Jak riskantní je pro Apple, když zastaví všechny své operace v Rusku?

Od Ruska se straní stále více společností, na některé to má velký dopad, na některé zase minimální. Kroky Applu opustit ruský trh mohou mít na Apple naštěstí jen malý finanční dopad, ale co je důležitější, může to potenciálně poškodit vztahy s dodavateli, tvrdí analytik. Apple Pay byla mezi prvními službami, které byly v Rusku zastaveny kvůli invazi této země na Ukrajinu. Poté Apple zastavil veškeré online prodeje Apple Store v regionu.

Jaký je odborný názor?

Finanční výzkumník a manažer hedgeových fondů Daniel Martins z The Street tvrdí, že Rusko nyní pravděpodobně čelí hospodářskému zhroucení. „Jako významný globální dodavatel spotřebních produktů a služeb by měl být Apple ovlivněn,“ píše .

Dopad by měl přijít z hlediska přímého prodeje Applu a také z efektu případného zákazu spolupráce se společností jakéhokoli ruského dodavatele technologií. Martins však uvádí, že Rusko představuje pouze asi 2 % světové ekonomiky. A to na základě předchozích odhadů v roce 2020 činily příjmy Applu z regionu 2,5 miliardy dolarů.

“Ačkoli se to mnoha společnostem mohlo zdát jako obrovské číslo,” pokračuje Martins, “představovalo to méně než 1 % celkových tržeb Applu v daném roce.”

Apple se nemá čeho obávat

„Zde je rychlý výpočet zadní části obálky,“ píše a zjišťuje zisk na akcii (EPS) společnosti Apple částečně na základě její smíšené provozní marže, ziskové marže, která pochází z několika různých divizí nebo produktů.

„Předpokládejme smíšená provozní marže společnosti Apple v roce 2020 ve výši 24 % a daňová sazba 14,4 %,“ pokračuje Martins. „Ruské příjmy ve výši 2,4 miliardy dolarů proto představují méně než 3 centy v EPS, což je minimum ve srovnání s 3,27 dolary společnosti Apple dodanými ve fiskálním roce 2020.“

V důsledku toho se Apple nemá téměř čeho bát zastavení prodeje v Rusku. Je zde skutečně jen vyhlídka na potíže při spolupráci s dodavateli v regionu.

„Jak se Rusko ekonomicky izoluje od zbytku světa, může dojít k narušení dodavatelského řetězce,“ pokračuje. “Ačkoli to může být pro některé společnosti znepokojivé, Apple se nemusí bát.”

„Na základě údajů, které jsem shromáždil v roce 2020, nemá cupertinská společnost v Rusku (ani na Ukrajině) žádného dodavatele,“ píše Martins. “Více než 80 % z nich se nachází v Číně, Japonsku a několika asijských zemích včetně Tchaj-wanu, Jižní Koreje a Vietnamu.”

Další významnější problémy

Existují další problémy, které Martins neřeší, jako například to, jak Apple právě otevřel své první fyzické kanceláře v Rusku. Všechny Big Tech společnosti působící na určitých úrovních v regionu jsou nyní ze zákona povinny udržovat přítomnost v zemi. Není však jasné, zda nový ruský zákon stanoví něco nad symbolickou přítomností.

Apple používá 10 hutí a rafinérií, které sídlí v Rusku. Využívá je, protože země je významným producentem surovin, včetně titanu a palladia.

Titan se vyrábí také v USA a Číně, takže Rusko není výhradním dodavatelem. Je však světovým primárním výrobcem palladia, které se často používá pro elektrody a další komponenty. Rusko i Ukrajina jsou pak hlavními producenty energie. Dodávky jsou již omezené a konflikt vede k raketovému růstu cen.

Předchozí článek

Nový čipset od Qualcommu slibuje bezztrátový Bluetooth zvuk

Následující článek

Proč Apple stále kupuje společnosti a jak je využívá?

Související články