iOS: Apple v poslední verzi odstranil detekci jailbreaku

Apple se logicky brání jailbreaku a uživatelům ho nedoporučuje, zařízení tím totiž může ztratit bezpečnost uzavřeného systému a ve finále uživateli zkazit dojem z jablečného stroje. Nyní však došlo k nečekané změně.
Apple se logicky brání jailbreaku a uživatelům ho nedoporučuje, zařízení tím totiž může ztratit bezpečnost uzavřeného systému a ve finále uživateli zkazit dojem z jablečného stroje. Nyní však došlo k nečekané změně.

V rámci ochrany  svých zařízení měl Apple od uvedení iOS 4 možnost zjistit, zda je zařízení jailbreaknuté. V aktuální verzi iOS, tedy 4.2.1, se však nenachází API umožňující kontrolu systému.
Jailbreak totiž mění méně i více důležité systémové soubory a přidává vlastní, není tedy problém vypátrat změny v systému. Díky tomuto krátkému “testu” by tedy šlo jednoduše rozhodnout, jak se má zařízení zachovat a třeba se trvale vypnout. Dříve kolovaly spekulace, že Apple k této možnosti přikročí a tvrdě tak zakročí proti jailbreakovaným zařízením.

Možná však od tohoto kroku ustoupil kvůli počtu zařízení, která jsou takto odemčená pouze kvůli koupi v zahraničí a potřebě odemknutí pro místního operátora. Přesný důvod odstranění této kontroly není znám, možná je to také kvůli legalizaci jailbreaku v USA. Apple již nemůže zasahovat do soukromí uživatelů, jakým by trvalé vypnutí stroje bezesporu bylo. Ačkoliv této možnosti zatím nijak nevyužil (nebo se o tom neví), je možné, že Apple definitivně vzdal snahu kontrolovat zařízení svých zákazníků a nechává čistě na uživateli, zda se rozhodne svůj stroj odemknout. Je ovšem také možné, že jailbreak detekuje jinak a zatím se na nový způsob nepřišlo.

Co myslíte, vzdal Apple boj proti jailbreaku nebo má v rukávu větší trumf?

Zdroj: NetworkWorld.com

147 comments
  1. Bylo by zvlastni ze by to najednou vzdal… ale kdo vi…

  2. Podle mě se na to vykašlali, stejně kolik je JB zařízení?1%?Appstore má skvělé zisky…tak proč dávat flameistům zbraně do ruk…nechaj to bejt a zlepší si reputaci o znalejších.

  3. Legalizace jailbreaku v USA… asi preto… len aby nerobili za chvilu “NTSC firmware” a “PAL firmware” 😀

  4. Podla mna v tom maju prsty. Na co by to robili, ved to ties podporuje predaj.

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

NOVA 2: nástupce úspěšné 3D hry od Gameloft už 16.12. (Trailer)

Následující článek

Wunderlist: luxusný dizajn a GTD funkcie

Související články