iPad místo notebooku? Díl 4. – Psaní poznámek

Jsem si plně vědom toho, že hlavní cílovou skupinou, na které je iPad zamířen, budou studenti. I proto jsem si přichystal speciální díl jen o psaní poznámek. Na iPadu se nabízí hned několik aplikací, ve kterých lze poznámky sepisovat, ať už pomocí Apple Pencil nebo klávesnice. Každá má své výhody i nevýhody.

(odkaz na celý seirál)

Apple Poznámky

Nejdříve je nutné si ujasnit, co od takové aplikace očekáváte a jak často poznámky píšete. Jestli si zapíšete několik řádků týdně na klávesnici a stačí vám vyznačit si pár slov a zvětšit dva nadpisy, postačí vám základní aplikace Poznámky. Ta je na iPadu nainstalovaná předem. Nabídne řazení jednotlivých poznámek do skupin a složek.

Ukázka aplikace Poznámky

Plusem je jednoduchá synchronizace s iPhonem či Macem, která je vázána na vaše Apple ID, takže není třeba dělat nějaké další kroky. Její funkce pro kreslení Apple Pencilem jsou však velmi základní. Máte zde jen tři typy pera a u každého několik přednastavených tlouštěk. Pro někoho by také mola být odrazující jednolitost celé poznámky, která není rozdělena na jednotlivé stránky. Export vám vytvoří jeden dlouhý PNG obrázek, takže sdílení s přáteli, kteří nevlastní Apple produkt, je poměrně obtížné.

U sdílení ale nemohu opomenout funkci, která umožňuje více uživatelům pracovat na jedné poznámce. To se hodí zejména nyní v distanční výuce, kdy by studenti mohli pracovat na společném projektu na jednom virtuálním místě.

GoodNotes

Nevadí vám za aplikaci pro iPad si zaplatit? Potom určitě nebudete litovat koupě aplikace GoodNotes, která je na App Store za 199 Kč. Už při vytváření poznámky jde vidět, že nabízí mnohem více funkcí než nativní aplikace od Applu. Co považuji za obrovskou výhodu je možnost navolit si tři barvy a tři tloušťky čáry, které nejčastěji používáte. Ty pak zůstávají nahoře v „hotbaru” a na jedno kliknutí se mezi nimi můžete přepínat. Na druhé kliknutí pak můžete tloušťku či barvu upravit.

Ukázka aplikace GoodNotes

Mezi další bonusové funkce patří laserové ukazovátko, lupa a nebo nově přidané „Flash cards.” Ty jsou ideální pro učení se slovíček v cizím jazyku. Jednoduše si vytvoříte knihovnu slovíček a jejich překladů a pak si je můžete opakovat. Po každém zopakování se vám nabídne možnost ohodnotit slovíčko. Ty, která umíte méně se vám pak budou zobrazovat častěji.

Notability

Opět velmi šikovná aplikace pro iPad, tentokrát za 249 Kč. Nenabízí sice až tak široké možnosti a intuitivní nastavení barev a šířek na jedno kliknutí. Samozřejmostí jsou funkce z předchozích aplikací, jako práce s PDF soubory a „palm rejection,” která zajistí ignoraci dotyků ruky při používání Apple Pencil.

Ukázka aplikace Notability

Unikátní je zde zaznamenávání hlasu z mikrofonu při psaní poznámek. Výsledkem vašich poznámek pak nejsou texty a obrázky bez dalšího kontextu, ale i zvukový záznam. To se hodí, zejména pokud jste zvyklí psát si poznámky v jednoduchých bodech, a doufáte, že si při jejich pročítání vzpomenete, co přednášející k tomu říkal. Tato aplikace si zvuk pamatuje za vás.

Předchozí článek

Apple Watch nosí více než 100 milionů lidí

Následující článek

Díky iPhone 12 by mohl být Apple do konce roku oceněn na 3 biliony dolarů

Související články

Soutěž: vyhrajte dockovací stanici SONY za téměř 4.000 Kč

Myslíte si, že byste doma využili dockovací stanici pro iPhone a iPod od SONY, která je vybavená 7" (17,6 cm) LCD displejem plně kompatibilním s knihovnou v iOS, AM/FM anténou, 1GB vnitřní pamětí, USB, slotem na paměťové karty a především solidním repro? Nyní máte unikátní možnost tento parádní gadget v hodnotě 3.800 Kč vyhrát!

Zkušenost s Lightning redukcí pro váš nový iPhone 5

O zmiňovaném doplňkovém produktu toho moc nevíme, a to i přes skutečnost, že se v online Apple Store nabízí více jak měsíc. S příchodem nového iPhonu 5 museli jeho uživatelé řešit otázku konektivity s příslušenstvím, které doposud používali. iPhone 4/4S, potažmo všechna zařízení dopusud vydaná používají 30 pinový datový konektor.