Několik zdrojů se shoduje na použití starých čipů u letošních iPhonů.

Začátkem tohoto roku se objevilo zajímavé tvrzení analytika Ming-Chi Kuo ohledně čipů v řadě iPhone 14 (Max). Apple má totiž údajně nový čip A16 ponechat pouze pro vyšší modely iPhone 14 Pro, zatímco levnější iPhone 14 získá loňský čip A15. Kuo se také zmiňuje o chystané změně obchodní strategie Applu ohledně iPhonů, která bude právě na recyklaci starých čipů stavět. Ovoce to ale nemá přinést pouze Applu, ale i dodavatelům různých součástek.

Letos na to Apple s řadou nově představených iPhonů půjde trochu jinak. Vynechá totiž variantu „Mini,” která se v prodejích příliš neosvědčila a nahradí ji naopak variantou Max. To je dobrá zpráva pro všechny uživatele, kteří požadovali větší (6,7palcový) displej, ale nechtěli si připlácet za Pro funkce. Řada tak bude vypadat následovně: iPhone 14, iPhone 14 Max iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max. Zatímco běžné modely iPhone 14 si zachovají stejný design jako iPhone 13 s minimálními vnitřními upgrady, řada Pro získá více pozornosti díky novému designu přední strany (spekuluje se o novém designu FaceID, které má vypadat jako dva průstřely) a významným vylepšením fotoaparátu.

Trochu to může připomínat situaci v roce 2017 při představení iPhonu X s FaceID, který doslova kradl všechnu pozornost, jelikož iPhone 8 a 8 Plus byly pouze vylepšenými variantami předchozího iPhone 7 s TouchID a starým designem. Co ale modely sdílely, byl chipset A11.

Po Kuově tvrzení toto potvrdilo více zahraničních zdrojů, tedy že pouze dva ze čtyř modelů iPhone 14 dostanou nový, rychlejší čip. Některé zdroje ale hází alespoň minimální naději o použití více paměti RAM u čipu A15. Místo 4GB RAM bychom se tak mohli dočkat 6GB RAM, avšak na stejné architektuře. Zprvu to mohlo vypadat, že takto Apple činí kvůli globálnímu nedostatku čipů, nyní to však vypadá na nový obchodní model Applu.

Kuo si myslí, že díky mnohem větší propasti mezi střední třídou (iPhone 14 a 14 Max) a vysokou třídou (iPhone 14 Pro a Pro Max) budou potenciální zákazníci sahat právě po té vyšší variantě. Očekávané prodeje Pro modelů se tak mají z původních 40 % – 50 % zvýšit až na 60 %. Podle nejnovějších zpráv to navíc vypadá, že si tento model Apple ponechá na dobu neurčitou, jinými slovy že Apple už ani do budoucna nebude nabízet nové základní modely s nejnovějšími čipy. Ty si bude firma nechávat pouze pro vyšší třídu svých telefonů a poté je další rok recyklovat u té nižší řady.

Otázkou ale zůstává, co se stane řadou iPhone SE. Ta vždycky šla na trh s definicí „starý design, nejnovější výbava.” Pokud ale bude iPhone SE dostávat stejný čip jako Pro modely, znamenalo by to, že by mohl být pro mnohé ještě lákavější.

Pokud tato strategie zafunguje, a lidé budou opravdu kupovat více Pro modely, tak to nepovede pouze ke zvýšení průměrné ceny iPhonu, ale jak popisuje Ming-Chi Kuo ve svém Tweetu, tak to bude přínosem i pro dodavatele čipů do fotoaparátů. Tedy pro firmy Sony, LG, Largan a Alps. Konkrétně pro Sony a LG odhaduje Kuo až 100% nárůst a 60% – 70% nárůst dodávek od Larganu a Alps.

Celá tato strategie by se dala přirovnat k řadě iPadů, kdy do těch vyšších, dražších, modelů dává Apple svoje M1 čipy (stejné jako do Macu) a levnější iPady si přenechávají recyklované čipy z předchozích telefonů.

Předchozí článek

Apple předvádí odolnost Apple Watch v nové reklamě „Hard Knocks“

Následující článek

Připravovaná aplikace pro CarPlay umožní řidičům platit za palivo přímo z vozu

Související články