Jsou produkty Apple bezpečné?

Otázkou je, jak to myslíte. IPhone sice nemá ostré hrany, ale pořezání opravdu hrozí, pokud se ho budete dotýkat, když bude mít rozbité krycí sklo nebo v případě typu 4 a 4S je možné se pořezat i rozbitými zády, jelikož i tam je skleněný.

Ale asi jste měli na mysli obsah telefonu nebo činnosti s ním proveditelné. Od té doby, co nejsou telefony jen na telefonování, opravdu existuje více možností zneužití. Řiďte se podle pravidel selského rozumu a riskovat budete jen minimálně. Co v telefonu není, nemůže Vám nikdo ukrást. Jste-li druhý Manning nebo Snowden, zakopejte kompro pod rotvajlerovu boudu. Tam je nikdo náhodou nenajde a těm ostatním to dá práci.

Fotíte-li nebo dokonce natáčíte-li i jiné části lidského těla než obličeje, existují aplikace, umožňující zamknout je heslem nebo otiskem prstu. Když už jsem se zmínil o technologii Touch ID a Face ID. V současnosti minimálně jednou z ní disponují všechny aktuální modely telefonů i tabletů. Takže se nelze na nic moc vymlouvat. A používání je opravdu přesné, jednoduché a NSA je, předpokládám, na dálku neovládá. Ztratit iPhone samozřejmě i tak můžete, nálezce či zloděje však nepotěšíte, pokud neztratíte současně i prst (o obličeji nemluvě), kterým se identifikujete.

Můj první iPhone 4S byl francouzský nalezenec. Než jsem přišel na to, jak ho rozchodit v Čechách, trvalo mi to cca rok. Inu francouština není můj šálek čaje. Kdyby byl nalezen v zaheslovaném stavu (uživatel nepatřil mezi ty opatrné), měl bych doteď krásné skleněné těžítko na stole. A to byl telefon ještě bez identifikace otiskem prstu. Zlodějům iPhonů teď nastaly opravdu těžké časy. I pokud budu naprostý sluníčkář věřící všem na potkání a ztratím-li ho, lze přístroj dodatečně nahlásit jako kradený či ztracený přímo u Applu a na dálku zablokovat podle identifikátoru IMEI (opište si ho předem!).

To, že se dá iPhonem i platit, vyvolá u divochů nezměrný údiv, ale nás padesátileté mladíky to nepřekvapí. Neříkáme heslo k eBankingu na potkání a ani je nemáme napsané v poznámkách hned na úvodní obrazovce. Prostě pud sebezáchovy musí zvítězit nad vrozenou ukecaností a leností.

Někteří rodiče mají tendence udržet své dítě co nejdále od “zničujícího” fenoménu jménem porno. Nejdřív bych je chtěl uklidnit. Jedna z mnoha podmínek pro vývojáře aplikací App Store je jejich morální čistota, co se této problematiky týče. Někdy až do obludných rozměrů. Vzpomínám si na zmínku o dodatečném zablokování skoro nevinné appky, která věrohodně rozpohybovala pomocí gravitačního senzoru jakoukoli třeba kruhovou oblast jakéhokoli obrázku. Umíte si představit úžasné možnosti využití v rukách pubescenta? Já myslím, že ano. Pro někoho nebezpečných oblastí strýčka Google nebo bratrance Binga se můžete dostat i zcela nevinně. Umím si představit nostalgický úžas důchodce, který chce na stará kolena vyřešit vlhnoucí omítku a hledá třeba sanační firmy. Aby nenaletěl podvodníkům, chce si provést předběžný průzkum trhu vygooglením klíčových slov „vlhké štěrbiny.” V tomto případě už nehrozí zrovna ohrožení mravní výchovy mládeže. Spíše vyvolá vzpomínky. Ale třeba to napadne i cudného, ale pilného studenta stavební školy a rodiče, do teď bránící chlapce před zkaženým světem, to mohou na místě zabalit. Neexistuje ve vesmíru síla zabraňující pochechtávání při výuce biologie i sledováni videí, způsobující zvýšené prokrvování. Buďte rádi, že je dítko doma v teple u monitoru či displeje. Poslední rada, co se týče vlastní bezpečnosti. Klepejte.

Předchozí článek

Facebook začíná ve Spojených státech testovat videa Reels.

Následující článek
iPhone 13

iPhone 13 by měl mít výrazně vylepšené fotky i videa

Související články