IA Writer: textový editor říkající “méně je více”

IA Writer je textovým editorem, který si dal za cíl odstranit všechny věci, které odvádějí pozornost od psaní. Povedlo se to?

IA Writer je textovým editorem, který si dal za cíl odstranit všechny věci, které odvádějí pozornost od psaní. Je smutnou pravdou, že i když se to tak nemusí zdát, může nás hodně rušit samotný editor, kde se toho prostě moc děje. Povedlo se to iA Writeru vyřešit?

Pokud jste někdy použili pokročiiý textový procesor, jako například Word na desktopu nebo Pages v iPadu, určitě jste si všimli lišt pro formátování, kontrolu gramatiky, tabulky, obrázky a další, které narušují vaše soustředění. IA Writer tedy tlačí filosofii méně je více. To jediné, co vám nabídne je text a místo, kam ho psát.

IA Writer toho poskytuje málo, pokud tedy vezmeme v potaz počet funkcí. Nelze nastavit prostředí nebo kontrolu gramatiky, což vám ale dovolí se zaměřit pouze na zapisování vašich myšlenek. V horní liště pouze vidíte počet slov a znaků. Kliknutím na toto místo se také můžete podívat, jak dlouho by přibližně trvalo přečtení vašeho textu, ať už jen k místu, kde je kurzor, nebo celého. Aplikace poskytuje také synchronizaci, využívajíc služby Dropbox. Bohužel je škoda, že ji vždy musíte spustit manuálně.

Jeden z největších taháků aplikace je Focus Mode. Ten, pokud je zapnutý, zesvětlí všechen text, kromě posledních třech řádků textu před kurzorem, takže nejste vyrušování. Nad klávesnicí se také nachází další řada kláves. Ta umožňuje pohyb po slovech a také obsahuje základní znaky, jako pomlčku nebo dvojtečku.

Co je tedy na aplikaci dobré? Při použití této aplikace je mnohem snazší se soustředit pouze na psaní. Úplně zapomenete na to, abyste kontrolovali gramatiku nebo se vraceli zpátky a text zbytečně znovu několikrát pročítali. Pozadí je bílé a font působí jednoduše, ale skvěle. Velikost ani styl vás vůbec nenutí soustředit se na to, jak text vypadá. Tak trochu jako u starých psacích strojů.

Jako většina aplikací obsahuje iA Writer automatické ukládání, takže se o svojí práci nemusíte bát. Chcete dokument dodělat na počítači? Není problém. Stačí synchronizovat s Dropboxem. Protože je text uložen jako jednoduchý text bez formátování, s kompatibilitou problémy nejsou.Také potěší další řada kláves, takže pro některé znaky nemusíte neustále přepínat klávesnici.

Jediná věc, co může vadit, je manuální synchronizace. Možná je to však cílem tvůrců, její doplnění jistě není komplikované. Také by bylo příjemné, kdyby na další řadě kláves šlo nastavit české znaky.

Pokud tedy hledáte mobilní aplikaci, pro tvoření textu, který nepotřebujete formátovat, už nehledejte. Formátování a opravy jsou sice důležité, ale přece jenom se lépe dělají na desktopu. IA Writer je tedy jasnou koupí.

iA Writer – 3,99 € – AppStore link (iPad, verze na Mac v AppStoru – 7,99 €, iPhone verze v přípravě)

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

iPhone 5: Apple prý zvyšuje výrobu

Následující článek

Sprinkle: zachraňte planetu jako dobrovolný hasič

Související články