Windows 8: Microsoft odhalil plány, Apple má o čem přemýšlet

Sice víme, že tématika Windows a obecně Microsoftu do magazínu zaměřeného převážně na iPhone nespadá, ale dnes jsme se rozhodli udělat výjimku. Microsoft totiž představil zcela nové Windows 8 a dočkali jsme se kompletně nového překopaného UI (User Interface), mimojiné převzatého z Windows Phone 7. Nové UI se nazývá Metro a přináší s sebou i podporu plnohodnotného dotykového ovládání.

Sice víme, že tématika Windows a obecně Microsoftu do magazínu zaměřeného převážně na iPhone nespadá, ale dnes jsme se rozhodli udělat výjimku. Microsoft totiž představil zcela nové Windows 8 a dočkali jsme se kompletně nového překopaného UI (User Interface), mimojiné převzatého z Windows Phone 7. Nové UI se nazývá Metro a přináší s sebou i podporu plnohodnotného dotykového ovládání.

Kompletně upravená nabídka Start.

Nejdříve se ale podívejme, kam se v dnešní době ubírá Apple. Ten se svými novými Mac OS X Lion se hodlá přiblížit iOS, ať už jak invertním scrollováním (tj. např. pokud kolečkem myší vyjedete nahoru, pojedete dolů po stránce), Launchpadem či App Store i pro Mac, jednotného obchodu, odkud můžete stahovat aplikace zdarma či je nakupovat, kterého už jsme se dočkali v aktualizaci Snow Leopardu.

Microsoft se ale dá říci jde ještě mnohem dál. Kompletně převzal vzhled z Windows Phone 7 a vytvořil systém, který je na jeho vzhledu založen. Svým způsobem se dá říci, že Windows 8 kromě jádra už se starými Windows nemají nic společného. Veškerý interface je dotykový, obsahuje dokonce i velkou dotykovou klávesnici (samozřejmě v tom případě, že máte dotykový displej) a je velmi jednoduchý.

Aplikace "Stocks".

Nejspíše vás se spojením dotykový napadlo slovo “tablet“. I s tím Microsoft při nasazení Windows 8 počítá, neboť tyto Windows mají dostat i podporu ARM procesorů, které jsou pro tablety stěžejní. Zajímavé ale bude sledovat, jaký názor budou mít na nové Windows lidé, kteří jsou zvyklí na starší verze a nebudou chtít měnit. Ne nadarmo Steve Ballmer nedávno řekl, že toho, čeho se nejvíc bojí je to, jak budou nové Windows 8 přijaty. Zajímavostí rovněž je integrace obchodu s aplikacemi jednoduše nazvaný “Windows Store“, nejspíše fungující na úplně stejném principu jako např. Mac App Store.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=p92QfWOw88I[/youtube]

Co mi trochu vrtá hlavou je jak dobře se bude systém ovládat přes zatím klasické metody klávesnice a myši. Microsoft prezentuje ovládání ve videu pouze skrz dotyky a žádné jiné metody se na videu nedočkáme. Doufejme ale, že i s tímto si Microsoft dobře poradil, popř. ještě poradí.

Konečně bychom se tedy měli dočkat nějaké větší evoluce (nebo snad i revoluce) v ovládání desktopového operačního systému. Otázkou je, zda tento způsob bude přijat kladně, jedná se totiž o dost velkou změnu. Jaký máte na tento nový operační systém od Microsoftu vy, popř. přešli byste dokonce z Mac OS X na tento nový systém?

53 comments
 1. Nějak jsem nepochopil hlavičku tohoto článku. O čem že má Apple přemýšlet? 😀

  1. O cem ma Apple premyslet ? Podivejte se na Ipad a jeho 10 palcovou PRAZDNOU obrazovku, ktera jedine co dokaze, je zobrazit ikony aplikaci a mezi nimi pulmetrove mezery … a to nehovorim o LockScreenu, kde neni krome wallpaperu VUBEC NIC … neni to u takoveho zarizeni skoda? A ted to porovnejte s predstavenymi Windows8 … presne o tom ma “Apple premyslet”.

 2. I jako fanda jabka musim priznat ze to vypada moc pekne.

  1. Nejsem zrovna “fanda” Applu, ale z čistě praktických důvodů jejich produkty používám. Nicméně uznávám, že právě předvedená Windows 8 vypadají opravdu zajímavě (už Windows 7 se mi dost líbí). Těším se na nějaký hardware s Windows 8. Myslím ale, že Apple také na svém iOS zapracuje (o “widgetech” na ploše se mluví v souvislosti s iOS 5, jenž má být představen zítra). Každopádně je dobře, že Applu roste vážná konkurence, zatím je nic netlačilo na iOS pořádně zapracovat.
   P.S. Z technického hlediska doufám, že narozdíl od Windows Phone 7 bude možné psát aplikace i v C++ (resp. C++/CLI), protože C# sice umím, ale C++ se mi rozhodně líbí víc (otázka zvyku a znovupoužitelnosti knihoven…).

 3. Sem zvedavej co na to bude psat Radek Hulan, kdyz jsem cetl nejaky jeho clanek o iPadu ze dle nej to je zarizeni jen pro lidi co potrebuji matlat po obrazovce.
  A eihle desktop WIN8 jsou take matlaci :D. jako jooo vypada to hezky, aleeeee….  ja uz jsem MACcar a jsem rad ze jsem se jednou pro vzdy zbavil WIN jak v telefeeenu tak na velkem pocitaci.

 4. Já teda nevím jak autor, ale já jsem to pochopil tak, že Metro a standardní rozhraní budou koexistovat vedle sebe, ne? Takže nevím proč Vám vrtaj hlavou klávesnice a myši, když budu mít k dispozici i “staré” rozhraní. Já třeba moc nechápu k čemu to je dobré mít tato dvě rozhraní dohromady, když jedno je dělané pro dotek a druhé pro myš. Je opravdu málo zařízení, která tyto dva vstupy kombinují, takže logičtější mi přijde přístup Applu, který udržuje tabletový, dotykový systém zvlášť od desktopového.

  1. Já jsem to pochopil tak, že staré rozhraní bude POUZE určeno pro ty aplikace, které nejsou ještě pro Windows 8 portovány, tj. staré rozhraní bude pouze pro staré aplikace, ty nové poběží všechny v tom Metro UI. Navíc se sám vývojář zmiňuje, že kromě “dotyků se to velice dobře ovládá i pomocí klávesnice a myši”. Takže asi tak.

  2. Po instalaci custom prewiew na běžný notebook – metro style se zobrazuje místo standardní nabídky start – pro běžnou práci je k dispozici plně volný desktop se spoustou ikonek(jak u koho, téměř totožný s W7. Metro style je zatím použité pouze jako e-mailový klient(messaging, facebook, možná nějaký ICQ klient) a dá se použít i jako celkem obstojný kalendář. Prostě všechno je uzpůsobené pro ovládaní rukou – aplikace, které nepodporují “live tiles” je možnost zobrazit jako statické ikony.
   a není to jen o dotyku, ale i o přehlednosti – jedním pohledem vidíte co Vás čeká, co je kde nového – pouze po stisknutí tlačítka start

 5. Dokážu si to představit na tabletu = přerostlý WinMobile. Tam má smysl navržené ovládání, UI i vzhled aplikací. Pro desktop bude rozhodující ovládání pomocí klávesnice. Nebo mi někdo prozraďte, jak bude vypadat PC s Win8, abych na tom mohl psát skripta, návody, upravovat fotky ? 🙂

 6. Veľmi dôležité bude hlavne prechodné obdobie a podpora starých app a ovládanie myšou a klávesnicou.
  Podpora starý app štýlom, ako to bolo zobrazené na videu, kde sa zobrazí klasický office je proste grc – ale je pravda, že už som videl metro UI nového office a to by tam zapadalo.
  MS by ale mal fakt premyslieť a prepracovať ovládanie klávesnicou a myšou. Musí to byť pohodlné.

  Je jasné, že geekom sa to nebude páčiť. Ale celé to evidentne smeruje k tomu, že file systém bude usersky časom neprístupný. Je to fakt len otázka času – a ja som za to nesmierne rád, ale chce to ešte hodne vela času.
  Takisto viazanie aplikácii na pixely je sprostosť. Metro a Windows Presentation Foundation sú v tomto skvelé. Môžeme mať rozlíšenie 1920*1080 ale aj povedzme 5760*3240 a pri rovnakej uhlopriečke a rovnakom nastavenom DPI bude rozdiel jedine v jemnosti a kvalite zobrazenia. Je to budúcnosť, ale týmto krokom ju MS priblížil oveľa viac, než som myslel.

  Bude záležať na aplikáciach a ako rýchlo budú pre nové UI vznikať – a či budú vznikať.

  Každopádne design je nádherný a v dnešnej dobe hádam nemá konkurenciu. Mám iOS a mal som Android, ale mám aj WP7. Človek ak pozrie na iOS a Android, tak si povie: “Wau. Aké pekné. Čačané a krásne.” Potom keď vidí WP7, tak si povie: “No to je grc. Hranaté a škaredé.”
  Lenže časom príde na to, že to prečačkané je totálne neprehľadné a to hranaté, strohé je strašne rýchlo použiteľné a hrozne usporiadané a prehľadné.

  Samozrejme metro nemusí sedieť každému a tak presadenie závisí na tom, ako to prijme verejnosť a ako budú vznikať app.

  1. Souhlasím s Vámi.

   WP7 je super. Škoda zatím toho nedostatku aplikací, ale to se snad časem změní. Co se týče toho, že WP7 jsou “grc”, tak pro mě osobně je to naopak nejhezčí systém pro mobil. Ta typografie tam je úplně super, stejně jako ta jednoduchost.

 7. Vypadá to hodně plynule, by mne zajímalo na jakém tabletu to prezentovaly… Ale to rozhraní Win8 se mi vůbec nelibí, líbilo se mi to jak tam ukazoval ukázku excelu tak tam byl vzhled Win7 (sledoval jsem to bez zvuku, tak jestli to bylo nějaké “streamovaní” z počítače, tak se omlouvám) ale chci říct, že kdyby udělaly vzhled Win7 v dotykovém provedení (větší ikony apd.) tak mi osobně udělají větší radost…

 8. Vypadá to hodně plynule, by mne zajímalo na jakém tabletu to prezentovaly… Ale to rozhraní Win8 se mi vůbec nelibí, líbilo se mi to jak tam ukazoval ukázku excelu tak tam byl vzhled Win7 (sledoval jsem to bez zvuku, tak jestli to bylo nějaké “streamovaní” z počítače, tak se omlouvám) ale chci říct, že kdyby udělaly vzhled Win7 v dotykovém provedení (větší ikony apd.) tak mi osobně udělají větší radost…

 9. V Applu dělali nějaké testy a prostě většina lidí nechce matlat prstem po monitoru.. Pokud by se mělo u PC matlat u monitoru tak to se mi taky nelíbí. Apple a Steve podle mě zůstanou u myšlenky taky dotykové ale pomocí trackpadu (kterej se třeba zvětší), prostě žádný matlání po monitoru ale pěkně u klávesnice na trackpadu, pomocí gest a svižnejch vychytávek, který s Lionem určitě přijdou. to je podle mě dobrá budoucnost a super věc. proto jsem u Macu a myslím si, že nadále jeste zustanu…. Už jen to, že Lion přijde teď a bude si brát hodně věcí z iOS a trackpad/magic mouse máme skoro všichni, tak už zase budeme trochu napřed, než dojde Windows 8 někdy příští rok :)))

  1. Když dám iPad do stojánku s klávesnicí, tak je fakt opruz pořád šahat na obrazovku. V tom má Apple pravdu. Tak doufám, že u Windows 8 to bude podobné.
   Na druhou stranu Lion se mi moc nelíbí. Už ho používám (mám betu na starším počítači), je to pomalé (počítač je pravda starší, ale pořád je to MB Pro s procesorem na 2,4 GHz a 2 GB paměti) a to opačné skrolování je děs (asi si zvyknu, až nebudu paralelně používat starší Snow Leopard). Předpokládám, že na SSD disku ten systém jede svižně, ale současná beta je nestabilní, takže na svůj hlavní počítač s SSD jsem to zatím nedával.

   1. Mně osobně přijdou velmi přehledné, měl jsem možnost vyzkoušet DevPreview a šlapaly pěkně. Jen jsem nepochopil, jak je možné aplikace zavřít když ji nechci mít spuštěnou, ale to se jistě doladí. Designově se zlepšili. Navíc, když vezmu v úvahu, že toto je cesta pro telefony a tablety – a teď i možnost jak mít stejný OS na všech zařízeních doma (tedy i PC). Je to funkční a slušně to vypadá.

    Tedy ne tak jednoduše jako iOS, samozřejmě. 😉 

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

Batéria: 6 tipov, ako zvýšiť jej životnosť

Následující článek

Novinky před WWDC: iCloud zdarma, Mac OS X Lion levně

Související články