Oficiálně: letošní WWDC se blíží a nebude zcela online. Jakých novinek se dočkáme?

Firma Apple každý rok pořádá na jaře vývojářskou konferenci WWDC. I na letošní ročník již byly rozeslány pozvánky s milým překvapením. Po dvou letech se totiž akce bude konat z části online, ale z části i prezenčně. Na jaké softwarové novinky se navíc můžeme těšit?

Tak v červnu a částečně offline!

33. konference WWDC22 s mottem „Call to code” se bude konat od 6. do 10. června 2022 a spojí stovky, ne-li tisíce vývojářů z celého světa. Vše začne 6. červnem úvodní prezentací, která bude tradičně dostupná online i široké veřejnosti. Přenos budete moci najít na stránkách Apple či na portále YouTube. Ve stejný den se také otevřou brány Apple Parku v Cupertinu přihlášeným vývojářům a studentům, pro něž budou nachystané různé workshopy. Vstup bude klasicky pro vyvolené s akreditací.

Zbytek čtyřdenní konference se už ale uskuteční výhradně online. To přináší značnou výhodu v možnosti přihlášení téměř kohokoliv. Pro studenty je navíc vypsána soutěž programování ve Swiftu, kdy vítěz vyhraje vstup na konferenci. Na úvodní prezentaci se mimo jiné dočkáme představení nových verzí operačních systémů pro iPhony, iPady a Macy.

iOS 16

Samozřejmě musíme začít systémem, se kterým se setkává většina z vás nejčastěji, a tím je iOS 16 pro iPhony. Loni byla aktualizace tohoto systému opravdu našlapaná, takže letos se pravděpodobně dočkáme mnohem menších, ale ne méně důležitých změn.

Koncept iOS16. Zdroj: YouTube, Brandon Butch

Jako první ze všeho by iOS 16 měl být připraven pro displeje bez výřezu, či s „průstřelem.” Ten totiž podle dostupných informací má mít plánovaná řada iPhone 14. Dále se můžeme těšit na přidání dalších funkcí monitorujících zdraví. Aplikace Zdraví se totiž v minulé aktualizaci dočkala značných vylepšení.

Upravené by do jisté míry měly být podle dostupných informací i notifikace, ačkoliv s těmi Apple šibuje už několik verzí. Vypadá to, že pořád s nimi není úplně spokojen. Na designové změny se ale nelaďte, jelikož ty s letošní verzí nepřijdou – nebo alespoň ne v nějaké větší míře.

iPadOS 16

Velmi podobný systém, i když v poslední době se začíná od iOS lišit, je iPadOS pro tablety. Aktualizace má přinést opět lepší multitasking, i přes to, že v minulé verzi byl značně vylepšen. Vylepšování multitaskingu na iPadu ale není něco, co by bylo kdykoliv na škodu, takže za tohle body nahoru.

Často diskutované, a to platí pro oba mobilní systémy, jsou i interaktivní widgety. Ty totiž nyní máme jen zčásti a všichni trochu cítíme, že jim něco chybí. Něco, co by je udělalo opravdu interaktivní. Například přepínání hudby, změna hlasitosti, jasu, apod. Určitě by to posunulo používání obou systémů na další úroveň.

Mac Pro a Pro Display XDR

Upozaděna ale nebude část konference věnována hardwaru. I samotný Apple na jarní prezentaci avizoval představení Macu Pro s vlastním ARM čipem. Před několika týdny byl světu představen Mac Studio s čipem M1 Ultra a vypadá to, že výše už s tímto čipem zajít nelze. Vedou se tedy spekulace o úplně nové řadě M čipů s číslovkou 2.

Koncept menšího Macu Pro. Zdroj: Macrumors

A právě tento čip se má poprvé objevit v chystaném Macu Pro. Mimo jiné by se celé zařízení díky tomu mohlo výrazně zmenšit a přitom zachovat (nebo spíš zvýšit) výkon při snížení náročnosti na energii oproti současnému Macu Pro s Intel procesorem.

Ochuzen nezůstane ani Pro Display XDR, který jde s Macem Pro ruku v ruce. Už nyní se jedná o jeden z nejlepších displejů na trhu, za to si ale Apple taky řekne pořádnou pálku. Změna by se konkrétně měla dotknout rozlišení, které se zvýší ze 6K na 7K.

VR / AR headset

Ani představení headsetu pro virtuální či rozšířenou realitu není tak nereálné. Je téměř jisté, že firma na tomto projektu pracuje již dlouho – ve virtuální nebo rozšířené realitě vidí totiž většina internetu budoucnost. Představení samotného headsetu od Applu tedy nemusí být tak vzdálené, jak se může zdát. S tím by samozřejmě šlo dohromady ukázání úplně nového operačního systému právě pro tato zařízení. Zda půjde o upravené iOS nebo zcela nový systém, to je zatím ve hvězdách.

Koncept Apple VR brýlí. Zdroj: Twitter Rendersbyian

Předchozí článek

Vedoucí pracovníci Porsche navštívili Apple, aby společně prodiskutovali rozšiřující se projekty automobilů

Následující článek

Nový iPhone SE přežije stejné pády jako iPhone 13

Související články

iPhone: odemknuté přístroje se v USA stávají realitou

Je to skoro až k neuvěření, že až do dnešní doby nebylo možné zakoupit v USA neblokovaný iPhone. Dá se říci, že jsou tomu neskutečné 4 roky, co Američané byli odkázáni prakticky jen na operátora AT&T a nově od začátku tohoto roku také na Verizon. Dneškem ale prodej iPhone 4 začíná i jako odblokovaný přístroj a stává se tak zajímavou volbou i pro zahraniční zájemce (včetně Čechů), co chtějí ušetřit a mají naplánovanou cestu do USA.