Nahoru

iPhone 5: vetší displej, atraktivní design a řada vylepšení

Včera Apple představil nový iPhone 5 s 4″ displejem. Popis všech novinek najdete v tomto článku!

Nový iPhone se tedy jmenuje iPhone 5. To nejdůležitější, co vidíme na první pohled, jsou rozměry a displej.

Displej je 4″ s retinou (326 bodů na palec), má rozlišení 1136×640 pixelů a poměr stran je 16:9. Na šířku je tedy displej stejný, na výšku přidává kousek, díky kterému uvidíte v kalendáři, mailu apod. mnohem více. A na úvodní obrazovku si můžete dát o jednu řadu ikon více. Zobrazení ještě vylepšuje o 44% vyšší saturace barev. Dotykové senzory jsou nyní integrovány přímo v displeji, díky tomu je iPhone 5 mnohem tenčí.

Co se týče konstrukce, iPhone 5 je vyroben kompletně z hliníku a skla. Barevné varianty jsou jako vždy dvě, bílá a čená. Rozměry telefonu jsou: 123,8mm na výšku (o 8,6mm více než u iPhone 4S), 58,6mm na šířku (stejně jako iPhone 4S), tloušťka je pěkných 7,6mm (o 20% méně, než u iPhone 4S) a nakonec hmotnost, která je opravdu malá – 112 gramů iPhone 5 je oproti 185 gramů u Nokie Lumie 920 opravdu hodně.

A jak je na tom výkon? Apple uvedl nový A6 čip s výkonnějším procesorem a grafikou. Čip je oproti minulé generaci A5 o 22% menší, ale přitom 2x rychlejší jak z hlediska procesorového výkonu, tak z hlediska výkonu grafického. Tento výkon bude znát při spouštění aplikací, pořizovaná a ukádání fotografií, ve hrách (třeba v nově představených hrách Clumsy Ninja a Real Racing 3) apod.

Díky novému uspořádání baterie se podařila vylepšit výdrž oproti iPhone 4S. Údajně by měl iPhone 5 vydržet až 8 hodin při surfování přes LTE a 3G, 10 hodin při surfování na Wi-Fi, 225 hodin ve stand-by režimu, 40 hodin poslouchání hudby a 10 hodin sledování videa. Doufejme, že výdrž bude opravdu lepší než u předchozích generací.

Nový iPhone 5 také vylepšuje konektivitu, kromě LTE přidává HSPA+ a Dual Cell HSDPA. Wi-Fi anténa se také dočkala vylepšení a standart 802.11n nyní podporuje jak frekvenci 2,4GHz, tak i 5GHz.

Nebyl by to nový iPhone bez nového a kvalitnějšího fotoaparátu. Pro všechny uživatele je sice zásadní údaj 8 megapixelů, ale důležitější jsou detaily okolo. Nová čočka optiky je o 25% menší a čočky se vyrábí ze safíru, který je na stupnici tvrdosti hned pod diamantem. Každá čočka má světelnost f/2,4 a kamera obsahuje hybridní IR filtr. Novou funkcí je Panorama, které dokáže díky iOS a výkonnému procesoru udělat panoramatické fotografie v rozlišení až 28 megapixelů. Tato funkce bude v iOS 6 dostupná i pro iPhone 4S.

Nový iPhone 5 natáčí videoklipy (nyní s rozpoznáváním obličejů) v rozlišení 1080p s lepší stabilizací obrazu. Přední kamera už umí pořizovat video v 720p, což využijete při FaceTime, Skype videohovoru, nebo při pořizování profilových fotek.

Zajímavou novinkou jsou tři mikrofony. Předchozí iPhone 4 a 4S měli pouze dva mikrofony nahoře a dole, iPhone 5 prodává mikrofon vpředu u kamery. Díky inovacím zachytí mikrofony mnohem větší frekvenční škálu zvuků, takže bude váš hlas, nebo jakýkoliv zvuk, znít mnohem reálněji.

Další velkou změnou je dock konektor. Ten 30 pinový je tu s námi již od roku 2003 a podle Phila Schillera potřeboval vylepšení jako sůl. Podle něj by Apple nemohl dělat se starým konektorem tak tenká zařízení, jakými jsou nový iPod Touch, iPod Nano a iPhone 5. Takže nyní tu je konektor Lightning (blesk), který je jen 8 pinový a hlavně lze zapojovat z obou stran. Apple bude prodávat i redukci z 30pinového kabelu na Lightning konektor, ovšem za tuto redukci zaplatíte nemalých 749Kč.

S iPhone 5 se začnou prodávat i nová sluchátka Apple EarPods. Apple je údajně navrhoval 3 roky, přičemž zkoumal tisíce lidských uší, pro vyrobení skvělých sluchátek. Sluchátka mají samozřejmě ovládání a zabudovaný mikrofon. Jestli se jim to povedlo, to můžete už nyní posoudit sami za příjemných 749Kč s DPH. Sluchátka jsou k dispozici na českém Apple Store.

Ptáte se na ceny iPhone 5? Oficiální čísla zatím známá nejsou, ale cenu odhaduji na 15-16 tisíc korun s DPH za 16GB model. Nyní se cena iPhone 4S pohnula pouze o 500 Kč dolů na 13 999 Kč s DPH za 16GB verzi. Starší iPhone 4 pořídíte za 9 590 Kč s DPH za 8GB verzi.

A co při keynote nezaznělo, ale měli byste to vědět?

Jak jste si mohli všimnout na obrázku s Lightning konektorem, jack konektor pro sluchátka je nyní dole. Je to velká změna, u všech iPhonů byl doposud vždy nahoře. Mě osobně se to líbí, jack konektor dole jsem chtěl už u iPhone 4.

Nový iPhone 5 nebude mít microSIM jako iPhone 4 a 4S, ale ještě menší nanoSIM. Informoval o tom server telegraph.co.uk. Snad budou čeští operátoři vstřícní jako s microSIM a budou SIM karty ořezávat zdarma na prodejnách. A jak vypadá nanoSIM? Je to vlastně to poslední, co může zbýt ze SIM karty, aby byla stále použitelná. [Obrázek zleva: SIM, microSIM (iPhone 4 a 4S), nanoSIM (iPhone 5)]


 • Aabbdd

  Ipod 4G ma take jack konektor dole..

  • http://twitter.com/hynecheck Hynek Hampl

   Pravda, díky za připomínku.

 • http://twitter.com/martinbusek Martin Busek

  kupuju… super design, vetsi displej, lepsi fotak, jack na spodni strane, mensi konektor. 4S putuje k manzelce a jeji 4 do bazaru :)

  • Droserak

   Koupím tu 4! :D droserak@seznam.cz

   • http://twitter.com/martinbusek Martin Busek

    bydlim v Dublinu :)

    • Aabbdd

     Mohl bych se zeptat jak je to v irsku s cenami samotného iphonu a se smlouvou a kolik stoji tarif a co zahrnuje.. Diky

 • Kubik Taus

  Prodám iPhona 4s 16G. Kdo má zájem pište. kubik.taus@centrum.cz

 • Ostrozny

  máte někdo zkušenost s oříznutím mikro sim karty na nano sim kartu ?
   

 • Pingback: Wayne

 • Pingback: jaime

 • Pingback: Shane

 • Pingback: ronnie

 • Pingback: Perry

 • Pingback: Carlos

 • Pingback: Darryl

 • Pingback: Clifton

 • Pingback: karl

 • Pingback: Randall

 • Pingback: Samuel

 • Pingback: jim

 • Pingback: eduardo

 • Pingback: edwin

 • Pingback: joshua