Sedm dodavatelů Apple se připojilo k čínským programům nucených prací

Nová zpráva z pondělí tvrdí, že sedm dodavatelů Apple se účastnilo pracovních programů, u nichž existuje podezření, že jsou spojeny s údajnou čínskou genocidou Ujgurů z oblasti Sin-ťiang.

Partner dodavatelského řetězce Apple vyrábí komponenty, povlaky a nabízí montážní služby technologickému gigantovi Cupertino. Nejméně pět z nich drželo tisíce Ujgurů a dalších utlačovaných menšinových pracovníků v konkrétních závodech, které pro Apple pracovaly, podle vyšetřování skupin pro lidská práva a zdroje The Information.

Podle zprávy důkazy naznačují, že se programů pro nucené práce účastnily společnosti Advanced-Connectek, Luxshare Precision Industry, Shenzhen Deren Electronic Co., Avary Holding, AcBel Polytech, CN Innovations a Suzhou Dongshan Precision Manufacturing Co.

K identifikaci těchto výrobců a dodavatelských partnerů bylo při vyšetřování použito dříve nehlášených veřejných prohlášení, obrázků a videí čínských vládních úřadů a státních mediálních organizací. Tyto důkazy zjistily, že společnosti se účastnily toho, co Číňané nazývají program na zmírnění chudoby.

Apple stále popírá, že jeho dodavatelský řetězec využívá nucené práce. Společnost tvrdí, že provádí průběžné kontroly svých partnerů v Číně, což zahrnuje vyšetřování obvinění z nátlaku.

„Všechny programy náboru pracovních sil sponzorované státem v Sin-ťiangu je třeba chápat jako nucenou práci, protože žádný občan menšiny v regionu nemá schopnost odmítnout účast na těchto programech,“ uvedla pro The Information profesorka lidských práv Laura Murphyová .

Vzhledem k tomu, že společnost Apple nezveřejnila úplný seznam partnerů dodavatelského řetězce, které používá, společnost The Information samostatně potvrdila odkazy na technologického giganta Cupertino s veřejnými a interními dokumenty a rozhovory se zaměstnanci.

USA a další vlády obvinily Čínu ze spáchání genocidy proti více než 1 milionu Ujgurů, muslimské menšiny z čínské oblasti Sin-ťiang. Čína údajně používá takzvané programy zmírňování chudoby k podrobení muslimů, jejich asimilaci do čínské kultury Han a zbavení jejich islámských náboženských přesvědčení.

Čínská vláda tvrdí, že tyto programy mají vymanit obyvatele Sin-ťiangu z chudoby. Sin-ťiang má jednu z nejvyšších měr chudoby v zemi. Čína rovněž uvádí, že pracovní tábory, ve kterých jsou údajně vězněni Ujgurové, jsou odbornými a školicími středisky zřízenými za účelem prevence terorismu.

Odpověď společnosti Apple

Apple pro The Information uvedl, že „hledání přítomnosti nucené práce je součástí každého hodnocení, které provádíme v každé zemi, kde podnikáme.“

„Navzdory omezením Covid-19 jsme provedli další vyšetřování a nenašli jsme žádné důkazy o nucené práci kdekoli, kde působíme. Budeme i nadále dělat vše, co je v našich silách, abychom chránili pracovníky a zajistili, aby s nimi bylo zacházeno důstojně a s respektem,“ řekl Apple.

V červenci 2020 byl dodavatel Apple O-Film Tech mezi 11 společnostmi obviněnými z toho, že těží z těchto programů nucených prací.

Apple v té době uvedl, že provedl důkladnou kontrolu svého dodavatelského řetězce a nenašel žádné důkazy o porušování lidských práv. Během antimonopolního jednání v červenci 2020 řekl generální ředitel společnosti Apple Tim Cook Kongresu, že „nucené práce jsou odporné“ a dodal, že Apple „ukončí dodavatelský vztah, pokud by byly důkazy o takové práci nalezeny“.

V prosinci 2020 Apple údajně přerušil vztahy s O-Filmem poté, co se dozvěděl, že se společnost skutečně účastnila programu nucených prací.

Podle zprávy byly do Luxshare Precision vyslány stovky pracovníků v letech 2017 až 2020. Společnost je jedním z nejdůležitějších dodavatelských partnerů společnosti Apple a vyrábí pro Apple modely iPhone i AirPods .

Dodavatel antén a interních kabelů Shenzhen Deren Electronic údajně v posledních letech přijal více než 1000 dělníků v Xinjiangu. Společnost Avary Holding, která vyrábí desky s plošnými spoji, přijala mezi lety 2019 a 2020 přibližně 400 pracovníků.

Ostatní dodavatelé společnosti Apple, kteří přijali pracovníky společnosti Xinjiang, vyrábějí součásti, jako je interní napájecí hardware, desky plošných spojů a povrchové úpravy pro obrazovky iPhone a iPad.

Alespoň jeden z partnerů dodavatelského řetězce Apple, Advanced-Connectek, údajně provozoval továrnu na okraji pouští Xinjiang. Satelitní snímky a další vyšetřování naznačují, že továrna byla vedle sloučeniny, o které se říká, že je v zařízení pro nucené práce.

Průmyslový park, kde se továrna nacházela, je obklopen zdmi a ploty s jediným vchodem a východem. Výzkumník Nathan Ruser pro The Information uvedl, že „téměř žádné jiné továrny v Sin-ťiangu nemají tyto vlastnosti, kromě průmyslových parků, kde jsou zadržované pracovní síly.“

Dodavatelský řetězec společnosti Apple není jediný

I když Apple údajně otálí při jednání s čínskými pracovního práva pachatelů trestných činů, Cupertino není jediná společnost s dodavatelským řetězcem, který údajně těží z nucených prací.

Podle The Information patří mezi další americké a západní společnosti, které spolupracují se sedmi určenými dodavateli, mimo jiné Google, Samsung, Amazon, Tesla, Dell, Lenovo, BMW, Cisco a HP.

Další americké společnosti podnikly lobbistické kroky proti zákonům, které mají zabránit nucené práci v Číně. Významné firmy jako Coca-Cola, Costco, Patagonia a Apple se v listopadu 2020 pokusily zmírnit zákon o prevenci nucené práce Ujgurů.

Navrhované změny zákona společnosti Apple zahrnovaly prodloužení lhůt pro dodržování předpisů, zajištění toho, aby byly některé informace o dodavatelském řetězci uchovávány před veřejností, a vyžadování označení vlády USA pro společnosti, které zadržují nebo sledují Ujgury v Sin-ťiangu.

Předchozí článek
iphone 13 fotoaparáty

iPhone 13 je nepatrně silnější

Následující článek

AirTags od Applu už mají rivala, jmenuje se Chipolo

Související články

Apple: nejlepší čtvrtletí historie, tržba 26,74 miliardy dolarů

Apple před několika hodinami oznámil finanční úspěch za první fiskální období tohoto roku (končící 25.12.2010). Slovo "úspěch" jsem použil záměrně, protože pro Apple nedopadl poslední kvartál vůbec špatně. Naopak, americká společnost zaznamenala nejlepší čtvrtletí v historii, protože jen prodejem 4.13M Maců, 16.24M iPhonů, 19.45M iPodů a 7.33M iPadů si Apple vydělal 15,68 miliardy dolarů!