Prodej Apple iPad 2: o nový jablečný tablet je (opět) extrémní zájem

Shrnutí statistik z prvního dne prodeje iPadu 2, který zřejmě překoná svého staršího bratříčka o miliony kusů.

Možná si budete myslet, že psát o tom, jak dobře se iPad 2 a obecně jablečné produkty prodávají, je tak trošku nošením dříví do lesa, ale já si myslím, že podělit se o některé statistiky a fotky může být opravdu zajímavé. Už jenom proto, že po zhruba 24 hodinách prodeje nového tabletu se zdá, že zájem o něj je ještě větší než o první generaci – a ten byl sám o sobě obrovský.

Apple se u iPadu 2 rozhodl, že nespustí předobjednávky několik dní dopředu, jak to vždy dělal, ale že se tablet začne prodávat on-line ve stejný den jako v kamenných obchodech, pouze s několikahodinovým předstihem. Spekulovalo se o tom, že je to kvůli určitým problémům při výrobě, které způsobily menší počáteční skladové zásoby, než by bylo záhodno. Na druhou stranu ale tomuto tvrzení odporuje fakt, že Apple se odvážně rozhodl začít prodávat iPad 2 zhruba 14 dní po Spojených státech ve více než dvaceti dalších, převážně evropských zemích, mezi které kromě velikánů jako Francie či Německo (kde bude asi poptávka nemalá) patří také (poněkud nečekaně) Česká republika.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=x00jmRZLQeg[/youtube]

Fronta před známým newyorským Apple Store na 5. avenue.

Jakmile se otevřely pomyslné brány on-line obchodu, zájemci zjistili, že očekávaní doba expedování iPadu 2 je 3-5 dní. Během hodiny se tato hodnota vyšplhala na 5-7 dní a dále během dne dokonce na 2-3 týdny, což je opravdu hodně. V podstatě se to ale neliší od zahájení prodeje předchozí generace, kdy byly na začátku dodací lhůty kolem patnácti dní a na 1-3 dny se dostaly až po závratných pěti měsících.

Zdálo se tedy, že rozumnější a rychlejší než objednávat on-line, bude stoupnout si do fronty u nějakého Apple Store nebo u některého dalšího prodejce. Zatímco u Apple Storů se začaly tvořit typické fronty mnohdy čítající až 200 zájemců (za vše mluví jeden “blázen”, který kempoval před Apple Store raději celé 4 dny dopředu, aby se na něj dostalo), u ostatních autorizovaných prodejců (Wal-Mart, Best Buy, AT&T a Verizon) se paradoxně netvořily fronty žádné, a tak pokud jste byli ochotni oželit zážitek z návštěvy “jablečného chrámu”, bylo nejvýhodnější zajít do některého z těchto obchodů a tablet jste měli v rukách prakticky hned.

Jak jsem již zmínil v úvodu, zájem o iPad 2 je extrémní a dokonce větší než o původní model. Analytici odhadují, že za první víkend se prodá až 600 tisíc nových tabletů, zatímco u iPadu 1 to bylo “jen” nějakých 300-400 tisíc kusů. Pro první kvartál odhadují 5,5 miliónu iPadů 2 u zákazníků, což by mělo překonat původní iPad o více než dva milióny.

Mnozí zákazníci si stěžovali, že poté, co všechny navnadil na zahájení prodeje, nebyl Apple na prvotní nával dostatečně připraven. Zatímco základních Wi-Fi modelů se 16 GB paměti byl zřejmě dostatek, 3G modelů s 64 GB bylo údajně tak málo, že už osmý člověk v řadě neměl šanci se k němu dostat. Na druhou stranu bych ale rád citoval jeden komentář na nejmenovaném webu, který tvrdí, že “i kdyby měl Apple nachystáno 5 milionů iPadů pro zahájení prodeje, stejně by všechny během pár dní prodal – musel by vyrábět iPady celý rok dopředu, aby dokázal pokrýt obrovskou poptávku”. Myslím, že je pravda, že Apple jednoduše tento obrovský zájem pokrýt nemůže. Do jisté míry může také tento stav napomáhat marketingu, protože činí z iPadu “něco nedostupného” – a je známé, že to, co je nedostupné, všichni chtějí.

Otázkou zůstává, jak hodlá Apple pokrýt oněch dalších více než dvacet států, kde se zahájení prodeje také nemilosrdně blíží. Dočkáme se snad posunutí termínů prodeje třeba o měsíc? Nebo má Apple pro tyto státy “schovanou” zásobu? Osobně bych si přál, aby byla pravda to druhé, ale nejsem si jist. Bojím se, že i kdyby nedošlo k odložení, budou dodávky iPadů tak malé, že stejně budeme muset čekat několik týdnů (osobně mám takovou zkušenost s iPhonem 3GS). Jedná se ale pouze o mé spekulace, které nejsou nijak podložené, a tak není důvod k panice 🙂

Update 13.3., 8.30: Jen co článek vyšel, už nejsou tyto “shipping” hodnoty u on-line Apple Storu pravdivé. Hodnota se totiž posunula z už tak vysokých 2-3 týdnů na týdny 3-4.

Update 15.3.: Dodací lhůty, jak si můžete všimnout na obrázku, poskočily už na dlouhých 4-5 týdnů!

Kolik z vás plánuje nákup iPadu 2? Přiznejte se v komentářích!

Obrázky převzaty z engadget

21 comments
 1. Ja ano. Ircite! Mam vsetky iphony, prvy ipad nie. Nb umrel. Musim..

  1. so stanom na chrbte cestujem v piatok 25.3 smer brno aj ked prestavam verit ..

 2. Jen cekam, kdy se objevi a okamzite jdu stanovat:-)

 3. Ja ne.. mam apple rad a mam iPod, iPhone 4, MacBook ale iPad mi prijde jako zbytecne zavazi.. :o)

 4. nahradí mi notebook? Mohl bych zpouštět iTunes z iPadu?

  1. iPad (a tablety obecně) nahradí notebook do jisté míry, ale ne ve všem. Co konkrétně myslíš spouštěním iTunes z iPadu?

 5. Jednoznačně kupuju…už jsem na něho nachystanej 2 měsíce:)))

 6. Taky se na nový iPad těším, jedničku jsem si chtěl pořídit, ale už to nemělo cenu, tak snad to vyjde se dvojkou.

  1. Pokud bude úspěšná, jinak bude času víc. 🙂
   Samozřejmě ale přejeme dceři, aby se jí maturita povedla na první pokus.

 7. asi sem magor ale mam 4 nezavazne predobjednavky na ipad 2 32gb 3g

  1. ja 2 a 25.3 mam namierene do brna 🙂 dufam za mam aspon 10% sancu 😀

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

iPad 2: zhlédněte nová ukázková videa od Applu

Následující článek

iOS 5: bude představen už v dubnu spolu s novým MobileMe?

Související články
Displej
Číst více

Budoucí iPhone by mohl využívat posuvný design těla a flexibilní displej

Budoucí iPhone by mohl mít rozšiřující se obrazovku. Naznačuje to jeden z výzkumů Applu, který zkoumá, jak zajistit, aby posuvné části v těle smartphonu podporovaly flexibilní displej. Půvab supervelkého skládacího iPhonu, který se zabalí do malých rozměrů, vedl k neustálým pověstem o skládacích modelech. Jeden analytik předpovídal, že 8palcový flexibilní OLED iPhone by mohl dorazit například v roce 2023, zatímco zprávy z prosince 2020 poukazovaly na pár návrhů iPhonů využívajících skládací komponenty, které prototypuje a testuje Foxconn.