iPad 4. generace má obrovský grafický výkon, může za to A6X

Největší změnou v iPadu 4.generace je nový A6X procesor, ovšem o další detaily jsme byli nejprve ochuzeni. Nyní už víme více.

Největší změnou v iPadu 4.generace je nový A6X procesor, ovšem o další detaily jsme byli nejprve ochuzeni. Nyní už víme více.

Apple používá svoje vlastní ARM procesory a tento je opět dvoujádrový. Také víme, že nám Apple nasliboval dvojnásobnou rychlost CPU a GPU oproti předchozí generaci jablečného tabletu.

Chipworks vzali čipset A6X na analýzu. Nový čipset A6X je stejně jako předchozí generace A6 a A5 vyroben 32nm procesem od Samsungu. Údajně je o 30% větší než A6, navzdory stejnému procesoru. Stejně jako v případě A5X, většina místa je zabraná obrovským grafickým čipem, který je potřeba k provozu retina displeje s vysokým rozlišením na nových iPadech.

První odhady vedly k tomu, že by nový iPad mohl používat stejný grafický čip “PowerVR SGX543MP4”, jako A5X. Samozřejmě tento čip by byl taktován na vyšší rychlost a byl by tak schopen dosáhnout lepších výsledků. Jenže to by také vedlo k velkému odběru energie a celý čip by nebyl tak úsporný jako A5X. Analýza od Chipworks však ukazuje, že grafická jádra jsou mnohem větší, než u čipu PowerVR SGX543MP4 v A5X. Na základně těchto faktů uvádí server AnandTech, že A6X používá nový a silnější čip PowerVR SGX554MP4.

Každé ze čtyř jader SGX554 přináší nyní dvakrát více ALU (aritmeticko-logická jednotka) oproti jádrům v SGX543. To znamená, že každé grafické jádro by mělo být až dvakrát rychlejší než každé jádro v čipu předchozího iPadu. Ovšem pouze teoreticky se jedná “až o dvakrát” větší výkon. Zbytek čipu A6X zabírá velký 128-bitový paměťový řadič (v A6 je 64-bitový řadič), který bude tento nový čip “krmit” informacemi rychleji než předchozí generace.

Tento nový a masivnější grafický čip umožní vývojářům spouštět hry na iPadech v nativním rozlišení 2048 x 1536, místo spouštění pouze v nižším rozlišení s použítím anti-aliasingu, jak to doposud často dělali. Konečný výsledek by tak měl vypadat mnohem lépe, ostřeji a samozřejmě s vyšším počtem detailů.

zdroj: ArsTechnica.com

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

Apple prodal 3 miliony iPadů za 3 dny

Následující článek

AppTips #14: aktuální tipy na iOS aplikace a hry zdarma

Související články