iPhone OS 4.0: dočkáme sa multitaskingu?

Prednedávnom sa internete objavili prvé neoficiálne informácie ohľadom nového OS 4.0. Otvorene sa hovorí o multitaskingu a prepracovanejšom home screene.

Prednedávnom sa internete objavili prvé neoficiálne informácie ohľadom nového firmware-u OS 4.0 pre naše iPhony. Otvorene sa hovorí o multitaskingu, ako aj o prepracovanejšom home screen-e. Nie je to po prvý krát, čo „zaručené“ informácie hovoria o multitaskingu, no tentoraz to vyzerá ozaj reálne.Pozrel by som sa nato však z druhej strany. iPhone si už zo strany uživateľov Windows Mobile užil kopec posmeškov kvôli absencii multitaskingu (nakoniec ho v konečnom dôsledku nebudú mať ani oni). Je však multitasking pre iPhone naozaj až taký potrebný? Dovolím si polemizovať. Najdôležitejšie aplikácie ako iPod, prijímanie e-mailov, facebook, ICQ, atď vedia bežať na pozadí. Pri hrách multitasking nefunguje, ale na druhej strane zapínanie/vypínanie hier naozaj netrvá až tak dlho, aby bol multitasking nevyhnutne potrebný. S použitím multitaskingu by sa mohla znížiť výdrž batérie, mohlo by to celkovo ovplyvniť doteraz bezchybný chod iPhonu. Mal som možnosť skúsiť multitasking na Windows Mobile, pri minimalizovaní viacerých aplikácii bol telefón spomalený, nič nefungovalo ako by malo. Stojí to teda zato?

Samozrejme ak by sa vývojárom z Applu podarilo odstrániť všetky neduhy, ktoré by multitasking mohol zo sebou priniesť, bolo by to viac než fajn. Môj osobný názor je však taký, že radšej budem bez multitaskingu (ktorý by som sa ja osobne pravdepodobne vo veľkom nevyužíval), ale zato s operačným systémom, o ktorom viem, že ma nesklame.

Samozrejme (ako stále) nás opäť zaujíma aj váš názor na problematiku multitaskingu, budeme radi, ak svoj názor vyjadríte v komentároch.

26 comments
 1. Najdôležitejšie aplikácie ako iPod, prijímanie e-mailov, facebook, ICQ, atď vedia bežať na pozadí.

  No, mě teda ICQ na pozadí neběží, když mi přijde zpráva, tak to ani nezabrní…
  Ale mám JB a když už multitasking použiju, tak baterii žere vážně rychle.

 2. Najdôležitejšie aplikácie ako iPod, prijímanie e-mailov, facebook, ICQ, atď vedia bežať na pozadí.

  No, mě teda ICQ na pozadí neběží, když mi přijde zpráva, tak to ani nezabrní…
  Ale mám JB a když už multitasking použiju, tak baterii žere vážně rychle.

 3. Operační systém iPhonu OBSAHUJE multitasking. Vzhledem k tomu, že funguje velmi podobně jako současné “velké” operační systémy, tak v něm běží několik procesů najednou. A to vždy hned po startu. To, že Apple nedovoluje spouštět současně několik “uživateslských” aplikací je věc druhá. Toto je dle mého názoru způsobeno velikostí operační paměti. Na 3GS si to jakž takž dokážu představit, ale na iPhonu 3G zbývá pro běh uživatelských aplikací nějakých 64 MB paměti. Což by s klidem spotřebovali první dvě aplikace.

 4. Operační systém iPhonu OBSAHUJE multitasking. Vzhledem k tomu, že funguje velmi podobně jako současné “velké” operační systémy, tak v něm běží několik procesů najednou. A to vždy hned po startu. To, že Apple nedovoluje spouštět současně několik “uživateslských” aplikací je věc druhá. Toto je dle mého názoru způsobeno velikostí operační paměti. Na 3GS si to jakž takž dokážu představit, ale na iPhonu 3G zbývá pro běh uživatelských aplikací nějakých 64 MB paměti. Což by s klidem spotřebovali první dvě aplikace.

 5. iPhone mám necelý rok a před mín jsem používal dva roky HTC Touch Cruise s WM 6 a 6.1. Za ten rok se mě absence multitaskingu nijak nedotkla. V praxi jsem multitasking využil většinou na ukončování běžících aplikací, protože systém se tím zpomaloval a stával silně nestabilním.

  Přesně, jak píše autor Meebo mi zprávy posílá přes push notifikace, emaily fungují taky nutnosti otevření a muziku poslouchám kdy se mi zachce.
  Ještě bych chtěl dodat, že aplikací s push notifikacemi stále přibývá.
  Já osobně multitasking od iPhone neočekávám.

 6. iPhone mám necelý rok a před mín jsem používal dva roky HTC Touch Cruise s WM 6 a 6.1. Za ten rok se mě absence multitaskingu nijak nedotkla. V praxi jsem multitasking využil většinou na ukončování běžících aplikací, protože systém se tím zpomaloval a stával silně nestabilním.

  Přesně, jak píše autor Meebo mi zprávy posílá přes push notifikace, emaily fungují taky nutnosti otevření a muziku poslouchám kdy se mi zachce.
  Ještě bych chtěl dodat, že aplikací s push notifikacemi stále přibývá.
  Já osobně multitasking od iPhone neočekávám.

 7. napada ma takato zalezitost … Navigujes sa v cudzom meste nieco hladas a zazvoni ti telefon. Hmm bez multitaskingu teda neustaleho navigovania dalej a rychleho vybavenia volajuceho to je problem.

  1. probíhající hovor se dá “shodit” bez jeho přerušení do statusbaru a dělat přitom cokoliv jinýho… s puštěnou navigací jsem to sice nezkoušel, ale nevím, proč by to nemělo taky fungovat

 8. napada ma takato zalezitost … Navigujes sa v cudzom meste nieco hladas a zazvoni ti telefon. Hmm bez multitaskingu teda neustaleho navigovania dalej a rychleho vybavenia volajuceho to je problem.

  1. probíhající hovor se dá “shodit” bez jeho přerušení do statusbaru a dělat přitom cokoliv jinýho… s puštěnou navigací jsem to sice nezkoušel, ale nevím, proč by to nemělo taky fungovat

 9. Multitasking používám pomocí aplikace Proswitcher, a neumím si bez ní používání iP představit – je jedním z několika důvodů proč používám JB..

 10. Multitasking používám pomocí aplikace Proswitcher, a neumím si bez ní používání iP představit – je jedním z několika důvodů proč používám JB..

 11. Mě by se již mnohokrát hodil multitasking například v případě, že chci do kalendáře zanést nějaký údaj z internetové stránky. Dostat do hlavy všechny údaje toho se týkající nedám a je tedy třeba přepínat mezi rozdělanou úlohou a Safari … nebo mít rozepsaný status na FB a moci si mezitím třeba zkontrolovat něco v emailu. atd. atd. na toto není potřeba multitasking jako takový, ale stačilo by umět aplikaci zmrazit v aktuálním stavu a zatím zobrazit jinou a imho přesně takto bude onen apple multitasking vypadat.

  1. Přesně tak! Tohle mi taky chybí, ale ten multitasking by šel nahradit nějakým rychlým vyvoláním poznámek, tak aby ta druhá aplikace (FB, Safari…) zůstala otevřená. No takový minimultitasking 🙂

 12. Mě by se již mnohokrát hodil multitasking například v případě, že chci do kalendáře zanést nějaký údaj z internetové stránky. Dostat do hlavy všechny údaje toho se týkající nedám a je tedy třeba přepínat mezi rozdělanou úlohou a Safari … nebo mít rozepsaný status na FB a moci si mezitím třeba zkontrolovat něco v emailu. atd. atd. na toto není potřeba multitasking jako takový, ale stačilo by umět aplikaci zmrazit v aktuálním stavu a zatím zobrazit jinou a imho přesně takto bude onen apple multitasking vypadat.

  1. Přesně tak! Tohle mi taky chybí, ale ten multitasking by šel nahradit nějakým rychlým vyvoláním poznámek, tak aby ta druhá aplikace (FB, Safari…) zůstala otevřená. No takový minimultitasking 🙂

 13. Multitasking je na iPhone uplna zbytocnost… Skusil som pro Switcher a podobne programy na multi tasking a po dvoch dnoch som ich aj odinstaloval… Radsej nech je ip spolajlivy a rychly ako doteraz …. Moj nazor

 14. Multitasking je na iPhone uplna zbytocnost… Skusil som pro Switcher a podobne programy na multi tasking a po dvoch dnoch som ich aj odinstaloval… Radsej nech je ip spolajlivy a rychly ako doteraz …. Moj nazor

 15. to vokabakov: podla mna to takto nejak funguje aj teraz, az na ten FB, vsetky ostatne co si spomenul (Safari, kalendar, mail) nie je problem prepinat (a okrem toho funguje aj copy/paste)

 16. to vokabakov: podla mna to takto nejak funguje aj teraz, az na ten FB, vsetky ostatne co si spomenul (Safari, kalendar, mail) nie je problem prepinat (a okrem toho funguje aj copy/paste)

 17. Používám iPhone 3G druhým rokem, a zatím jsem s ním velice spokojen i bez multitaskingu. Svůj telefon využívám hlavně pro ICQ, facebook, poslech hudby, sledování podcastů a filmků, kontrolu majlů a sledování úkolů (things) a v poslední době jsem ho začal používat jako plnohodnotnou přenosnou herní konzoli… samozřejmě si z něj i občas zavolám 😀 Na nic z tohoto multitasking nepotřebuji a vše šlape tak jak očekávám. Po multitaskingu jsem si zatím posteskl pouze dvakrát: 1) když jsem chtěl poslouchat rádio přes aplikaci která to umožňuje (např. evropa 2) a do toho dále pracovat s telefonem. 2) když jsem chtěl současně použít program pro snadnější probuzení (Sleep Cycle), který musí být puštěný celou noc, a při tom usínat se zapnutým programem pro snadnější usnutí (např. Sleepmaker)…

 18. Používám iPhone 3G druhým rokem, a zatím jsem s ním velice spokojen i bez multitaskingu. Svůj telefon využívám hlavně pro ICQ, facebook, poslech hudby, sledování podcastů a filmků, kontrolu majlů a sledování úkolů (things) a v poslední době jsem ho začal používat jako plnohodnotnou přenosnou herní konzoli… samozřejmě si z něj i občas zavolám 😀 Na nic z tohoto multitasking nepotřebuji a vše šlape tak jak očekávám. Po multitaskingu jsem si zatím posteskl pouze dvakrát: 1) když jsem chtěl poslouchat rádio přes aplikaci která to umožňuje (např. evropa 2) a do toho dále pracovat s telefonem. 2) když jsem chtěl současně použít program pro snadnější probuzení (Sleep Cycle), který musí být puštěný celou noc, a při tom usínat se zapnutým programem pro snadnější usnutí (např. Sleepmaker)…

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

Ultra-Case: neboj se být jedinečný

Následující článek

Dvojrecenze: Monkey Flight a Spikey's Bounce Around

Související články

Rychlost iPhone 3G: Steve Jobs potvrdil update iOS, přijde brzy

To, že rychlost iPhone 3G s iOS 4 není ideální, je evidentní. Značné zpomalení systému zaznamenal prakticky každý, což rozhodně není nic příjemného. Na problémy s výkonem si pravděpodobně stěžuje dost lidí nejen na support Apple, ale také na soukromý mail Steva Jobse. Na jeden takový e-mail se rozhodl Jobs reagovat a odepsal jednoduše "Softwarový update příjde brzy".