Největším zákazníkem Googlu je Apple. Využívá jejich cloudové úložiště.

Kdo je největším zákazníkem Googlu? Divte se nebo ne, ale je to Apple. Apple dramaticky zvýšil množství dat, která ukládá v cloudových službách Googlu, což naznačuje, že potřeby jeho úložiště rostou rychleji, než dokáže zvládnout se svými vlastními servery.

Datové nároky se zvyšují

V květnu 2021 byla společnost Apple na cestě k tomu, aby v roce 2021 utratila přibližně 300 milionů dolarů za služby cloudového úložiště Google, což je meziroční nárůst o 50%, uvedl zdroj The Information.

Jen v listopadu 2020 společnost Apple zvýšila množství uživatelských dat uložených ve službách Google o přibližně 470 petabajtů, čímž se celkový objem dat, která měla v cloudu Googlu, zvýšil na více než 8 exabajtů. Jediný exabajt stačí pro záznam videohovoru, který je dlouhý více než 237 000 let.

Apple se nyní řadí mezi největší korporátní klienty cloudových služeb Google. V rámci Googlu má Apple dokonce název indikativní pro jeho velikost: Bigfoot. V roce 2018 společnost Apple potvrdila, že pro potřeby ukládání dat uživatelů používala Google.

Datové potřeby společnosti Apple také daleko převýší jakéhokoli jiného zákazníka Google. Nárůst Applu o 470 petabytů v listopadu byl přibližně stejný jako celkový objem úložiště využívaného druhým největším zákazníkem společnosti Google, výrobcem TikTok, společností ByteDance.

Zdá se, že Apple také získává spoustu výhod pro cloudové úložiště Google. Podle kalkulaček nákladů na webových stránkách Google je uloženo 8 exabajtů dat za přibližně 218 milionů $ měsíčně. Apple opět platí společnosti Google přibližně 300 milionů USD ročně za stejné množství.

Není jasné, proč se úložiště Apple v cloudových službách Google tak dramaticky zvýšilo. Nákup však naznačuje, že buď je pro Apple nákladově efektivnější nakupovat úložiště, než budovat novou kapacitu, nebo se Apple rozrostl tak rychle, že nemohl získávat, budovat a udržovat první stranu servery včas, které jsou potřebné k ukládání dat.

Obří zákazníci Googlu

Po společnostech Apple a ByteDance byl Spotify třetím největším zákazníkem společnosti Google s přibližně 460 petabajty dat, Twitter se umístil na čtvrtém místě s 315 petabajty a Snapchat se umístila na třetím místě s přibližně 275 petabajty.

Apple ukládá uživatelská data iCloud do služeb Amazon Web Services i do cloudu Google. Tato data jsou šifrována společností Apple, což znamená, že Amazon ani Google nemohou získat informace o iCloudu zákazníka.

Ačkoli AWS stále představuje lví podíl na celkovém trhu cloudových úložišť, Google si pro sebe vytvořil mezeru. Například Apple používá formu cloudového úložiště Google známého jako úložiště objektů, které je navrženo pro zpracování datových potřeb, jako jsou zvukové a video soubory, stejně jako dokumenty.

Předchozí článek
Nikon Z fc

Nový retro fotoaparát Nikon Z fc lze bezdrátově připojit k iPhonu

Následující článek

Detekce pádu na Apple Watch zachránila muži život

Související články