Swords and Soldiers: vtipná a zábavná strategie s Vikingy a Aztéky

Recenze Game of the Week hry s názvem Swords and Soldiers, ve které si zahrajete za Vikingy, Aztéky či Číňany a pořádně se u toho zasmějete.

Vybrat si mezi “přetlačovacími” strategiemi, ve kterých stojí na každém konci hrací plochy hrad a vy jen zbrojíte jednotky, které samy postupují v řadě dopředu, není úplně jednoduché, protože těchto her je celá hromada. Pár jsme jich zde na iPhoneTips již recenzovali, a tak se při psaní této recenze jednoduše nemůžu ubránit vnitřnímu srovnávání s ostatními hrami. Každopádně vězte, že si se hrou Swords and Soldiers užijete hromadu legrace.

Tato hra si totiž nejen ze samotného stylu hry, ale také z historických civilizací dělá spíše srandu, než že by je brala vážně. Značí to už samotné zpracování, kdy se nepřátelský hrdina po dobytí svého hradu žalostně rozbrečí (včetně hlasitého zvukového doprovodu), namísto toho, abyste ho zabili nebo třeba uprchl. A to už vůbec nemluvím o kampani, která v případě Vikingů sleduje jejich hon za nejlepší omáčkou na barbecue a v případě Aztéků zase snahu zničit obří čínskou papriku, která by mohla ohrozit tu aztéckou na soutěži největších paprik světa. Mně osobně se ale tento odlehčený styl poměrně líbí – a konkrétně především dialogy jednotlivých postav, u kterých budete často přemýšlet, kde na tom vývojáři vlastně byli.

Jak už jsem zmínil na začátku, princip této hry je v tom, že se snažíte dobýt nepřátelský hrad stavěním vojáků a posíláním je “do řady”. Naštěstí ale tato hra nezůstala jen u toho, a tak se budete muset ještě starat o patřičný přísun zlata najímáním otroků, kteří ho budou těžit v blízkých dolech, a taky o výzkum nových vojáků a technologií, kterými byste mohli rozdrtit svého nepřítele.

Ve hře jsou zastoupeny tři rasy nebo spíše civilizace – kromě Vikingů a Aztéků jsou to také Číňané. Každá civilizace má svoje vlastní typy jednotek, které se liší opravdu v podstatných věcech – tak zatímco třebaVikingové mají jako poslední jednotku katapult, u Aztéků je to jakýsi sluneční obr, jehož zastavení vás bude stát opravdu nemalé úsilí. Civilizace se však neliší pouze ve vojácích, ale také ve “stromu výzkumu” – kromě vojáků budete totiž v boji používat také různá kouzla a podfuky, které si musíte nejdříve za peníze vyzkoumat. A že se civilizace liší podstatně i v tomto, můžu dokázat třeba na tom, že zatímco Vikingům se mana doplňuje postupně a tento “přítok” si mohou až třikrát posílit vylepšením, tak Aztékové musí, aby manu získali, obětovat některé své vojáky či otroky.

Každá civilizace má svou vlastní kampaň o deseti misích, ve kterých se střetne s civilizacemi ostatními. Nemyslete si ale, že v každé misi půjde o jednoduché dobývání hradu protivníka – mnohdy budete muset třeba pouze bránit, pomoci spojenci či se s ninja-opicemi proplížit až do protivníkova hradu a přežít. Zkrátka a dobře, kampaň je poměrně nápaditá a určitě neomrzí.

Jakmile budete hotovi s kampaní, což by nemělo trvat déle než pár hodin, budete si moci vygenerovat vlastní “skirmish” hru, kde si můžete kromě ras nastavit například délku a členitost mapy (některé mapy v určitých místech nabízí například dvě cesty pod sebou namísto jedné a podobně), obtížnost či počáteční hodnoty many nebo zlata. Co se týče multiplayeru, tak ten je alespoň podle mých informací dostupný pouze v HD verzi, a to ve formě split-screen boje na jednom přístroji. Pokud by vás omrzelo i toto, můžete ještě vyzkoušet jednu ze tří “challenges” obsažených ve hře či se pokusit získat některé z ne zrovna lehkých achievementů.

Pokud by ve Swords and Soldiers postupně přibyl nový obsah či třeba on-line multiplayer, neměl bych hře prakticky co vytknout. Snad ještě místy trošku nedotaženou grafiku, ale ta se dá s přehledem odpustit. Hře takto dávám 75% a budu doufat, že vývojáři v příštích updatech nový obsah doplní, jinak se ze hry stane záležitost na pár hodin. Na druhou stranu se jedná o Game of the Week na App Store, a to už také něco znamená. Hru jsem hrál ve verzi 1.0.

Swords and Soldiers – 2,39€ – App Store link (iPhone)

Swords and Soldiers HD – 3,99€ – App Store link (iPad)

11 comments
  1. Teras som to hral … Je to drahé a ešte to je aj nuda.

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

Nový iPhone 5: bude lehčí, tenčí a uvedený ještě tento rok

Následující článek

Apple: nový hardware bude v Evropě nejspíše levnější

Související články