Microsoft Tellme: konkurence Siri se blíží, koukněte na první video

Micosoft jen pár dní po uvedení Siri představil svůj koncept umělé inteligence. Myslíte, že jen sprostě kopíruje Apple?

Jak jsme psali v jednom z minulých článků, Siri, zárodek umělé inteligence, který dokáže s uživatelem vést plynulou konverzaci a vycítit, co má daný člověk na mysli, je nejdůležitější novinkou nového iPhonu 4S. Obecně se jedná o začátek revoluce, která může mít za pár let za následek opuštění dosud používaných způsobů uživatelského vstupu, jakým jsou třeba klávesnice a myš. Netrvalo dlouho a Microsoft přichází se svým konceptem, který na první pohled může vypadat jako pouhopouhá kopie toho jablečného.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=iB6pWs46GY8[/youtube]

Po shlédnutí videa si zřejmě řeknete něco ve smyslu “tohle už jsem někde viděl” – a v podstatě budete mít pravdu. Apple ani ne před dvěma týdny představil Siri a tento software se jen před pár dny začal dostávat do rukou zákazníků – a Microsoft vyrobí video, které ukazuje skoro to stejné? Vždyť musí opět krást!

Předně je důležité vzít v potaz fakt, že zatímco betaverzi Siri již na světě používá zhruba milion lidí, tak microsoftí video ukazuje pouze koncept, tedy to, jak bude daná technologie zřejmě vypadat, až (a především pokud) se jim ji podaří dostat do finálního stavu. A zadruhé – je to sice možné, ale sám nevěřím tomu, že by Microsoft dokázal během dvou týdnů zareagovat vymyšlením názvu, vytvořením konceptu, promo videí, webovou stránkou a dalšími věcmi týkajícími se této technologie (zvlášť když zmínky o Microsoft Tellme mají na webu i dřívější data), takže je velice pravděpodobné, že na projektu již nějakou dobu pracoval a prostě jej náhodou uveřejnil o pár dní později.

Pravdou ale zůstává, že Apple má opět na své straně strategickou výhodu, protože jeho řešení již funguje, zatímco Microsoft má teprve koncept (sice úctyhodný, ale stále jen koncept). Tento náskok je sice dle mého názoru o poznání menší, než měl Apple s iPhonem a iPhone OS v roce 2007 oproti ostatním přístojům a jejich operačním systémům, ale stále tam je, a tak bude záležet, jak Apple tento náskok využije. Díky milionům uživatelů, kteří budou tuto technologii možná i denně používat, bude mít dostatečně kvalitní feedback, na kterém může vylepšování Siri celkem s klidem stavět.

Microsoft navíc ve svém videu prezentuje mnohem více, než v současné době Siri umí – kromě toho, že jeho telefon ve videu podle všeho používá síť 5G, což je poměrně úctyhodné (a nebo se tím Microsoft snaží naznačit, kdy přibližně jeho technologie spatří světlo světa), tak tato technologie běží také na (poměrně futuristicky vypadajícím) tabletu, je jí možné ovládat televizi či Xbox.

Sám bych tipoval, že Microsoft implementuje tuto technologii pokud ne v příští major verzi WP, tedy verzi 8, tak určitě v té další. Softwarový gigant si nemůže dovolit zaspat další revoluci – zvlášť pokud to podle zatím dostupných indicií vypadá, že půjde o jednu z největších. Bojím se ale, aby to s touto technologií nedopadlo jako například s Microsoft Surface, opět úctyhodnou ukázkou toho, co počítače dnes dovedou, ovšem kterou používá jen pár vyvolených jedinců na světě a mezi ostatní se nemá šanci dostat. Pokud už nic, tak Apple je minimálně několikanásobně lepší v dostávání pokročilých technologií mezi “běžné lidi”.

Každopádně se těším, s čím Microsoft přijde, protože konkurence může být vždycky jen přínosem. Nepouštěl bych se také ihned do obvinění, že Microsoft krade nápady – jak sám Steve Jobs jednou řekl, zatímco “dobří umělci kopírují, ti nejlepší kradou”.

139 comments
 1. Microsoft hlavne potrebuje predstaviť ucelený konecpt mobil+tablet+notebook+pc+herná konzola+tv a ak v Microsofte zmýšľajú správne, čo sa aj podľa tohto videa dá usúdiť, že niektorí tam správne zmýšlajú, tak práve MS má najväčšiu šancu na dosiahnutie takejto extrémnej previazanosti produktov.
  Taký surface alebo začelenenie aj do automobilov by bolo už vážne skvelé, ale to sa už bavíme o horizonte 10 rokov 🙁 a to je smutné, pretože technológie na to sú, ale treba na to giganta.
  Otvorenosť alá Android nie je cesta. Toto riešenie musí priniesť jeden gigantický výrobca, teba dobrého vizionára a marketing. Má to MS? Neviem.
  Ale ani Applu to nejde mílovými krokmi. Z ich strany som prepracovanú Apple TV čakal skôr a zatiaľ stále nič. Malá krabička nikoho nezujíma. Treba integrované riešenia.

  1. Jen se obávám, že než MS přijde s uceleným konceptem, tak Apple začne prodávat Apple TV (skutečnou TV, ne ten malý přehrávač) a třeba něco dalšího… Já jsem s MS měl své zkušenosti, a to jak s Win Mobile, tak Win XP a Vista a i kdyby MS představil sebelepší produkt nebo provázání, neměl bych zájem. Líbí se mi filozofie Apple, smysl pro detail a ta promyšlenost. Což u MS velmi, velmi postrádám – postrádal jsem. Skutečně jediné nad čím bych od MS uvažoval je Xbox+Kinect, ale stačilo mi si na tom zahrát párkrát a omrzelo mě to…

   1. Mňa Kinect neomrzel dodnes. MS ale potrebuje vydať aj nový výkonnejší XBOX, aby aj tie hry mohli lepšie vyzerať.
    Faktom je, že MS s Windows XP a Windows Mobile zaspal na vavrínoch. Avšak WP7 a hlavne Mango a k tomu Windows 7 a plánovaný Windows 8 s Metro rozhraním a podporou ARM-u všetko mení.
    MS má ESO v rukáve, ktoré nemá nik iný. Je to .NET. Mobil, web, herná konzola, desktop, tablet, prípadne aj OS do TV od Microsoftu (to nie je otázka ČI bude ale KEDY – podobne aj u Apple aj Googlu).
    Apple spustil napríklad iCloud o dosť neskôr MS displnuje s LIVE ID už dlho a navyše je to jednotné pre hernú konzolu, mobil a takisto aj W8, Zune, atď…  MS je takisto hodne vpredu s Exchange a v podstate mu nič nebráni v prípade nutnosti doplniť a vylepšiť funkcionalitu Live ID a jeho synchronizáciu.
    Asi pred 2 rokmi som situáciu vnímal tak, že je len otázka času, kedy sa Apple a jeho desktopový OS stane majoritným. Potom ale MS spravim niečo, čomu som už ani neveril. Moloch sa jednoducho zobudil. Predstavil veci, ktoré konkurencia nemá a v mnohom konkurenciu dorovnal. V mnohom ešte musú zapracovať, ale v súčasnosti disponuje technológiami, s ktorými google ani apple tak skoro neprídu.

 2. Co to je za tablet v tom videu? Ode len o nejaky koncept, alebo je to realny produkt? Diky 🙂

 3. Siri byla už jako aplikace na Appstoru za časů 3GS a podle videí 4S se moc nezměnilo (jediný co “stará” siri neuměla bylo hrabat se v kalendáři). Firmu následně Apple koupil a Siri integroval do iOSu. Takže tenhle koncept osobního asistenta je venku dlouho. Sám jsem Siri pro 3GS měl, byla to free aplikace v US storu (s příchodem 4S ji ale Apple na hulváta odpojil (předevčírem) a z Appstoru vyhodil už dřív).  Pravda, u nás docela nepoužitelná (databáze co siri používá jsou často čistě US záležitost, jako Yelp.)

  Takže že s výrazem že Apple zas něco vymyslel a někdo něco kopíruje? Byl bych opatrnější.

  link na review “starý” siri, pro srovnání jak Apple “inovoval” (neni toho zas tolik kolik by se mohlo zdát)
  http://isource.com/2010/02/26/review-siri-the-virtual-assistant-for-the-iphone-iphone-app-reviews/

 4. Technologické demo je to pěkné, jenže náraz s realitou je pak tvrdý. Pamatujete si na první technologické demo Kinectu? Doslova mě to vyrazilo dech! Jenže ve skutečnosti ten Kinect pak funguje úplně jinak než na tom videu! A podle mě to samé bude i s tellme.

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

Gyro13: realistická letecká arkáda s perfektní atmosférou

Následující článek

Naturespace: aplikace pro dokonalý audio-vizuální relax

Související články