Jsou produkty Apple bezpečné?

Otázkou je, jak to myslíte. IPhone sice nemá ostré hrany, ale pořezání opravdu hrozí, pokud se ho budete dotýkat, když bude mít rozbité krycí sklo nebo v případě typu 4 a 4S je možné se pořezat i rozbitými zády, jelikož i tam je skleněný.

Ale asi jste měli na mysli obsah telefonu nebo činnosti s ním proveditelné. Od té doby, co nejsou telefony jen na telefonování, opravdu existuje více možností zneužití. Řiďte se podle pravidel selského rozumu a riskovat budete jen minimálně. Co v telefonu není, nemůže Vám nikdo ukrást. Jste-li druhý Manning nebo Snowden, zakopejte kompro pod rotvajlerovu boudu. Tam je nikdo náhodou nenajde a těm ostatním to dá práci.

Fotíte-li nebo dokonce natáčíte-li i jiné části lidského těla než obličeje, existují aplikace, umožňující zamknout je heslem nebo otiskem prstu. Když už jsem se zmínil o technologii Touch ID a Face ID. V současnosti minimálně jednou z ní disponují všechny aktuální modely telefonů i tabletů. Takže se nelze na nic moc vymlouvat. A používání je opravdu přesné, jednoduché a NSA je, předpokládám, na dálku neovládá. Ztratit iPhone samozřejmě i tak můžete, nálezce či zloděje však nepotěšíte, pokud neztratíte současně i prst (o obličeji nemluvě), kterým se identifikujete.

Můj první iPhone 4S byl francouzský nalezenec. Než jsem přišel na to, jak ho rozchodit v Čechách, trvalo mi to cca rok. Inu francouština není můj šálek čaje. Kdyby byl nalezen v zaheslovaném stavu (uživatel nepatřil mezi ty opatrné), měl bych doteď krásné skleněné těžítko na stole. A to byl telefon ještě bez identifikace otiskem prstu. Zlodějům iPhonů teď nastaly opravdu těžké časy. I pokud budu naprostý sluníčkář věřící všem na potkání a ztratím-li ho, lze přístroj dodatečně nahlásit jako kradený či ztracený přímo u Applu a na dálku zablokovat podle identifikátoru IMEI (opište si ho předem!).

To, že se dá iPhonem i platit, vyvolá u divochů nezměrný údiv, ale nás padesátileté mladíky to nepřekvapí. Neříkáme heslo k eBankingu na potkání a ani je nemáme napsané v poznámkách hned na úvodní obrazovce. Prostě pud sebezáchovy musí zvítězit nad vrozenou ukecaností a leností.

Někteří rodiče mají tendence udržet své dítě co nejdále od “zničujícího” fenoménu jménem porno. Nejdřív bych je chtěl uklidnit. Jedna z mnoha podmínek pro vývojáře aplikací App Store je jejich morální čistota, co se této problematiky týče. Někdy až do obludných rozměrů. Vzpomínám si na zmínku o dodatečném zablokování skoro nevinné appky, která věrohodně rozpohybovala pomocí gravitačního senzoru jakoukoli třeba kruhovou oblast jakéhokoli obrázku. Umíte si představit úžasné možnosti využití v rukách pubescenta? Já myslím, že ano. Pro někoho nebezpečných oblastí strýčka Google nebo bratrance Binga se můžete dostat i zcela nevinně. Umím si představit nostalgický úžas důchodce, který chce na stará kolena vyřešit vlhnoucí omítku a hledá třeba sanační firmy. Aby nenaletěl podvodníkům, chce si provést předběžný průzkum trhu vygooglením klíčových slov „vlhké štěrbiny.” V tomto případě už nehrozí zrovna ohrožení mravní výchovy mládeže. Spíše vyvolá vzpomínky. Ale třeba to napadne i cudného, ale pilného studenta stavební školy a rodiče, do teď bránící chlapce před zkaženým světem, to mohou na místě zabalit. Neexistuje ve vesmíru síla zabraňující pochechtávání při výuce biologie i sledováni videí, způsobující zvýšené prokrvování. Buďte rádi, že je dítko doma v teple u monitoru či displeje. Poslední rada, co se týče vlastní bezpečnosti. Klepejte.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Předchozí článek

Facebook začíná ve Spojených státech testovat videa Reels.

Následující článek
iPhone 13

iPhone 13 by měl mít výrazně vylepšené fotky i videa

Související články