Přehled MacBook Air 2022: Co je nového a jaké jsou české ceny?

Vývojářská konference WWDC 2022 nebyla jen o softwarových novinkách, ale z malé části i o těch hardwarových. Asi největší rozruch tak udělalo představení zbrusu nového modelu MacBook Air, tentokrát s novým čipem M2, modernizovaným šasi a větší úhlopříčkou displeje.

Design

Začít nemůžeme jinak než designem. Ten je totiž to první, čeho si u nového MacBooku Air všimnete. Laptop dostal aktualizovaný design, který jde v řadě s ostatními zařízeními Applu. Jsou to tedy ostřejší hrany, a „krabicovitější” vzhled. Na produktových fotkách to vypadá i na mírně výrazné nožičky na spodní straně zařízení, avšak ne zdaleka tak výrazné, jak mají nynější MacBooky Pro.

Co se týká konektivity, tak zde byl Apple celkem minimalistický. Důvod bude hlavně podpora čipu pouze pro dva thunderbolt porty a jen jeden externí displej, jako tomu bylo u M1. Na levě straně se tak nachází dva USB-C Thunderbolt porty a pozor – MagSafe pro nabíjení. Ten před nějakou dobou z produktů Applu úplně zmizel, jen aby se loni s řadou Pro vrátil. Tak teď ho máme i na Airech. Co se týká pravé strany, ta je skromnější, a nabídne jen 3,5 mm zdířku pro jack od mikrofonu či sluchátek.

Mimo to ale firma ukázala i zcela nový, dvouportový, USB-C adaptér do zásuvky právě pro MacBooky. Mimo zdvojení zdířek ale na tomto 35W adaptéru nenajdete nic přelomového. Nutno také zmínit, že tento adaptér dostanete pouze ke koupi vyšší řady MacBooku Air s 10GB GPU a 512 GB vnitřního úložiště. Samostatně pak stojí 1.690 Kč.

Displej a klávesnice

Displej nového laptopu má 13,6 palců a jedná se o Liquid Retina technologii. Nejvyšší jas displeje je příjemných 500 nitů a nechybí ani TrueTone technologie, který se stará o věrné podání bílé za jakéhokoliv světla. Nad displejem se ve výřezu nachází aktualizovaná 1080p kamerka na videohovory, která však bohužel opět neumí odemykat MacBook pomocí FaceID.

Na odemykání se totiž na klávesnici Magic Keyboard nachází snímač otisků prstů a mimo odemykání tak s MacBookem i pohodlněji zaplatíte přes Apple Pay. Ptáte se, kde je mřížka pro reproduktory? Ty se nově nachází v těle mezi klávesnicí a displejem, zvuk tak prochází z části kloubem a z části klávesnicí.

M2 čip

Velkou novinkou u nového MacBooku Air je ale rozhodně čip M2. Dlouhé dva roky totiž Apple pracoval s čipem M1 a jeho modifikacemi, tentokrát se nám ale dostává plnohodnotného nástupce. A jelikož M1 čip byl už tak velmi výkonný, nejedná se o žádné revoluční změny, spíše vylepšení rychlosti. Apple mimo to také nastínil, jakým směrem se nejspíš bude představování laptopů odehrávat. Může to nakonec vypadat tak, že každé druhé WWDC se dočkáme nové řady M čipu, se kterou pak bude Apple dva roky pracovat.

Rychlost M2 čipu apple uvádí až 1,4× vyšší než u čipu M1 a dokonce 15× vyšší než u posledního MacBooku Air s Intel procesorem. Takže oproti minuléom Airu se opravdu o takový skok nejedná, je to však nutná evoluce.

Cena a dostupnost

MacBook Air 2022 by měl být dostupný od příštího měsíce. Ceny však nepotěší, oproti minulým modelům skokově narostly. Základem je 8jádrové GPU a 8jádrové CPU, 8GB RAM a 256GB SSD. Za tuto variantu zaplatíte 36.990 Kč. A připlatíte-li si celých 9 tisíc korun, tedy 45.990 Kč, dostanete 512GB vnitřního úložiště, 10jádrové GPU a jako bonus 35W (namísto 30W) adaptér do zásuvky se dvěma USB-C porty.

Předchozí článek

Nová technologie společnosti Apple by mohla vytvořit neviditelné vstupní oblasti na rámech

Následující článek

Projekt Apple Car přichází o dalšího vedoucího pracovníka, odešel po půl roce

Související články

iOS 4.1 na iPhone 3G: zrychlení systému je výrazné! (video)

Nový iOS 4.1 je jeden z neočekávanějších updatů iOS vůbec, a to především díky velice pomalé verzi 4.0 na modelech 3G. Z vlastní zkušenosti vím, že model 3G "4ku" absolutně nezvládá a funguje téměř stejně (ne)kvalitně, jak Windows Vista. Pro ty, kteří nedočkavě vyhlíží iOS 4.1, tu máme video-porovnání iPhone 3G s iOS4.0 a iOS4.1.

iPhone 5: Apple naznačuje, jak bude vypadat

Novinky o iPhonu 5 nejsou v poslední době ničím zvláštním. Bohužel se ale stále setkáváme s protichůdnými názory, kde by podle jednoho článku měl nový jablečný telefon vypadat úplně stejně jako jeho předchůdce, iPhone 4, ale také názory, které zaručují jednu z největších změn v historii iPhonu — mezi které patří například větší displej, který již od první generace iPhonu zůstává na pro někoho už nedostačujících 3,5".