Rozhovor s Romanem Maštalířem z vývojářského studia Touch Art

Dnes jsme si pro Vás připravili rozhovor s Romanem Maštalířem z českého vývojářského studia, které vytváří aplikace a hry pro iPhone a iPad.

Dnes jsme si pro Vás připravili rozhovor s Romanem Maštalířem z českého vývojářského studia TouchArt, které vytváří aplikace a hry pro iPhone a iPad.

Jaké je tvé jméno, věk a odkud pocházíš?

Mé jméno je Roman Maštalíř, je mi 24 let a pocházím z Brna, stejně jako všichni členové Touch Art.

Jakou pracovní pozici zastupuješ ve studiu a jaká Apple  zařízení používáš?

Těžko definovat mou pozici, u nás si na pozice nehrajeme. Prostě a  jednoduše každý přispíváme tím, co umíme nejlépe. Já sám mám na starosti spíše podpůrné procesy. Hlavně komunikace se zákazníky, jednotlivými členy vývoje a Apple. Dále se starám o ekonomický chod, zajišťuji dodavatele technologií a software, vytvářím nabídky pro výběrová řízení atd. Když je třeba, vypomůžu i něco málo v 2D a 3D grafice. Například v Airport One mám jeden svůj level a pár modelů. Prostě od každého trochu… Sám k práci používám Mac mini 2010, iPhone 4 a iPad 3G. Kolega má také Mac mini, starší model a iPhone.

Jaké aplikace či hry jste vytvořili?

Vlastní tvorba zahrnuje dvě aplikace. Alcohol Tester (recenze) je jednoduchá aplikace pro iPhone a iPod, Airport One je line drawing hra pro iPad. Alcohol Tester měl velký úspěch na tuzemském trhu. Airport One se prozatím stáhlo několik desítek tisíc kopií. V současné době kromě update našich produktů pracujeme i na několika aplikacích pro naše obchodní partnery. Bohužel o nich zatím nemůžeme mluvit.

Které školy jsi vystudoval?

Vystudoval jsem integrovanou střední školu Purkyňovu, obor aplikovaná informatika. Mám však pocit, že dnes se škola jmenuje jinak. Další byla fakulta podnikatelská pod VUT v Brně, kde jsem získal titul bakalář. V současné době dokončuji na stejné fakultě dva magisterské obory. Čas ukáže, jestli budu na škole pokračovat nebo se plně věnovat vývoji.

Máte nějaké plány do budoucna s vaším studiem Touch Art?

Plány jsou jednoduché. Přestěhovat se do společných kancelářských prostor a zvýšit tak naši celkovou efektivitu. Ideálně založit společnost s ručením omezeným, zaplatit kromě sebe i další zaměstnance. Jaká bude realizace, to ukáže čas. Co se týče vývoje, v současné době se plně věnujeme vývoji na zakázku. Máme ale pár vlastních projektů, které bychom letos rádi uvedli v život.

Jaký je tvůj nejoblíbenější film, skupina, hra na iPhone, iPad a Mac

Nejoblíbenější film je jednoznačně Terminátor 2 a v těsném závěsu Aliens. Poslední film, který mě uchvátil je Inception. Nemám oblíbenou skupinu. V poslední době si libuji v soundracku na Transformers, Inception nebo seriál Dexter. Poslouchám ale prakticky vše, kromě Rock, Metal atd. Nejoblíbenější hra… U iPhone jsem asi nejvíce proseděl nad GTA: Chinatown Wars, u iPad je to jednoznačně Spirit HD, na mini pak dominuje StarCraft 2.

Měl jsi někdy PC? Jestli ano tak jak dlouho.

Samozřejmě že měl. Málokdo si koupí Mac jako první počítač. Nejdříve je potřeba se pořádně spálit, jinak bychom si neuvědomili ty skutečné benefity. První počítač jsem dostal ve svých 10 letech, první Mac jsem si koupil v 19 letech, byl to iMac G5 za dnes nepředstavitelnou cenu 56 tisíc. 🙂

Jak dlouho se věnuješ vývojářství pro iOS?

Pošilhávám po něm prakticky od počátku, co Apple vývoj umožnil. První práce začali asi o rok později, v roce 2009. Alcohol Tester jsme vydali v prosinci 2009 a pak už to šlo vcelku rychle kupředu.

Na čem momentálně v Touch Art pracujete?

Jak jsem psal, připravujeme update pro obě naše aplikace. Mimo to se věnujeme zakázkám pro naše zákazníky a jedna by brzy měla spatřit světlo světa. Věřím že se bude líbit. V průběhu roku bychom pak chtěli začít pracovat na naši nové hře, o tom ale ani slovo. 🙂

Co by jsi čtenářům rád řekl?

Přeji čtenářům a držím jim palce, aby měli stejně jako já, možnost používat Apple produkty jak v osobním, tak profesním životě a netrápili se s Windows. 🙂 Díky za rozhovor a přeji hezký zbytek dne.

Roman Maštalíř

Web: www.touchart.cz

Twitter: touchartcz

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

Task Eater: pěkný úkolovník pro nenáročné

Následující článek

Billings: majte svoj biznis pod kontrolou

Související články

Spekulace: Apple koupí ARM a změní tak budoucnost?

V posledních dnech zazněli spekulace o koupi AMD, mnohem zajímavější informaci ale přinesly americké servery dnes v noci, které mluví o zájmu Apple koupit společnost ARM, která vyrábí procesory pro iPhone, iPod, iPad, Blackberry, Nokia, HTC, PSP, NintendoDS a mnoho dalších zařízení. Pokud by Apple skutečně ARM koupil, znamenalo by to revoluci v technologické budoucnosti. Více informací v článku.