Android spustil obrovskou kampaň proti Applu na vyřešení zelených a modrých bublin.

Zprávy o kauze modré a zelené bubliny se poslední dobou hodně zintenzivňují. Uživatelům iPhonů má vadit zejména rozdíl v komunikaci mezi dvěma iPhony a iPhonem a Androidem. Android nyní spustil velkou kampaň, která má za úkol informovat uživatele o tom, že na vině je samotný Apple neschopný postavit se modernějšímu řešení než tuto propast prohlubovat. Markeťáci v Googlu také doufají, že tlakem společnosti Apple přimějí implementovat do zpráv modernější RCS (Rich Communication Services), jenž postupně nahrazuje technologii SMS. Celé je to schované za hashtag #GetTheMessage.

Nejdříve se rychle uveďme do kontextu této kauzy, a toho, proč by nás to (ne)mělo zajímat. Ve Spojených státech je ve zvyku pro komunikaci používat zejména nativní způsoby, které uživatel najde v telefonu předinstalované. Zatímco u nás uživatelé preferují Messenger, WhatsApp a podobné, v USA se při komunikaci nejčastěji setkáte s iMessages u applistů a Android Messages u androiďáků. Proto ve Spojených státech, zejména mezi mladými lidmi, často vzniká tlak na uživatele Androidu spojený se zelenou bublinou na iPhonu.

Nejde ale jen o psychiku uživatelů. Trpí tím i samotná konverzace, která tak nemůže působit plnohodnotně, se všemi vychytávkami. Fotky a videa se například na iPhone posílají ve směšné kvalitě, uživatelé nemohou na některé zprávy přímo reagovat a uživatelé Androidu dokonce nemohou ani opustit skupinové chaty.

Řešení je celkem jednoduché. Zatímco Android plně podporuje standard RCS, Apple si pořád hraje ve svém písečku s iMessages a zprávy mimo iOS posílá a přijímá pomocí SMS a MMS. Stačilo by tedy, aby Apple do příštího iOS přidal podporu zmiňovaného RCS, který je podporován většinou operátorů i výrobců telefonů. Navíc díky němu lze mezi telefony posílat soubory větších velikostí, reagovat na zprávy, provádět úpravy se skupinových chatech apod.

Google dokonce spustil webovou stránku zabývající se touto problematikou, která vysvětluje, co je RCS a jak by mohla vyřešit problém se zelenou a modrou bublinou. Uživatelům Androidu také vysvětluje, v čem problém vůbec spočívá a proč si uživatelé iOS často stěžují na posílání zpráv uživatelům Androidu. Jako příklady uvádí zmiňovanou nízkou kvalitu obrázků a videí, nemožnost opustit skupinovou konverzaci, nemožnost vidět, zda si druhá strana zprávu přečetla nebo dokonce nízkou čitelnost bílého textu na zeleném pozadí. Velkou výhodou RCS je navíc jeho univerzálnost a široká podpora. Kromě lepšího zážitku z konverzace navíc RCS nabízí i vyšší zabezpečení pomocí end-to-end šifrování. SMS a MMS jsou v tomto ohledu poměrně zastaralé.

Je zde ale několik důvodů, proč se tímto dost možná Apple nebude zabývat. Tím nejzvučnějším je samozřejmě chtíč uzavřít uživatele do systému s jablkem. A možná i právě kvůli modrým bublinám v iMessages je iPhone mezi teenagery v USA tak populární. Na druhou stranu podpora RCS v iOS by byla pro všechny uživatele nesmírnou úlevou a zlepšením uživatelského zážitku. Zda k tomuto Apple svolí je tedy zatím ve hvězdách.

Previous Article

Apple se chce odstřihnout od Intelu, ale s Apple Silicon teprve začíná

Next Article

Nová generace AirPodů – co zatím víme o AirPods 4, Pro 2 a Max 2 

Related Posts

Tetris: legenda pro iPhone v 80% slevě pouze dnes!

Legendární Tetris určitě všichni znáte. Pokud si chcete tuto "digi-hru" pořídit také na iPhone, vřele vám doporučuji koupit právě Tetris na AppStore pokud možno ještě dnes, 23.5.2010. Electronic Arts slaví neuvěřitelných 100 mil. stažení, což samo o sobě dokazuje kvalitu této hry. Jako dárek na nás čeká exkluzivní sleva o 80% na 1,59€!