Robocalypse: plnohodnotná robotí real-time strategie

Představte si, že vlastníte továrnu na superchytré toustovače a bojové roboty. Jednoho dne se ale stane něco, o čem se vám nezdálo ani v těch nejděsivějších snech – roboti se vzbouří a pod velením jednoho výjimečně hrozivého se vydávají ničit vše, co jim přijde pod jejich plechovou ruku. A tak musíte vy a vaši nejlepší zaměstnanci sebrat veškerou odvahu a roboty zastavit, než bude pozdě.

Od toustovačů k řízení armády
Hlavní hrdina hry, podivně vyhlížející exšéf šachového kroužku, má za úkol jediné – využít své znalosti z programování superchytrých toustovačů k tomu, aby z civilních robotů, kteří se jako jediní nevzbouřili a neutekli, vytvořil vojáky, kteří jim budou moci vzdorovat. Pomáhat mu u toho bude 90-60-90 blondýna, která je v partě ale spíše na škodu – hlavní hrdina totiž začne skoro vždy, když ji vidí, slintat. Ale dost už o příběhu, pojďme se podívat na hru samotnou a především na to, co budete dělat vy.

Celá hra je koncipována jako plnohodnotná real-timová strategie, která ale samozřejmě musí být uzpůsobená ovládání iPhonu. Přece jenom, iPhone resp. iPod touch není uzpůsoben na tento typ her. K dispozici tak budete mít rozličné budouvy (od “headquarters”, přes továrnu na roboty až po sklad surovin), dva druhy “surovin” (železný šrot a baterie) a rozličné hrdiny a vojáky, se kterými budete postupně dobývat celou mapu. Prostě přesně to, co byste dělali v normální PC hře.

Robocalypse 1 Robocalypse 8 Robocalypse 2

První krůčky
Hra je klasicky dělena do misí, ve kterých máte vždy hlavní úkoly, které musíte splnit, abyste se dostali do mise další, a poté několik vedlejších úkolů, které sice plnit nemusíte, ale když tak učiníte, budete mít plnění hlavních úkolů lehčí. Také na vás čeká jeden skrytý úkol.

Nejčastějším úkolem je samozřejmě zničení nepřátelské základny, ovšem v pokročilějších misích se najdou i rozmanitější úkoly, například bránění základy, zabraňování, aby se určitý počet nepřátelských vojáků dostal do určitého místa, a podobně. Zpočátku se vám bude hra zdát velice jednoduchá, ale neusněte na vavřínech – první mise jsou jednoduché schválně, abyste se zacvičili. Když jsem hrál třetí misi, ve které máte ubránit po určitou dobu základnu, docela jsem nepřítele podcenil a do pár minut jsem zmizel z mapy.

Nejdůležitější je zázemí
Doporučuji proto nepodceňovat zázemí a zajistit si dostatečný přísun surovin, abyste mohli zbrojit vojáky co nejrychleji. Zatímco železný šrot těží “roboti-vesničani”, kteří mimochodem pracují kompletně automaticky, takže se o ně nemusíte starat, baterie získáte tak, že pomocí hrdiny zaberete speciální “bod”, u kterého je zdroj baterií umístěn. Ty pak jaksi samy od sebe “plynou” do vaší základy, takže je nemusíte těžit, stačí si pouze uhlídat onen bod.

Robocalypse 4 Robocalypse 3 Robocalypse 5

Budovy se v Robocalypse staví pouze na místech k tomu určených, takže se můžete dostat do situace, kdy se budete muset rozhodnout, kterou budovu podstavit a kterou ne. Obvyklete začnete továrnou na roboty a na hrdiny, následovat bude sklad surovin a nesmíte zapomenout na obranné věže, které se staví na úplně speciálních místech.

Když jsou budouvy postaveny, je čas začít myslet na armádu. Obyčejní “vojáci” jsou velmi levní, ale nemůžete si jich postavit kvanta, protože musíte dávat pozor na populační limit. Je dobré si složení správně rozložit mezi hrdiny, vojáky a mediky, kteří jsou, byť se to nemusí zdát, silnou podporou v boji a “trnem v zadku”, když jsou proti vám (to znamená: zničte je jako první).

Nevýhodou a možná i výhodou je fakt, že ani obyčejné vojáky (kromě hrdinů) nemůžete ovládat. Já osobně to považuji spíše za výhodu, protože označování a kontrola vojáků by na dotykovém displeji byla velmi obtížná. Navíc, vše je vyřešeno tak chytře, že za to budete rádi. Vojáci se totiž kontrolují pomocí “action pointů”. Existují dva druhy, a to “přesun a útok” a “obrana”. Obranné action pointy je dobré rozmístit kolem základny. Skvělé na tom je, že vojáci se rovnoměrně a poměrně chytře rozmisťují po všech action pointech. Dokonce když si vycvičíte medika a tři vojáky, stoupnou si všichni čtyři do útvaru – medik stojí uprostřed a kolem něj chodí vojáci.

Robocalypse 6 Robocalypse 7

Ostatní vymoženosti
Tímto propracovaným systémem ale prvky hry zdaleka nekončí. Najdete zde i několik hrdinů (každého se speciálními schopnostmi), které si s každou odehranou misí podle vašeho výběru zlepšují. Hru vám zpříjemní i několik achievementů.

Důležitou součástí hry je hudba, která je opravdu skvělá a dokonale sedí do celé hry. Občas si hru pouštím jenom proto, abych slyšel tu hudbu, za kterou autorům skládám velkou poklonu. A pokud si někdo myslí, že kvalitní iPhone hra se může obejít bez dobrého hudebního doprovodu, šeredně se mýlí.

O grafice si můžete udělat obrázek z přiložených screenshotů. Osobně si myslím, že grafika je dobrá, ale i tak by se na ní dalo ještě zapracovat. Ale co můžete vědět, třeba se dočkáme v dalším patchi. A abych nezapomněl, hru je možno hrát jak normálně, tak v landscape módu.

Robocalypse je hrou, u které strávíte pár pěkných večerů. Rozhodně nejde o hru, kterou byste hráli na zastávce při čekání na autobus. Propracovaný systém, skvělá hudba a líbivá grafika jsou jednoznačnými argumenty, proč svůj iPhone o tuto hru obohatit. Navíc, v současné době je hra ve slevě za pouhých 0.79€! Hra je ae samozřejmě dostupná i v lite verzi. Moje hodnocení: 90%.

57 comments

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

Hry: videa z nejlepších herních novinek #2

Následující článek

Cookmate: iPhone už umí také vařit

Související články