Spekulace: Apple koupí ARM a změní tak budoucnost?

V posledních dnech zazněli spekulace o koupi AMD, mnohem zajímavější informaci ale přinesly americké servery dnes v noci, které mluví o zájmu Apple koupit společnost ARM, která vyrábí procesory pro iPhone, iPod, iPad, Blackberry, Nokia, HTC, PSP, NintendoDS a mnoho dalších zařízení. Pokud by Apple skutečně ARM koupil, znamenalo by to revoluci v technologické budoucnosti. Více informací v článku.

Informace okolo Apple, které se v posledních hodinách objevili na internetu, jsou opravdu zajímavé. Nemluvím tentokrát o ztraceném iPhone, ale o zájmu Apple o společnost vyrábějící procesory. V posledních dnech zazněli spekulace o koupi AMD, mnohem zajímavější informaci ale přinesly americké servery dnes v noci, které mluví o zájmu Apple koupit společnost ARM, která vyrábí procesory pro iPhone, iPod, iPad, Blackberry, Nokia, HTC, PSP, NintendoDS a mnoho dalších zařízení. Pokud by Apple skutečně ARM koupil, znamenalo by to revoluci v technologické budoucnosti. Více informací v článku.

MacRumors přinesl informaci o tom, že má Apple údajně eminentní zájem o koupi společnosti Advanced RISC Machines Ltd (zkráceně ARM), která vyrábí procesory pro mobilní platformy. Společnost, která má momentálně hodnotu okolo 8 miliard dolarů, by mohla Apple přinést značnou nezávislost pro své zařízení a zároveň pěkně zatopit konkurenci. ARM totiž vyrábí procesory nejen pro Apple, ale také pro některé Nokie, Blackberry, zařízení s Androidem, nebo Palmem. ARM najdete také v harddiscích, některých routerech, automobilech, Sony PSP, Nintendo DS a mnoho další zařízení, ve kterých se používají “mobilní” procesory. Asi vám nemusím zdůrazňovat, že pokud by výrobci přišli o dodavatele tak důležité části hardwaru, jakým je procesor, značně by jim to zkomplikovalo budoucnost jejich zařízení.

Jak jsem již zmínil, společnost ARM má momentálně hodnotu okolo 8 miliard dolarů, což by pro Apple neměl být žádný problém. Momentálně Apple disponuje 41,7 miliard dolarů v hotovosti, proto by zhruba 20% pravděpodobně uvolnil bez problémů. Mnohem větší překážkou budou pro Apple americké úřady, které by tuto významnou fůzi museli nejdříve povolit.

O dalších informacích vás budeme samozřejmě informovat.

9 comments
 1. Myslím Honzo, že sis to chybně vyložil. U koupi ARM nejde o výrobu procesorů, ty vyrábí každý druhý a ani bych se nedivil, kdyby ARM žádný komerční procesor nevyrobil… Společnost ARM procesory výhradně vyvíjí a tyto technologie licencuje společnostem, jako je Apple a jiní. Nyní je na trhu desítky výrobců, pokud by jednoho z nich Apple koupil, tak by se Sony atd. museli porozhlédnout jinde, ale pokud by koupil ARM?! Pak by to bylo drobet složitější, protože by Apple dále neposkytoval licence na technologie a ARM procesory jsou dnes opravdu všude! 🙂

  1. Spíš jsem to nesrozumitelně napsal, za což se omlouvám. Samotné procesory se samozřejmě fyzicky vyrábí v Asii, know how ale drží ARM, přesně jak si správně poznamenal.
   Díky

 2. Myslím Honzo, že sis to chybně vyložil. U koupi ARM nejde o výrobu procesorů, ty vyrábí každý druhý a ani bych se nedivil, kdyby ARM žádný komerční procesor nevyrobil… Společnost ARM procesory výhradně vyvíjí a tyto technologie licencuje společnostem, jako je Apple a jiní. Nyní je na trhu desítky výrobců, pokud by jednoho z nich Apple koupil, tak by se Sony atd. museli porozhlédnout jinde, ale pokud by koupil ARM?! Pak by to bylo drobet složitější, protože by Apple dále neposkytoval licence na technologie a ARM procesory jsou dnes opravdu všude! 🙂

  1. Spíš jsem to nesrozumitelně napsal, za což se omlouvám. Samotné procesory se samozřejmě fyzicky vyrábí v Asii, know how ale drží ARM, přesně jak si správně poznamenal.
   Díky

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

Radio player: počúvajte české a slovenské rádiá

Následující článek

Android na iPhone: první video povedeného portu Google OS

Související články

App Store: Meta 10 miliard stažení překonána!

Včerejším dnem byla překonána magická hranice 10 miliard stáhnutí z App Store. Když se podíváme do historie, přesněji do roku 2008, kdy App Store startovalo spolu se startem iPhone 3G, nikdo určitě nečekal, že se po 3 letech dočkáme tak vysokého čísla. Přes milníky v podobě 3 miliard (leden 2010), dále 5 miliard stáhnutí (léto 2010) je toto číslo i překvapující vůči době, kdy bylo zbylých 5 miliard překonáno. Jedná se totiž o přibližně půl roku, což je i přes velký úspěch iPadu či iPhone 4, řekněme, šokující.