Windows Phone 7: jaký je nový konkurent iOS od Microsoftu?

Stručný přehled toho, co obsahují a jak vypadají nové Windows Phone 7, díky kterým se chce Microsoft vrátit do sedla na poli mobilních OS.

I když informace o novém mobilním operačním systému od Microsoftu vyvstaly na povrch už velice dávno, a svět tak věděl, co od tohoto systému očekávat, oficiální ohlášení Windows Phone 7, tedy kompletně přepracovaného následovníka Windows Mobile 6.5 se těšilo velkým očekáváním. Microsoft se totiž pomocí tohoto systému chce po neúspěších (například skoro by se dalo říct trapasem s telefony Kin) dostat zpět do sedla na poli mobilních operačních systému a volí poněkud odlišný přístup než současní hráči na tomto trhu. Pojďme se tedy podívat, co WP7 obsahují nového.

Tak trošku jiný koncept

Microsoft se při vývoji WP7 rozhodl, že nový systém musí být něčím odlišný od těch současných, což považuji za správné rozhodnutí. Tu hlavní odlišnost tvoří samozřejmě hlavně uživatelské rozhraní, které se inspiruje jak iOS, tak Androidem, ale zároveň se od obou úplně liší. Myslím, že všem je známo, že zatímco iOS se z nějakého záhadného důvodu stále drží svého schématu ikonek, Android dovoluje uživatelům si kromě ikonek na home screen dát i jakési widgety, které mohou poskytovat informace typu aktuálního počasí, nových tweetů a mailů a podobně.

Nové WP7 používají na svém home screen jakýsi “systém dlaždic” – obrazovka je rozdělená do dvou sloupců, ve kterých jsou pod sebou naskládané čtverce (dlaždice ale mohou zabírat i dva čtverce vedle sebe), které mají reprezentovat buď aplikaci, člověka, internetovou stránku nebo jinou funkci. Tyto dlaždice kromě toho, že samozřejmě fungují jako odkaz na danou aplikaci/funkci, mohou také zobrazovat live obsah – dlaždice kalendáře tak zobrazí aktuální schůzku, hub obrázků zase jakousi “slideshow” posledních obrázků a třeba dlaždice Facebooku zobrazí profilové fotky těch, kteří byli za posledních pár minut aktivní.

Díky tomuto se vám zdá, že celá vaše home page jaksi “žije”, protože se zde tak nějak všechno pohybuje. Samozřejmě, většina těchto funkcí je spíše na efekt než nějak užitečná, ale třeba způsob aktualizace čísel zmeškaných hovorů, mailů a SMS oceníte, protože se aktualizuje vždy až poté, co telefon odemčete – okamžitě si tak uděláte přehled o tom, co vše se změnilo.

Uživatelské prostředí ale samozřejmě netvoří pouze home screen. Microsoft se rozhodl GUI vytvořit poměrně minimalisticky s důrazem na text, nikoliv na grafické prvky – všude tedy najdete nadpisy s malým prvním písmenem, které se někdy schválně nevejdou na celou obrazovku. Na první pohled je to poměrně pěkné, protože se do tohoto stylu ladí všechny aplikace, ale nedovedu si představit, do jaké míry to bude praktické. Jisté ale je, že se WP7 tímto prostředím naprosto liší od iOS a Androidu. Uživatelské rozhraní v praxi si můžete prohlédnout na následujícím videu.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=w6pkaR-4goo[/youtube]

Podpora aplikací

Pěkné uživatelské rozhraní ale samozřejmě na úspěch na poli mobilních telefonů nestačí. Poslední dobou se totiž ukazuje, že uživatele mnohem více zajímá softwarové zázemí platformy než hardwarové parametry telefonu, což si zřejmě Microsoft uvědomil a hodlá do WP7 přivést aplikací co nejvíce. Microsoftí obdoba App Store se jmenuje Marketplace a již má slíbený vývoj her například od takových gigantů, jako je EA. Na launchi WP7 bylo také ukázáno několik málo her pro WP7 a musím říct, že vypadají velice pěkně. Stejně tak například Twitter klient, který naprosto krásně zapadá do ducha WP7.

Drobnou výhodu oproti iOS bude mít Microsoft zřejmě ve hrách, protože zatímco Apple má “pouhé” Game Center, Microsoft zakomponoval do systému rovnou Xbox Live, který umožňuje on-line hraní, žebříčky, achievementy, animované avatary apod., ale také je synchronizován s vaší Xbox konzolí, což se může ukázat jako velká výhoda. Uvidíme, jak Apple proti tomuto zakročí – můžeme se snad v nějaké daleké budoucnosti těšit na jablečnou herní konzoli? Kdoví.

Microsoft se ale snažil zvýraznit podporu aplikací tolik, že došlo k menšímu nedorozumění – konkrétně se mu podařilo pořádně naštvat vývojáře známé hry pro iOS (a nyní i pro Android) Angry Birds, když umístil ikonku této hry mezi aplikace na oficiální stránce WP7. Vývojáři se proti tomu ale ihned ohradili s tím, že rozhodně nemají v plánu Angry Birds na WP7 přinést. Nakonec se ukázalo, že bylo stejně pochybeno i v případě ikonky aplikace NotifyMe, ale všechny ostatní už byly v pořádku.

Ikonka Angry Birds a NotifyMe byla v reklamních materiálech WP7 trochu "navíc"

Chybějící základní funkce

WP7 také zřejmě potká podobná situace, jakou zažíval iOS před několika lety – ukázalo se totiž, že nový microsoftí systém neobsahuje ty stejné základní funkce, které v iOS také chyběly a které Apple postupně v updatech doplnil. Ve WP7 totiž nezkopírujete text (je ale slíbeno, že na začátku roku 2011 bude tato funkce doplněna), nenajdete zde multitasking ani v očesané podobě jako v iOS a ani se přes takový mobil nepřipojíte na notebooku na internet, protože WP7 nepodporují internet tethering. Stejně tak si na WP7 neprohlédnete žádnou stránku, která pro svůj chod používá Flash. Je zajímavé, že se Microsoft nedokáže poučit z chyb svých konkurentů a namísto toho je spíše opakuje. Uvidíme, co přinesou další verze tohoto systému.

Železo

Microsoft samozřejmě na své keynote nepředstavil pouze nový operační systém, ale také telefony, na kterých tento systém poběží. Do výroby telefonů pro WP7 se pustila velká řada osvědčených značek, od HTC přes LG, až po Samsung, Dell nebo ASUS. Na výběr proto bude opravdu početná skupinka telefonů, ze kterých bych vypíchl pár zajímavých.

HTC 7

Předně jde o HTC HD7, který je považován za největší “dělo” ze všech představených telefonů. Pohání ho 1GHz procesor společně s 512 RAM (stejně jako iPhone 4), ale co ho dělá zajímavým, je obrovský 4,3” displej, bohužel pouze s rozlišením 480×800. Zajímavé také je, že kryt na fotoaparát slouží také jako speciální stojánek na telefon. Dalším zajímavým telefonem je určitě HTC Surround, který na rozdíl od velkého displeje obsahuje vysouvací reproduktor, který je schopný vyluzovat zvuk v opravdu vysoké kvalitě. Milovníkům hardwarových klávesnice se určitě bude zamlouvat HTC 7 Pro nebo Dell Venue Pro, jehož klávesnice se dokonce vysouvá na užší straně telefonu. Zajímavé je, že ani jeden z představených telefonů nemá úhlopříčku obrazovky menší než iPhone 4, ale na druhou se maximální vestavěná paměť pohybuje pouze na 16 GB.

Závěr

Je vidět, že Microsoft si uvědomil, že poměry na trhu operačních systémů pro mobilní telefony se změnily, a dokázal představit konkurenceschopný originální operační systém, který i když prozatím neobsahuje některé důležité funkce, jejichž absence byla dříve vyčítána iOS od Applu, má dle mého názoru velkou šanci solidně konkurovat současným operačním systémům – což je jen dobře, protože díky tomu Apple a Google neusnou na vařínech a budou ve vývoji svých OS déle pokračovat, z čehož samozřejmě nebude těžit nikdo jiný než my, uživatelé. Záleží pouze na tom, jak uživatelé přijmou specifické uživatelské rozhraní a do jaké míry tato platforma naláká vývojáře aplikací.

A na závěr se podívejte na druhou (první je v úvodu článku) zbrusu novou reklamu na tento operační systém, ve kterém si dokonce zahrála také Škoda 120!

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Dv-fbO-_xl0[/youtube]

7 comments
  1. Podle mě se Microsoft poučil – radši ze začátku míň funkcí, ale spolehlivě implementovaných, než hned na začátku všechno, ale nepoužitelné. I když je to můj dohad, jak v reálu WM7 fungují se teprve ukáže.

    1. Ja si skôr myslím, že to proste nestíhali. Pretože mali málo času. Totiž všetko škrtli a začali od nuly (čo bol správny krok – WM sa nemali šancu vyrovnať ani Androidu, pretože v nich bolo kopec starého kódu a začať odznova je jednoduchšie).
      Jedno sa musí nechať, ten design hlavnej obrazovky je dokonalý. Škoda, že ten mobil nebude na Slovensku použiteľný ešte minimálne rok (bez marketplace je to na nič).

  2. Skladam svoj pomyselny klobuk. Prvy krat citam velmi triezvo a rozumne napisane zhrnutie (v porovnani s inymi strankami o mobiloch). Som velmi prijemne prekvapeny.
    Ja si tiez myslim, ze sa Microsoft poucil a suhlasim s p. Horakom. Myslim, ze Microsoft vie, preco to robi. Pacilo sa mi na konci keynote aj gesto Joe Belfiore-ho, kde oznamil, ze vyjde update s vlastnostami, ktore si uzivatelia ziadali. Zatial ma WP7 v sebe vsetko, co clovek potrebuje a ked budu nasledovat veci, co si pytaju sami uzivatelia, tak to bude skutocne “Wonderfully Mine” zariadenie. Osobne sa na to tesim.

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

Adobe Photoshop Express: Šikovný editor fotografií zdarma

Následující článek

Samsung Galaxy Tab: české prodejní ceny nového tabletu

Související články