iPhone 4 v Číně: Apple zavřel obchod, na místě zasahovala policie

Apple se v Číně potýká s problémy při prodeji iPhone 4 – kvůli překupníkům musel na několik hodin zavřít Store a na místě zasahovala i policie.

To, že prodeje nových jablečných výrobků vyvolávají velké emoce, je poměrně známá věc. Každý je chce mít první a Apple jich prostě nikdy nemá dost. Co se ale stalo před pár dny v Číně, nemá obdoby. Kvůli překupníkům byl Apple nucen na pár hodin zavřít svůj obchod v Pekingu a na místě musela zasahoval policie, která krotila rozvášněné zákazníky. No řekněte, která jiná značka tohle má?

S touto informací souvisí ještě jedna poměrně zásadní informace: iPhone 4 se před několika málo dny konečně začal prodávat v Číně, nejlidnatějším státě světa a také potenciálně největším trhu. Očekávání nebyla příliš vysoká vzhledem k tomu, že předchozí modely 3GS a 3G nebyly v Číně příliš velkým hitem – zčásti také proto, že se čínská vláda rozhodla například v 3G nepovolit 3G ani Wi-Fi, což učinilo z iPhone pouze pěknou lesklou cihlu, která byla prakticky k ničemu. Přístrojů se tak prodalo poměrně málo a určitě se na něj nestály takové fronty jako na nový iPhone 4.

Nový model už totiž nemá žádná omezení z hlediska funkčnosti, a tak se stal v Číně prodejním hitem. První dodávka 100 tisíc přístrojů byla rozprodána během čtyř dnů (samozřejěm to není nic v porovnání s USA, kde byly prodány stovky tisíc přístrojů hned první den) a operátor China Unicom musel dokonce pozastavit on-line rezervace přístroje a čekat na další dodávku těchto přístrojů, která by měla přijít během následujících několika dní.

Prodej iPhone 4 v Číně ale provází problémy. Jeden ze dvou pekingských Apple Stores (v Číně jsou čtyři dohromady, dva v Pekingu a dva v Šanghaji) se totiž ze záhadného důvodu rozhodl zrušit omezení dvou telefonů na jednoho kupujícího, což vyústilo v nevyhnutelné: překupníci ihned začali skupovat iPhony po desítkách (mluví se až o 30 kusech na jednoho kupce) a začali je prodávat za vyšší cenu (místy až o 10%) lidem čekajícím ve frontě. Takto činili až do té doby, než vyprodali zásoby v obchodu a také do té doby, než se čekajícím zákazníkům přestalo jejich chování a předbíhání líbit a jednoduše se do nich pustili – následnou bitku musela rozhánět policie, která obchod včetně jeho zaměstnanců z bezpečnostních důvodů vyklidila a uzavřela.

Obchod byl znovu otevřen až po pár hodinách s tím, že omezení dvou telefonů na zákazníka opět vstoupilo v platnost – a zákazníci nyní při nákupu navíc musí předložit průkaz totožnosti s tím, že zaměstnanec jim telefon rozbalí a aktivuje ještě v prodejně. Možná se ptáte, proč se Číňané jednoduše nevyhnuli tomuto šílenství tím, že by si telefon objednali on-line? Odpověď je jasná – v Číně takováto možnost neexistuje a protože se Číňané chtějí vyhnout úpisu na dva roky u operátora, musí stát frontu přímo v Apple Store, které jsou v zemi pouze 4. Upřímně, nezávidím jim to.

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

Taliansko: úrady zvažujú žalobu na tvorcov cestovateľskej aplikácie!

Následující článek

Zombie Flick: dokážete přežít zombie apokalypsu? + soutěž!

Související články

Flight Control HD: nejdříve na Steamu, pak na Mac AppStore

Firemint, vývojář oblíbených her jako Real Racing či Flight Control nyní oznámil, že připravovaná casual hra Flight Control HD, velmi oblíbená na iOS zařízeních, bude dostupná jak pro Mac, tak i pro PC. O verzi pro Mac se již nějakou dobu ví a počítalo se, že se Flight Control objeví exkluzivně na Mac AppStore, který byl měl být dostupný někdy okolo ledna.

iPad hry: výběr těch nejlepších her pro iPad

V uplynulých dnech je o iPadu hodně slyšet. Nevím, zda je to dokonalým marketingem, parádním designem, fascinujícím interfacem, přijatelnou cenou, nebo třeba skvělým uměním Steva Jobse prezentovat nové výrobky, ale Applu se opět povedlo jejich nový produkt dokonale prodat (více o prodeji iPadu zde). Abych řekl pravdu, já osobně iPadu až tolik nevěřil a jeho koupi jsem neplánoval, ale po shlédnutí videí z hraní her měním názor - tuto dokonalou herní konzoly prostě musím mít!