Apple a Google potvrzují, že se na ně vztahuje nový zákon EU

Řada velkých technologických firem, od Applu až po Bytedance, sdělila EU, že spadají pod ustanovení zákona o digitálních trzích (DMA), čímž signalizují, že přijímají jeho pravidla týkající se aplikací pro zasílání zpráv. Není to tak, že by existovaly nějaké pochybnosti o tom, zda velké společnosti Big Tech spadají pod záštitu nového zákona, zejména proto, že byl účinně vytvořen, aby se na ně zaměřil. Nyní však šéf průmyslu Evropské komise Thierry Breton říká, že firmy formálně oznámily EU, že se kvalifikují.

Na jaké giganty se nová pravidla vztahují?

Podle agentury Reuters Breton a EU oznámily , že šest společností uvedlo, že se na ně vztahují nová pravidla:

  • Apple
  • Alphabet/Google
  • Amazon
  • Meta/Facebook
  • Microsoft
  • ByteDance

„Evropa kompletně reorganizuje svůj digitální prostor, aby lépe chránila občany EU a posílila inovace pro začínající podniky a společnosti z EU,“ uvedl Breton v prohlášení, které novinky oznámilo.

Zákon o digitálních trzích přišel 1. listopadu 2022 a vstoupil v platnost 2. května 2023. Hlavním z požadavků na společnosti, které spadají pod definici EU je, že musí umožnit, aby jejich konkurenční aplikace pro zasílání zpráv byly interoperabilní. Existují další požadavky, například požadavky týkající se používání obchodů s aplikacemi třetích stran. V roce 2022 Gerard de Graaf, úředník EU, který pomohl projít DMA, očekává, že to ovlivní asi tucet společností.

“Očekáváme, že důsledky budou značné,” řekl tehdy de Graaf. “Pokud máte iPhone , měli byste mít možnost stahovat aplikace nejen z App Store, ale i z jiných obchodů s aplikacemi nebo z internetu.”

EU definuje gatekeepera jako velkou online platformu a cílem zákona o digitálních trzích je učinit takové platformy spravedlivějšími pro konkurenční služby. Nedodržení pravidel DMA by mohlo vyvolat vyšetřování EU, které by mohlo vést k „behaviorálním nebo strukturálním nápravám“.

Rovněž by mohly být uloženy pokuty ve výši 10 % z celkového celosvětového obratu, u recidivistů až na 20 %.

Aby se společnosti kvalifikovaly jako správce brány podle definice EU, musí mít více než 45 milionů aktivních uživatelů měsíčně. Musí mít také tržní kapitalizaci alespoň 75 miliard eur. EU nyní potvrdí status gatekeeper firem a oznámí potvrzení do 6. září 2023. Poté mají firmy šest měsíců na to, aby splnily pravidla DMA.

Pravidla Digital Markets Act

Pokud se potvrdí, že společnosti jsou strážci, budou pravidla DMA vyžadovat mnoho změn ze strany Applu. Společnost bude například muset povolit jak obchody s aplikacemi třetích stran, tak i boční načítání aplikací na iPhony. Apple bude také muset umožnit vývojářům používat platební systémy třetích stran, než aby museli používat ten od Applu. Uživatelé budou muset mít také možnost opustit Siri ve prospěch alternativního hlasového asistenta.

A strážcům Big Tech bude zakázáno vyzdvihovat své vlastní služby před službami konkurentů, jako je například nespravedlivá propagace Apple Music na App Store více než Spotify.

Tato propagace vlastních služeb firmy spadá pod pravidla EU proti řízení. Samostatně se Apple v pátek 30. června 2023 zúčastnil neveřejného slyšení s EU, kde argumentoval proti stížnosti vedené Spotify konkrétně na Apple Music proti řízení.

Předchozí článek

iPhone 16 Pro bude dosud největším iPhonem, poměr stran se prý změní

Následující článek

iPhone 15 údajně dostane mnohem větší baterie

Související články