávající aplikace, což je ale pro dlouhodobější využití prakticky nepoužitelné). Poté tedy přichází na řadu několik "prověřených" IM messengerů, mezi které patří zejména IM+ či nyní recenzované BeejiveIM.