Meta prozradí svůj čtyřletý plán AR, je to pro Apple velká konkurence?

Meta zjistila, že její nové plány AR/VR unikají, protože se snaží využít svého pětiletého náskoku k tomu, aby se etablovala jako společnost s náhlavními soupravami. Vlastník Meta měl interní prezentaci o svých plánech AR/VR a zajistil, že pozve tisíce zaměstnanců, aby zaručili rychlý únik každého detailu. Aby k „úniku“ dodal věrohodnost, portál The Verge říká, že Meta odmítla komentovat prezentaci cestovní mapy, kterou publikace obdržela. Plánem je zaplavit trh téměř vším, o čem se povídalo, že Apple dělá. Takže tam budou sluchátka, brýle a velký důraz na smíšenou realitu místo VR.

Headset Quest 3 a další

U náhlavních souprav Meta uvedla, že aktualizovaný Quest 3 vyjde později v roce 2023 a bude dvakrát výkonnější než jeho předchůdce. Náhlavní souprava má kódové označení Stinson – možná po Barneym Stinsonovi, postavě Neila Patricka Harrise v „Jak jsem poznal vaši matku“.

Stinson bude dvakrát tenčí než Quest 2 – a bude stát o něco více. Viceprezident Meta pro VR, Mark Rabkin, uznal, že cena byla „o něco vyšší“ a že to představuje výzvu.

“Musíme pro to nadšence rozpálit,” řekl. “Musíme lidem dokázat, že všechna tato síla, všechny tyto nové funkce za to stojí.”

Tyto hlavní funkce se točí kolem předních kamer, což znamená, že uživatel dostane „chytrého strážce“, aby se mohl procházet skutečným světem a nosit sluchátka.

“Hlavní severní hvězda týmu byla od chvíle, kdy jste si nasadili tuto náhlavní soupravu, smíšená realita vám musí zajistit lepší, jednodušší a přirozenější pocit,” pokračoval. “Můžete se bez námahy procházet svým domem s vědomím, že vidíte perfektně. Můžete si na plochu umístit kotvy a věci. Můžete si vzít kávu. Můžete tam zůstat mnohem déle.”

To poslední je pro Meta klíčový cíl. Společnost chce, aby její náhlavní soupravy a později i brýle byly nošeny celý den, spíše než aby si je jen krátce nasadili kvůli používání aplikací nebo her.

Když už mluvíme o aplikacích a hrách, Meta oznámila, že pro Quest 3 bude dodáno 41 nových.

Není jasné, zda tytéž aplikace budou fungovat i na příští náhlavní soupravě společnosti, která má údajně vyjít v roce 2023. Tato s kódovým označením Ventura podle Boulevard nebo – méně pravděpodobně – macOS, bude „dostupnější“ náhlavní soupravou.

“Cíl tohoto headsetu je velmi jednoduchý,” řekl Rabkin. “Zabalíme to nejlepší zboží, jaké můžeme za nejatraktivnější cenu na spotřebitelském trhu VR.”

Meta také odhalila třetí aktualizovanou náhlavní soupravu Quest, tentokrát bez konkrétního data mimo „cestu ven v budoucnosti“. Tento headset s kódovým označením La Jolla, pravděpodobně podle oblasti v San Diegu, obsahuje to, co Meta nazývá fotorealistickými kodekovými avatary.

“Chceme, aby [La Jolla] bylo vyšší rozlišení pro pracovní použití a opravdu nehtovou práci, text a podobné věci,” řekl Rabkin. “Chceme si z Quest Pro vzít spoustu komfortních věcí a jak vám sedí na hlavě a rozdělené architektuře a přinést to pro pohodlí.”

Meta brýle

V případě, že Apple uvolní Apple Glass, Meta má údajně tisíce zaměstnanců pracujících na AR brýlích – a souvisejících zápěstních zařízeních pro jejich ovládání.

Společnost Meta již dříve vydala chytré brýle vybavené fotoaparátem v roce 2021 ve spolupráci s Luxottica, mateřskou společností Ray-Ban. Nyní pro rok 2024 přichází model druhé generace.

V roce 2025 pak bude třetí generace, která bude obsahovat „hledáček“ pro čtení textových zpráv, překlad textu a skenování QR kódů. Tyto brýle se dodávají s páskem „neurálního rozhraní“, který uživateli umožňuje ovládat je pomocí gest rukou.

Alex Himel, viceprezident Meta pro AR, v interní prezentaci řekl, že toto pásmo umožní uživatelům předstírat, že píší, a dosáhnout stejné rychlosti psaní, jakou obvykle zvládají na chytrých telefonech.

Himel také řekl, že k jeho brýlím do roku 2025 budou přidány nové chytré hodinky – navzdory tomu, že již dříve svůj projekt hodinek zrušil .

„Nechceme, aby si lidé museli vybrat mezi vstupním zařízením na svém zápěstí a funkcí chytrých hodinek, kterou si oblíbili,“ řekl Himel. “Takže stavíme hodinky s neuronovými rozhraními.”

“Číslo jedna, toto zařízení udělá vstup,” pokračoval, “vstup pro ovládání vašich brýlí, vstup pro ovládání funkcí na vašem zápěstí a vstup pro ovládání světa kolem vás.”

Brýle Orion od Meta

Himel řekl zaměstnancům, že v roce 2024 pro ně bude příležitost vyzkoušet si jeho řadu AR brýlí „Innovation“ v interním spuštění. Brýle se ale nebudou veřejně dodávat do roku 2027.

V tu chvíli Meta rozdělí řadu tak, aby existovaly tyto „Inovační“ AR brýle pro první uživatele a „Scale“ z méně pokročilých modelů.

Himel poukázal na to, že se každý rok prodají téměř dvě miliardy párů běžných brýlí spolu se stovkami milionů chytrých hodinek. “Pokud dokážeme umístit na regály skvělý produkt za skvělou cenu se správnou hodnotou,” řekl, “věříme, že se můžeme dostat do těchto cyklů upgradu a dosáhnout velkého růstu našich zařízení.”

Vyhlídka dvou miliard lidí, kteří nosí její brýle, je místem, kde se ambice Meta nejvíce odchylují od toho, co Apple podle všeho plánuje. Neboť ve světě Meta by všechny dvě miliardy stále nosily jeho brýle – a viděly reklamy.

“Myslím, že je snadné si představit, jak by se reklamy zobrazovaly ve vesmíru, když máte nasazené AR brýle,” řekl Himel. “Naše schopnost sledovat konverze, na které jsme se jako společnost hodně zaměřili, by se také měla blížit 100 procentům.”

To poslední je také kývnutím na to, jak by se Meta s vlastními náhlavními soupravami nebo brýlemi a s vlastním softwarem již nemusela starat o to, že plány společnosti Apple na ochranu soukromí ovlivňují její konečný výsledek.

Apple by to měl vzít na vědomí

Většina „uniklých“ prezentací společnosti Meta zahrnuje vyprávění o plánech společnosti a snahu postavit se jako klíčová společnost AR/VR a nyní MR. Ale také obsahovalo uznání, že je prostě obtížné prodat AR sluchátka.

Náhlavní souprava Quest Pro byla například představena koncem roku 2022 se špatnými recenzemi.

“Právě teď jsme na třetím ročníku Quest 2,” řekl Rabkin, “a bohužel, novější kohorty, které přicházejí, lidé, kteří si to koupili letos o Vánocích, prostě nejsou tak nadšení jako ti, kteří to koupili brzy.“

“Musíme být lepší v růstu a udržení a vzkříšení,” pokračoval. “Musíme být lepší v sociálních sítích a ve skutečnosti tyto věci udělat spolehlivějšími, intuitivnějšími, aby se na to lidé mohli spolehnout.”

Bude zajímavé sledovat tuto konkurenční bitvu Applu a Meta. Od které společnosti byste si AR soupravu koupili vy?

Předchozí článek

Face ID pod obrazovkou iPhonu je odloženo na rok 2025 nebo později

Následující článek

Které barvy iPhonu jsou nejoblíbenější v roce 2023?

Související články
Číst více

Apple chce, abyste se mohli dotýkat a cítit věci v AR nebo VR

Digitální prvky v reálném světě prostřednictvím Apple Vision Pro nestačí vidět, Apple chce uživatelům poskytnout kompletní smyslový zážitek. Nově udělený patent se zdá být dalším patentem, který odhaluje, že Apple zkoumá chytré prsteny, jako je takzvaný „ Apple Ring“. Přichází po nedávných zvěstech, že takový prsten je na spadnutí a že Apple stále více tlačí na výrobu nositelných zařízení.

South Park: Tentokrát si vzal ostře do parády Apple s iPadem

South Park je animovaný seriál o 4 klucích z Colorada, kteří vidí dospělácký svět svým vlastním "dětským" pohledem. U nás se také kdysi vysílal, nyní tomu tak bohužel není, avšak dá se jednoduše zhlédnout pomocí internetu. Ti kteří ho znají ví, že je trošku peprnější a drsnější než ostatní animované seriály. V posledních řadách se South Park strefuje do aktuálních témat a problémů a opravdu ostrými parodiemi vyvolává rozruch. A protože začíná čerstvá patnáctá řada, koho jiného sejmout v prvním dílu, než samotný Apple.