Ping: navzdory problémům dosáhl milionu uživatelů za 48 hodin

Nová hudební sociální síť Applu dokázala i přes prvotní problémy po spuštění přitáhnout přes milion aktivních uživatelů za pouhých 48 hodin.

Jednou z novinek (vlastně spíše jedinou novinkou) v novém iTunes se stala sociální síť Ping, která má stylem podobným Facebooku sbližovat lidi, kteří se zajímají o hudbu. Ping nemá webové rozhraní a potřebujete k němu mít nainstalované nové iTunes 10, ale i přesto se stal hned po spuštění terčem spammerů. Kromě toho si zadělal na trapas předčasným zakomponováním Facebooku do procesu získávání přátel, ale ani to mu nezabránilo, aby do 48 hodin od spuštění získal milion aktivních uživatelů. Ano, čtete správně, milion.

Ne příliš vřelé přijetí

iTunes 10, od kterého se díky číslu verze očekávala nějaká revoluční funkce (například přesunutí dat do cloudu a s tím spojené streamování obsahu) se od fanoušků dočkalo vesměs poměrně neradostného přijetí. Ať už jde o skoro všemi nenáviděnou novou ikonu, ze které, abych se přiznal, také nejsem nijak odvázaný (ovšem není nic jednoduššího, než si ji zaměnit za nějakou jinou), o vertikální řazení “semaforu”, tedy ovládacích prvků okna, nebo o nevýrazné šedé ikonky (které se mně osobně moc líbí), nic z toho nebylo přijato jako pozitivní změna. Na internetu se dokonce vyrojilo několik návodů, jak změnit vzhled iTunes 10 na předchozí verzi prakticky se vším všudy. Zajímavé, to se u nových verzí jablečných programů stává opravdu málo. Ohledně ikonky byl dokonce kontaktován i samotný Steve Jobs, který ale na dotaz, zda s novou ikonou nešlápli vedle, odpověděl stručně “We disagree”. No, mohl to odůvodnit trošku podrobněji, ale takový už Steve je.

Get a free iPhone, kam se podíváš

Jedinou pozitivní změnou se tedy stala integrace sociální služby Ping, která ale dle mého názoru kromě toho, že je propojena s největším on-line obchodem s hudbou na světě, nepřináší nic světového – vlastně jde o extrémně očesaný Facebook. Krom toho Ping není dostupný těm, kteří žijí ve státě, kde iTunes Store prozatím neběží – tedy i pro Čechy. Chcete-li si Ping prohlédnout, budete si muse zřídit US účet. Nevíte-li jak, zeptejte se v komentářích, rádi vám pomůžeme.

Jako každá sociální síť (a vlastně prakticky i každá webová stránka) se i Ping stal ihned po spuštění terčem spammerů, kteří se zde masově snažili inzerovat údajně “free” iPhone. Tyto odkazy se objevovaly opravdu všude, ale vypadá to, že v současné době se už Applu za pomoci uživatelů podařilo problém zvládnout.

Zuckerbergova zloba

Druhým problémem se stal Facebook. Po spuštění totiž nabízel Ping dvě možnosti získání nových přátel – přes e-mail a poté importem kontaktů z Facebooku, největší sociální sítě na světě, kde najdete prakticky každého. Po pár hodinách ale volba zmizela a nikdo nevěděl proč, a tak se začalo spekulovat o tom, že byla tato “spolupráce” zakázána samotným Facebookem a Markem Zuckerbergem. Je totiž pravdou, že Ping je v jistém smyslu konkurentem Facebooku, a tak tato sociální síť nemá žádný zájem na tom, aby svými službami pomáhala v rozvoji svým konkurentům. Je také možmé, že se Facebook jednoho dne pustí sám do on-line prodeje hudby, protože potenciál na to určitě má, a tak nechce sám sobě podřezávat větev.

I Facebook by mohl závidět

Vypadá to ale, že ani jeden z těchto problému nezabránil Pingu v obrovském rozletu, kdy získal milion aktivních uživatelů za pouhých 48 hodin od spuštění. iTunes 10 bylo za tuto dobu staženy celkem 3 miliony kusů, což znamená, že každý třetí uživatel se zapojil do Pingu, což je úžasné. A pokud Apple tvrdí, že má něco přes 100 milionů uživatelů iTunes, bude počet uživatelů stoupat tempem, o kterém by snil i samotný Facebook. Je jen otázkou, jak dlouho toto tempo může vydržet, protože jednak je Ping na rozdíl od Facebooku limitován počtem uživatelů iTunes, a jednak Ping nepřináší nic tak převratného, takže nikdo neví, jak dlouho bude uživatele používání této sociální sítě bavit. Každopádně bude zajímavé sledovat, jak se Apple na trhu sociálních sítí uchytí a zda i v tomto odvětví připraví něco převratného tak, jak to už několikrát dokázal jinde.

Jaký je váš názor na nové iTunes, jejich vzhled a ikonku? Líbí se vám změny nebo byste se raději vrátili ke staré verzi? Využili byste Ping, kdyby byl dostupný i v České republice? Podělte se s námi o názor v komentářích!

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

Bumps: osvoboďte přátele z mimozemského zajetí + soutěž!

Následující článek

iPhone 4: Jak e-shopy zareagovaly na ceny u operátorů

Související články

SuperApple #7: tipy a triky pro váš Mac

Máme pro vás opět výběr těch nejlepších tipů a triků pro Mac, které uplynulý týden byly k přečtení na SuperApple.cz. Tentokrát byla řeč samozřejmě o Logitech Touch Mouse, update iPhone OS 3.1.3 a iTunes, nebo o novém MacBooku Pro.