Narozeniny: jablečný iPhone slaví 4 roky od začátku prodeje

Shrnutí prozatím krátké, avšak nabité historie telefonu, který změnil naše vnímání těchto přístrojů.

Před čtyřmi lety se začal prodávat přístroj, kterým Apple znovuvynalezl telefon. Ať už Steve Jobs používá tuto frázi sebečastěji, i zarytí odpůrci všeho jablečného musí přiznat, že iPhone opravdu změnil způsob, jakým uživatelé vnímají své mobilní telefony, a stal se vzorem mnoha dalších značek. Dnes, 29. června slaví přesně čtyři roky od začátku prodeje prvního modelu v USA, a tak bude určitě zajímavé udělat si takovou malou exkurzi do jeho prozatím sice krátké, ale nabité historie.

iPhone

První hliníkový model iPhonu byl S. Jobsem představen 9. ledna 2007 na keynote, která se zapsala do dějin. Do té doby by člověk modely dotykových telefonů napočítal snad na prstech jedné ruky a ty zbylé, nedotykové měly malé displeje, příliš mnoho tlačítek a špatně se používaly. iPhone přišel s revolučním řešením – s jedním tlačítkem na přední straně telefonu a softwarovou klávesnicí, která se objeví, když ji potřebujete, a poté vždy zmizí, aby uvolnila místo aplikaci.

První model iPhonu měl kapacitu 4 a 8GB a jeho řada byla později v únoru 2008 doplněna o 16GB variantu. Co se týče softwaru, poháněla ho dnes už nepředstavitelně stařičká verze iPhone OS 1.0, která obsahovala pouze pár základních aplikací a žádný App Store – na ten si museli uživatelé počkat další rok až do verze 2.0, která byla představena spolu s iPhonem 3G v červnu 2008.

iPhone byl poháněn procesorem o taktu 412 MHz, 128MB RAM a 2MP foťákem, který ještě neuměl natáčet video. Co se týče internetového připojení, nebylo ještě k dispozici 3G, které prozatím nebylo tolik rozšířené, ale pouze GPRS a EDGE.

Ať už se první generace iPhonu jeví oproti těm dnešním jakkoli zastarale, ve své době se jednalo o high-end telefon, který neměl obdoby. Koneckonců se můžete sami podívat na video z keynote, které nadšení posluchačů zachycuje:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Lyx_va6f10s[/youtube]

iPhone 3G

Technicky druhá, ale někdy označovaná jako třetí generace iPhonu nesla označení “3G”, a to podle výše zmíněné internetové sítě třetí generace, jejíž čip obsahovala. iPhone 3G měl i drobně pozměněný vzhled, konkrétně zadní stranu, která se přesunula od pevného hliníku k pravděpodobně ne tak kvalitnímu plastu, který můžete najít i na iPhonech 3GS. Prodával se pouze ve variantách 8 a 16GB a kromě dalšího obsahoval nově třeba asistovanou GPS. Nutno také zmínit, že iPhone 3G byl prvním modelem, který se začal prodávat i u nás.

Velkou novinkou byla již zmíněná druhá verze iPhone OS, která přinesla App Store a s ním obrovský boom vývoje aplikací, který probíhá až do dnešného dne a jehož výsledkem je zhruba 400 000 aplikací. Zajímavé také je, že iPhone 3G se prodával i v bílé barvě.

Zatímco operační systém iPhonu 1G se zastavil na verzi 3.1.3, iPhone 3G je možné updatovat až na verzi 4.2.1 – a obsahuje tedy v omezené míře i multitasking. Dle reakcí uživatelů by ale bylo pravděpodobně lepší, kdyby iPhone 3G zůstal u verze 3, neboť kromě údajného obrovského zpomalení telefonu stejně obsahoval pouze zlomek funkcí z iOS 4 – nešlo například ani nastavit pozadí home screenu.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=dcabWTdxA34[/youtube]

iPhone 3GS

iPhone 3GS je technicky třetí generací iPhonu –  ono “S” v názvu znamená “speed” a znamená tedy fakt, že iPhone 3GS byl pouze menším updatem, který měl telefon především zrychlit. To potvrzuje také prakticky nezměněný design telefonu.

I přesto ale iPhone 3GS obsahoval některé novinky, například kompas, ovládání hlasem či vestavěný čip Nike+. Sluchátka přibalená do krabice s telefonem nově obsahovala i tlačítka pro pohodlné dálkové ovládání.

Kromě zrychlení procesoru na 600 MHz se upgradu dočkala i RAM, která se zvětšila hned dvakrát na 256 MB. Pozadu nezůstal ani foťák, který od této generace fotí fotky v rozlišení 3 Mpix a dokonce dokáže natáčet VGA video.

iPhone 3GS byl nejprve prodávám pouze v 16/32 GB variantě, ovšem o rok později byla doplněna i varianta o kapacitě 8GB, která se na rozdíl od vyšších konfigurací, které se přestaly vyrábět v červnu 2010, vyrábí dodnes. iPhone 3GS tak v současné době představuje low-end iPhone doplňující nadupaný iPhone 4, o kterém bude řeč dále.

Spolu s iPhone 3GS byl vydán iPhone OS 3.0, který obsahoval takové novinky jako Cut, Copy and Paste, Voice Over, hromadu landscape módů (třeba pro SMS, kde doteď chyběl) či tethering přes USB. iPhone 3GS v současné době běží na poslední verzi iOS, tedy 4.3.3 a dokonce se s ním počítá i do iOS 5, což je určitě příjemné.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=q2RuEuAuloA[/youtube]

iPhone 4

Prozatím posledním modelem je teprve nedávno představený iPhone 4. Jedná se dle mého názoru také o generaci doposud nejrevolučnější, neboť iPhone 4 je vybaven Retina displejem, který dokáže zobrazit čtyřikrát hustější obraz než displeje předchozí. Původní rozlišení 480×320 se tak zvýšilo na 960×640 pixelů. Kromě toho obsahuje přední kameru, gyroskop, slot pro microSIM a také mikrofon s rušením hluku.

Co se týče procesoru, tak ten je papírově na hodnotě 1GHz a nese označení Apple A4. RAM už je celých 512MB a foťák má rozlišení 5 Mpix a natáčí HD 720p video. iPhone 4 je také prvním modelem, který je dostupný i pro CDMA sítě nepoužívající SIM kartu (což se naší země netýká) a který je prodáván kompletně v bílé barvě, tedy i zepředu. Chvíli to sice trvalo, nicméně zájemci se nakonec přeci jen dočkail.

Velké změny se dočkal také design, pro něhož je typická vnější anténa, která však Applu nakonec způsobila více problémů než vyřešila. Zadní strana telefonu je tvořena poměrně pěkným sklem, které je ale dle reakcí uživatelů velice náchylné k prasknutí. iPhone 4 se dodává s iOS 4, který mimo jiné přináší dlouho očekávaný multitasking.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=I1edQuxclUs[/youtube]

A co bude dál?

Jableční fanoušci si už dlouho (konkrétně od ledna) kladou otázku, co bude s iPhonem dál. Apple totiž tento rok narušil svoje roční upgradovací schéma, když v červnu nepředstavil další model, který by měl nést označení iPhone 4S nebo iPhone 5. Spekuluje se o tom, že je to zřejmě způsobeno tím, že iPhone pro Verizon a bílý model iPhonu 4 byl představen teprve nedávno, a tak by nebylo dobré ihned představovat a začít prodávat další model.

Existují dvě teorie, jak bude vypadat další generace iPhonu. První tvrdí, že půjde o upgrade ala iPhone 3GS, tedy pouze o jakýsi “speed bump” a nový iPhone tak ponese označení “iPhone 4S”. Druhá ale tvrdí, že půjde o kompletní redesign, který by dokonce obsahovat zakřivené sklo, větší displej či třeba NFC technologii – takový iPhone by měl označení iPhone 5.

Sám nevím, ke které se mám přiklonit. Delší čekání dle mého názoru nahrává druhé teorii, tedy většímu upgradu, nicméně se nedomnívám, že by nový iPhone obsahoval zakřivené sklo či třeba displej od kraje ke kraji. Myslím, že půjde o velký upgrade, který ale bude nakonec vypadat úplně jinak, než se tato teorie domnívá. Jisté je ale jedno – telefon bude určitě obsahovat Apple A5 procesor (který pohání iPad 2), díky kterému budou moci na telefonu běžet například mnohem náročnější hry. Kapitolou samou pro sebe je iOS 5, který jsme popisovali v minulých článcích. A datum vydání? Pravděpodobně vypadá září, což by mohl být měsíc, na který Apple přesune zveřejňování nové verze, na kterou se již nebude čekat půl roku. Přeci jenom, v září jsou Vánoce za rohem…

Abych to shrnul – přeji iPhonu pěkné narozeniny a doufám, že to jsou teprve jedny z prvních.

179 comments
  1. Chyba v článku, ve větě: “Apple totiž tento rok narušil svoje roční upgradovací schéma, když v
    lednu nepředstavil další model, který by měl nést označení iPhone 4S
    nebo iPhone 5.”

    Další model iPhonu je vždy představován v červnu, ne v lednu!!

  2. Prosím nedezinformujte čtenáře nesmysly a zjistěte si fakta, než napíšete článek.
    Jinak nic ve zlém. Fandím Vám.

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

Joining Hands: svěží a originální logická hra pro váš iPhone i iPad

Následující článek

Nový MacBook Air: vydání se znovu posouvá, čeká se na Lion

Související články