Modern Conflict: originálně zpracované válčení také pro iPad

Recenze hry Modern Conflict – strategie, která své ovládání uzpůsobila možnostem mobilního telefonu – a i když není tak propracovaná jako ostatní hry tohoto typu, rozhodně jí to neubírá na hratelnosti či zábavnosti.

Ať si říká kdo chce co chce, obrazovka iPhonu je na hraní real-time strategií typu Command & Conquer: Red Alert prostě malá. Takovéto hry totiž obsahují tolik možností, že je nelze na tak malou plochu obsáhnout – a pokud se to někomu náhodou povede, nestojí to za moc. Modern Conflict je strategií, která své ovládání uzpůsobila možnostem mobilního telefonu – a i když není tak propracovaná jako ostatní hry tohoto typu, rozhodně jí to neubírá na hratelnosti či zábavnosti.

Tak jako ve všech strategiích, váš úkol bude velice jednoduchý – porazit všechny na mapě. No, na mapě – mapa je zde pouze velká pouze jako obrazovka (žádné posouvání), takže bych to označil spíše jako “hrací pole”. K tomu abyste toho docílili ale nebudete stavět žádné budouvy a produkovat jednotky – hrací pole je osazeno několika (desítkami) základen (zpočátku zpravidla začínáte pouze s několika), které můžou být obsazeny buďto vámi, nepřítelem nebo být neutrální.

Jakmile takovou základnu obsadíte, začne v závislosti na své velikosti automaticky produkovat jednotky (není potřeba žádných surovin – jednoduše proto, že ve hře žádné nejsou) – samozřejmě čím větší základna je, tím rychleji produkuje. Počet jednotek v základně pak určuje číslo svítící nad ní. Každá základna má určitý limit, do kterého bude jednotky produkovat – to ale neznamená, že do ní nemůžete poslat jednotek více než je limit; základna jednoduše po jeho překročení přestane produkovat.

Základny se dají rozdělit do několika kategorií – předem může jít o tankové základny nebo základny pro helikoptéry. Tento rozdíl poznáte podle tvaru – zatímco ty pro tanky mají tvar šestiúhelníku, vrtulníkové jsou kruhové. Rozlišujeme také podle opevnění – základny můžou být buďto neopevněné, tedy že bránící jednotky neobdrží žádný bonus, středně opevněné nebo maximálně opevněné. Tyto základny je samozřejmě nejtěžší dobýt. A aby toho nebylo málo, u každé základny může být taky postavené dělo, ať už protitankové nebo protiletadlové – takové dělo samozřejmě ostřeluje všechny blízké nepřátelské jednotky.

Abyste porazili nepřítele, musíte dobýt všechny jeho základny. Základny na mapě jsou různě pospojovány cestami, to znamená, že s tanky se můžete pohybovat pouze po nich. Nevede-li ze základny A do základny B cesta, budete to pravděpodobně muset vzít oklikou přes základnu C. Vrtulníky mají díky své podstatě samozřejmě umožněno útočit na jakoukoliv základnu na mapě, ale musejí si dát pozor na všudypřítomná děla. Abych nezapomněl, je dovoleno útočit tanky na základnu vrtulníků (a naopak), ale nejen že útočník dostane velký postih, ale také nebude moci s jednotkami v základně zůstat a ta zůstane nechráněná do doby, než se v ní vytvoří nějaké jednotky automaticky.

Útočení a přesunování jednotek probíhá velice intuitivně – máte vždy dvě možnosti, můžete poslat polovinu nebo celý počet jednotek dané základny. Chcete-li poslat polovinu, kliknete na danou základnu jednou, pro celý počet dvakrát. Poté už jen označíte cílovou základnu (ať už nepřátelskou nebo neutrální) a jednotky se vydají na cestu. Zajímavé je, že po sobě mohou během cesty střílet.

Hra obsahuje pouze dva módy, z nichž jedním je samozřejmě kampaň, ve které se můžete postavit na stranu USA, Ruska nebo Číny. A i když má kampaň poměrně pěkně zpracovaný příběh, jde pouze o omáčku, nijak se to totiž neprojeví v jednotlivých misích – jde vždy jen o to zničit nepřítele s tím, že máte vždy jiné podmínky. Kampaň je navíc velice krátká a dohrajete ji během hodinky. Druhým módem je Survival mód, který opět není nic jiného než porážení nepřátel – je ale okořeněn o možnost vylepšovat si během postupu různé schopnosti. Hra je propojena s high-score systémem Crystal a obsahuje opravdu hodně achievementů, což alespoň zčásti kompenzuje délku kampaně.

Modern Conflict je hrou, která je na jednu stranu velice originální svým zpracováním, ale na druhou stranu úplně nepotěší jak svou délkou, tak grafikou a hudebním doprovodem. Myslím si, že kdyby tyto aspekty hry vývojáři dotáhli do konce, jednalo by se o jednu z nejlepších strategií na App Store (neurazilo by ani přidání pár nových jednotek). Takto musím hře dát pouze 70%. Hra byla recenzována ve verzi 1.0.

Modern Conflict – iPhone: 1,39€ (aktuálně ve slevě za 0,79€), lite verze / iPad: 2,39€, lite verze

Předchozí článek

iPhone 4 Bumper: Jak vypadá kryt v reálu?

Následující článek

Test: Ukázka videa natočeného pomocí iPhone 4

Související články