Nové verze: iOS 5 se dočkalo druhé bety, OS X čísla 10.6.8

iOS 5 se posunulo do druhé bety, která obsahuje Wi-Fi synchronizaci a další kosmetické změny. OS X 10.6.8 zase připraví váš Mac na příchod Liona, který už klepe na dveře.

Nový update Mac OS X s pořadovým číslem 10.6.8 značí, že přípravy na uvedení Liona jsou již v cílové rovince. Neméně zajímavá je také druhá beta iOS 5, který budeme sice do svých telefonů moci oficiálně stáhnout až na podzim, ale určitě se na něj těšíme minimálně stejně jako na Lion. Kromě obvyklé opravy bugů již obsahuje Wi-Fi sync (zatím pouze pro Mac) a také třeba pozměněný design notifikací. Pojďte se podívat na video, které zachycuje pohodlný Wi-Fi sync v celé své kráse!

Vzkaz Applu týkající se verze 10.6.8 zní jasně: “Enhance the Mac App Store to get you ready to upgrade to Mac OS X Lion”, tedy “Updatujte Mac App Store, abyste byli připraveni na upgrade na Lion”. Je tedy jasné, že kromě toho, že budete muset mít na svém Macu běžící Mac OS X Snow Leopard, budete muset mít dokonce tu úplně poslední verzi, tedy 10.6.8. Není to zrovna uživatelsky přívětivé, protože určitě existuje obrovské procento uživatelů, kteří nemají svůj systém updatovaný na poslední verzi (a to ani nemluvím o těch, kteří stále fungují na Leopardu), a těmto uživatelům to určitě zhorší zážitek ze zamýšlené jednoduché instalace Lionu, ale zřejmě je to daň, kterou je třeba za vyloučení krabicové verze zaplatit. Každopádně, kromě základů pro Lion obsahuje 10.6.8 také bezpečnostní “záplaty”, a tak se updatovat vyplatí i v případě, že se nechystáte na Lion přecházet.

O něco zajímavější jsou novinky v druhé betě iOS 5, kterou Apple v pátek uvolnil vývojářům. Tou hlavní je asi spuštění Wi-Fi synchronizace, která v první betě zřejmě chyběla – možná to ale bylo způsobeno tím, že bezdrátová synchronizace vyžaduje spolupráci i ze strany iTunes, které se jí dočkalo až v iTunes 10.5b2, uvolněné společně s touto betou iOS. Každopádně se podívejte na video zachycující Wi-Fi sync v akci:

[vimeo]http://vimeo.com/25577886[/vimeo]

Kromě této velké novinky obsahuje iOS 5b2 také kosmetické úpravy, týkající se například vzhledu notifikací na lock screenu. Mám-li mluvit za sebe, líbí se mi o poznání více než ty předchozí. Je ale možné, že se do podzimního spuštění ještě několikrát promění – je ale vidět, že Apple nezanedbává ani ty sebemenší detaily a není spokojen, dokud všechno není jednoduše perfektní.

Tato beta iOS 5 také zprovozňuje “over-the-air” aktualizace operačního systému, které by měly být v budoucnu dostupné i přes 3G síť, posvětí-li to mobilní operátoři (čehož bych se v České republice docela obával). Tedy, nebude to samozřejmě možné v každém případě (jen iOS 5 pro iPhone 4 má poměrně vysokých 800 MB), ale pouze v případech menších delta updatů – tedy třeba na verzi 5.0.1. Apple bude pro update také vyžadovat, abyste měli v telefonu alespoň 500 MB volného místa a určité procento baterie. I tak půjde ale o příjemnou funkci, zvláště v kombinaci s faktem, že už nebude potřeba stahovat celý iOS i při sebemenším updatu.

Zdroj: iPhone Download Blog, Martin Světlík

59 comments
  1. Menší updaty nejsou delta updaty. Delta update je možnost jak stáhnout pouze rozdíly v souborech např. mezi 4.3 a 4.3.1. Proto se nestahuje celý systém. Takže klidně může být z iOS 5 na iOS 6 update delta taky.

  2. Menší updaty nejsou delta updaty. Delta update je možnost jak stáhnout pouze rozdíly v souborech např. mezi 4.3 a 4.3.1. Proto se nestahuje celý systém. Takže klidně může být z iOS 5 na iOS 6 update delta taky.

  3. Menší updaty nejsou delta updaty. Delta update je možnost jak stáhnout pouze rozdíly v souborech např. mezi 4.3 a 4.3.1. Proto se nestahuje celý systém. Takže klidně může být z iOS 5 na iOS 6 update delta taky.

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

Lunchtime: když nevíte, kam na oběd

Následující článek

Skype pro iPad: konkurence pro FaceTime přichází i na iPad

Související články