iOS 5 a iCloud: shrnutí všech novinek a dojmů z updatu

Shrnutí dojmů z updatu na pátou verzi iOS včetně stručného přehledu všeho, co tento nový operační systém uživatelům nabízí.

iOS 5, pátá generace operačního systému, který je duchem iPhonů a iPadů, byla spolu s iCloudem a Mac OS X 10.7.2 uvolněna již před více než 24 hodinami a první reakce po zpřístupnění nebyly zrovna pozitivní – servery Applu nestíhaly zpracovávat nával opžadavků, a proto mnoho uživatelů vidělo místo nových funkcí akorát nějakou tu pěknou chybovou hlášku. Pojďme si shrnout všechny tyto dojmy a obecně novinky v novém iOS a možná se i trošku zamyslet nad tím, kde leží budoucnost tohoto operačního systému, který všichni s takovou oblibou používáme.

Hodiny trvající update

Uvolnění takového množství nového softwaru s sebou vždycky nese rizika, protože distribuce velkého množství dat není nic jednoduchého. Velikost instalačního balíčku se pohybovala kolem 600-700 MB, a tak si můžete spočítat, kolik přibližně dat bylo potřeba třeba i jen pro 100 tisíc uživatelů (nápověda: hodně). Spolu s iOS 5 se také objevil update Mac OS X verze 10.7.2, který kromě opravy bugů přinesl také podporu iCloudu a další updaty, například Pages, iPhoto atd. I když Apple nasadil svoje nové obrovské datové v Severní Karolíně, těžce nestíhal odbavovat požadavky – já sám jsem začal updatovat svůj iPad ihned po uvolnění, kdy byla doba stahování odhadována na zhruba 9 minut, ale záhy vyletěla na závratných 45 minut a celý update trval asi dvě hodiny.

Update zbývajících přístrojů jsem tak proto raději přesunul až na ráno, kdy mají v USA hlubokou noc (díky čemuž nám přenechají alespoň část datového toku), a update již probíhal bez sebemenších obtíží, což může být cenné poučení pro příště. Nejlépe asi poptávku po iOS 5 charakterizuje titulek z jednoho zahraničního serveru, který říká, že “poptávka po iOS 5 byla tak vysoká, že Apple málem rozbil internet”. Své by také mohli říct poskytovatelé internetu, u kterých se provoz na jejich datových sítích zvyšoval klidně i o 75%.

Samotný update a zprovoznění iCloudu již probíhalo bez problémů, i když Apple ještě do této chvíle registruje na stránkách podpory iCloud některé drobné problémy, které ale budou určitě rychle odstraněny. I když tento update nebyl ani zdaleka ideálním, je nutné vzít v potaz dvě věci: situace se naštěstí i přes obrovský nával nevymkla kontrole, za což můžeme dát Applu malé bezvýznamné plus, a také šlo o poslední update prostřednictvím iTunes, takže jsme si ho alespoň náležitě užili.

Žhavé novinky

Nyní si již pojďme zrekapitulovat, co nového vlastně iOS 5 přináší a proč ho vlastně Apple nazývá “revolučním”. Zřejmě největší novinkou bude notifikační centrum, které přehledně shromažďuje veškeré notifikace a upozornění – od nových SMS zpráv až po výzvy ke hře na Game Center – a zobrazuje je v jednom seznamu, který je možné zobrazit i na zamčené obrazovce, odkud se do jednotlivých položek dostanete “slidenutím” dané ikonky. Zajímavé je, že po updatu není tento způsob u některých aplikací přednastaven defaultně (je možné stále používat starý typ “otravných” upozornění), a tak je nutné si s touto funkcí trošku pohrát. Výsledek bude ale skvělý.

Ty, kteří chtějí ušetřit peníze za SMS, určitě potěší aplikace iMessage, která je integrovaná do SMS aplikace iPhonu (v iPadu je aplikace nově) a která umí sama od sebe rozlišovat, zda váš příjemce má iPhone či ne a zda je tedy možné bezplatné zprávy využít. Je možné psát na telefonní číslo nebo Apple ID – a jak jsem sám zjistil, v případě psaní zpráv skrze telefonní číslo dochází ke zmatku při synchronizaci například s iPadem. Pokud tedy chcete mít stejné zprávy i na iPadu, bude nutné psát skrze Apple ID, ne přes telefonní číslo. Ve výsledku je to ale úplně jedno.

Dalšími novými aplikacemi je jednoduchý úkolovník nazvaný “Reminders” a také “Newsstand”, tedy místo, kde se potkají všechny vaše předplacené noviny a časopisy. Prvně zmíněná aplikace je extrémně jednoduchý úkolovník, který ale obsahuje killer funkci v podobně upozorňování závislého na lokaci. Chcete-li tedy být na něco upozorněni poté, co dorazíte domů nebo třeba poté, co opustíte práci, máte vystaráno. Co se týče iPhonu, tak tato funkce není dostupná na modelu 3GS (je tedy 4 a 4S “only”), ovšem vypadá to, že není možné ji použít ani na iPadu 2 3G, což je docela podivné.

Newsstand je vlastně takovou speciální složkou, kam se schovají vaše předplacené časopisy. Pro ně je také určena nová speciální kategorie v App Store, ve které však bohužel prozatím nenajdete žádné české kousky. Nelekněte se také, pokud v App Store objevíte aplikaci, jejíž ikonka nemá tvar čtverce, ale obdélníku – jde právě o časopis nebo noviny. V České republice tak není Newsstand v současné době příliš použitelný, což by se ale mělo časem změnit. Je také škoda, že charakter složky neumožňuje dát ikonku Newsstandu do žádné jiné složky – a samozřejmě ji nelze ani smazat, takže může docela hodně zavazet.

Další velkou novinkou je synchronizace, kterou je nyní možné činit rovnou třemi způsoby – můžete postaru připojovat iPhone k počítači kabelem, nebo synchronizovat automaticky přes Wi-Fi, anebo, a to je asi největší novinkou, můžete zálohovat na iCloud (více o iCloudu níže). Probíhající synchronizace také nyní nebrání práci s iPhonem či iPadem – a abych nezapomněl, i když se to synchronizace moc netýká, lze nyní stahovat a instalovat více aplikací zaráz.

iCloud sám o sobě je také obrovským pokrokem. Apple nabízí 5 GB místa zdarma ke každému účtu, což sice není úplně mnoho, ovšem na základní synchronizaci to zřejmě postačí (uvidíme za pár dní). Dejte si však pozor na to, že pro přístup do iCloudu musí mít vaše Apple ID tvar e-mailové adresy – pro mě to byl docela problém, protože jsem musel kvůli tomu svůj účet přejmenovat a stránka pro správu Apple ID měla po uvolnění iOS 5 několikahodinový výpadek.

Po spárování s účtem si můžete jednoduše nastavit, co přesně chcete s iCloudem synchronizovat (velice doporučuji službu Find my iPhone, která je nyní úplně zdarma a funguje skvěle), a poté již všechno probíhá automaticky. Svůj Mac musíte pro kompatibilitu s iCloudem updatovat na verzi 10.7.2 a pokud máte Windows, budete potřebovat Windows Vista nebo 7. Starší Windows XP již bohužel nejsou podporovány.

iOS obsahuje řadu dalších vychytávek, například vylepšeného mailového klienta, rozdělitelnou klávesnici na iPadu, víceprstá gesta pro iPad 2, vylepšený kalendář či vylepšenou aplikaci pro focení. Pro iPhone 4S je také k dispozici asistentka Siri, o které jsme však již psali.

Pokud to mám shrnout, nevím, zda můžu souhlasit s tvrzením Applu o tom, že je iOS 5 revoluční a že se jedná o největší update v historii. Troufl bych si tvrdit, že iPhone OS 2, který přinesl App Store, nebo iOS 4 s multitaskingem byly možná o něco “revolučnější” updaty. Nových funkcí tedy na první pohled není příliš mnoho, ovšem vyvstává otázka, zda je to vůbec potřeba.

Co čeká iOS v budoucnosti?

Zpočátku bylo iOS spíláno za to, že neobsahuje některé základní funkce, jako třeba Copy&Paste, multitasking nebo třeba nějaké ty pořádné notifikace. V současné verzi již iOS všechny tyto funkce má, a tak se nabízí otázka, co bude dále – jakým směrem se tento operační systém dále vydá.

Osobně se domnívám, že Apple se bude nyní hodně soustředit na rozvoj Siri, která v sobě skrývá obrovský potenciál. Nejprve osvobodí Siri od přílepku “beta” a kromě toho, že bude postupně přidávat nové jazyky (jednoho dne možná i češtinu), bude tuto chytrou asistentku učit novým a novým kouskům. Zajímavé by určitě bylo, kdyby Siri nějakým způsobem získala schopnost pracovat i s aplikacemi třetích stran. Každopádně se velice těším, co Apple v této oblasti dokáže dále vymyslet.

Další oblastí, která má velký potenciál, je iCloud. V současné době by se mohlo zdát, že jediné, co umí, je synchronizovat kalendář a úkolovník, ale je nutno vzít v potaz, že tento mechanismus je teprve v plenkách. Vývojáři již mají k dispozici vše potřebné pro to, aby mohli využít síly této technologie, která by mohla změnit fungování mnoha a mnoha aplikací.

Sám si přeji, aby v další generací iOS Apple popřemýšlel o organizaci home screenu (minimálně) na iPadu. Hromada místa by se dala využít možná trošku efektivněji například nějakými jednoduchými widgety tak, jako to má třeba Windows Phone. Bylo by také pěkné, kdyby spolu aplikace dokázaly více spolupracovat, tak například abych dokument editovaný v Pages dokázal nahrát do Dropboxu a podobně.

Jinak si už ovšem nedokáži příliš představit, co by se dalo na iOS ještě více vylepšit. V současné době mi tento systém poskytuje všechno, co potřebuji, a tak jsem vážně na rozpacích. Co si o současné situaci myslíte vy? Kam byste chtěli, aby se iOS ubíral? Podělte se o svůj názor v komentářích!

25 comments
 1. Po vyzkoušení iOS5 si osobně myslím, že si Apple začíná z lidí dělat tak trošku srandu. Prezentovat např. možnost vytváření “alb” ve fotogalerii a mít to za “super” novou funkci mi přijde snad až drzé – to by měl umět iOS od samého počátku! Vylepšený mail? Wow, už můžeme zvýrazňovat texty. Notifikace – jsou fain – ale proč kvůli takové funkci dělat tolik humbuku? Safari – Apple konečně zjistil, že prohlížeče používají záložky. 🙂 A dalo by se pokračovat. Apple umí prodat vše – nedivil bych se, kdyby místo kulatého home buttonu na iPadu/iPhone, udělali čtvercové a už to bude mezi top vylepšeními! Možná mohli udělat nějaký pěkný wallpaper a nebo nové tři zvuky do zvonění, aby měli o další novinky více. Kdyby se u Apple zaměřili více na využití plochy u iPadu pro efektivnější používání nebo se zamysleli nad nějakým sdíleným úložištěm, do kterého by mohly sahat všechny aplikace – ale třeba nechtějí, aby lidé na iOs “pracovali” s dokumenty – ale pak není divu, že si lidé pořídí raději Androidí zařízení. 🙁

  1. mala rada…. kdyz jses z ios5 tak vytocenej tak si klido porid ten tvuj android:) , musim rict ja jsem jsem z 5 ky nadsenej , hlavne z rozdelene klavesnice a predcitani textu 😉

   1. Vůbec nejsem vytočený. Vlastním iPad a jsem s ním ve většině věcí spokojen. Jen jsem komentoval “inovátorský” přístup Apple, který svou formou prezentace a propagace aktualizace verze 5 budí dojem, že se jedná o revoluční update a skvělé funkce, ale ve skutečnosti to jsou funkcionality, které jsou všude jinde standardem a uživatelé je tak berou a používají (notifikace byly známé třeba už ve Windows 95 – stavový řádek). Ale nyní z toho mají všichni uživatelé iOS být nadšení – ano, protože na to celou dobu nadávali a Apple jim nyní splnil přání. Určitě to chlapi neberte jako kritiku iOS a iZařízení. Jen by nám Apple mohl v celočíselných verzích aktualizací iOS dávat více užitečných funkcí po kterých lidé volají nebo fcí, které ještě více usnadní práci/zábavu. Třeba se dočkáme zase za rok v nové verzi iOS nějaké “nové” funkce, která nám bude zase další rok chybět. 🙂

    1. Máte pravdu. Na zadek jsem si fakt nesedl a pokud budu nekomu kdo ma Android rikat, ze uz mame “super notifikace” a “tucne pismo v mailech” bude na me cumet jak na blbce. Je fakt ze mam iPhone rok a pul a je neodmyslitelnou soucasti meho zivota (holt, je to tak:)))) pouzivam ho hlavne pro praci a zabavu (ani ne tak hry a socialni site uz vubec ne).

   2. Koukam ze i kdyz applista rekne neco spatneho na apple tak je hned vyvrhel. Panove, bohuzel je to fakt, ze tech veci tolik neni aby si z toho clovek sedl na prdel. Myslim si ale, ze pokud bude iCloud pristupny pro ukladani i z jinych programu – coz si myslim ze jde, protoze jsem u nejake hry na internetu vydel napsane, ze prave pouziva synchronizaci pres icloude, tak to bude super, a jedna z mala veci ktera opravdu konecne udela vsechna izarizeni pouzitelnejsi i pro rozumejsi praci. A druha vec, pokud bude moznost programovat Widgety do notifikacni listy, tak to bude konecne taky bomba. 

  2. Jeziš to mám nejradči lidi, který brečej jak je to low a pak to záviděj ostatním, když to nemaj, kup si Android a nepiš sem jak je to béčkový, že Apple vydává starý věci za nový. 

   1. jedna vec je pravdiva apple preda aj sirky ako zazrak sveta 😉 dobiehaju inych a tvaria sa pritom nadsene. Ale je aj zazrak ako apple s jednym telefonom polozila Nokiu, Sony …..

 2. Tak ja mám iba dve výhrady –
  1. pripomienky v 3GS bez lokace 🙁
  2. nemožnost dat do notification centre odoberané kalendáre.. Odoberám pracovný kalendár a je to teda celkom dolezite pre mna..

 3. No, byl jsem samozřejmě za trubku a pustil se do aktualizace hned o půlnoci – iPad 1…. 4x chybová hláška, 3x reset do továrního nastavení a dodnes hledám, kde co mám… Nicméně jediný ale bolestivý problém je ztráta možnosti používat gesta ( v předchozím iOS pomocí změny zápisu v registru, ne JB). V iStyle včera vypustili doměnku, že se to upgradem srovná, tak uvidíme. A zǎložky v Safari? No, celkem bych se vrátil ke dlaždicím! :-)))

 4. Jak nastavím abych měl notifikace na uzamčené obrazovce ?? 🙁 nějak to nemůžu zjistit.. Mam 3GS, snad to tam půjde 🙂

  1. V nastavení je u každé notifikace úplně dole (je potřeba sjet dolů) možnost zobrazit ji na lock screenu 🙂

 5. Nevim, ale zda se mi, ze na lock screenu se zadna notifikace na 3GS neobjevuje, nebo je nutne neco nastavit?

  1. ahh..chybka mezi zidli a telefonem. Sorry, uz to vidim, musim sjet u kazdeho oznameni az dolu 🙂

 6. mně se naisntaloval kiosek (fakt super nepoužitelná app) a smazaly iBooks, který mi nejdou nijak nainstalovat. Nemáte s tím někdo zkušenosti? (ipad 2 wi-fi)

 7. Bohužel už nejde nahrát vlastní zvonění.. To je dost divné, je tam místo toho “koupit další zvuky” :-((

 8. Ahoj prosím jak dám na uzamykací obrazovku rychlý spoust fotoaparátu? Po updatu iOS 5 to tam nemám, mám IP 4, díkys 🙂

 9. Ja som z nového iOS trocha sklamaný. Siri je vážne skvelá vec. Skvelá a fantastická zábavka na vyskúšanie.
  Ale tým to končí. Je to nepraktické a nepouźiteľné. Jediné miesto, kde by sa to dnes najviac hodilo je motorové vozidlo, tam človek potrebuje takéto ovládanie.

  Pokiaľ tu nebudeme mať ovládanie myšlienkami, tak si myslím, že prsty, klávesnicu, myš nič neprekoná, ani hlas.

  K ostatným novinkám….
  Som rád, źe už mi syncuje aj tasky s Exchange serverom. Som rád, že notifikácie si môžem pozerať spätne. Som rád, že môěm fotiť tlačidlom plus.
  Ale tým to z môjho pohladu končí.

  iCloud je síce fajn, ale WP7 to tu má dávno a Microsoft je v tomto hodne popredu a len ťažko ho niekto prekoná, pretože to, čo poskytuje Live sa od Exchange moc nelíši + v spojení s WP7 a chystaným W8 je to silná kombinácia.
  Android sa mi nepáči. Proste to nie je mobil na biznis používanie. Je to neprehľadné. Áno, dá sa to vyčačkať a vyhrajkať sa s tým, ale to je skôr pre študentov. Pred 5 rokmi by som bol nadšený. Dnes som siahal po iOS a s iPhone som spokojný.

  No od vydania Manga si neviem pomôcť, ale Mango je takmer vo vsetkom pred iOS a hlavne je oveľa lepšie použiteľný na biznis účely. Už len taká drobnosť ako sú buttony back, plnohodnotná podpora exchange alebo separované podpisy pre mail u pre mňa dobrým prínosom.
  Jediné v čom MS z môjho pohľadu zaostáva je teraz prezeranie notifikácií. Síce s Live Tiles je na míle vopred aj pred Androidom (vravím ako subjektívny názor, widgety na androidu majú jednú veľkú slabinu – nejednotnosť). Ale WP7 chýba tá ‘roletka’,
  Ale čo som bol šokovaný, tá roleta sa mi na iPhone vysunula počas hrania hry Galcon… Tak to bolo nepríjemné prekvapenie.

  Každopádne vývoj iOS nestojí a to je veľmi dobre. Osobne som hlboko presvedčený, že v ďalšej verzii bude možnosť úpravy home screenu, pretože ten má dnes iOS najhorší – ikony aplikácií…

  Každopádne iOS a iPhone majú jednu obrovskú výhodu, ktorú WP a Android ťažko ponúkne a to je istota kvalitného HW maximálne zladeného so SW. U takého WP a Adroidu si môžete kúpiť lacné HTC kúsky, kde sa reproduktor nedá nazvať reproduktrom, foťák foťakom (ani videokamerou), displej displejom, atď….

  Jednoducho kúpi iPhone je istota kvalita (i keď nejakých týchg obmedzení) a netreba čítať recezie, no pri výbere WP a Androidu by som si na tie recenzie dal pozor, pretože miestami sa môže človek sklamať.

  1. Upřímne mam take ip4 a ta aktualizace mi nejak prevratna neprijde…kde je tech 200novinek? kde je neco prevratneho co applu vzdy zavideli?:-) dle meho usudku is5 beta priprava pro iphone 5 nebo jak se bude jmenovat..

 10. Jediné co se mi na updatu nelíbí že při hovoru zmizela fukce “přidržet” …velice často jsem jí používal tak mi to trochu vadí. u iOS 4 když se vypnul FaceTime tak ikonka FaceTime při hovoru zmizela a bylo tam místo toho “přidržet” ale teď i když vypnu FaceTime tak tam zůstane a “přidržet” tam není. Neví někdo jak tam to “přidržet” dostat?

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

iOS 5: chyba 3200 a "internal error", problém s aktualizací

Následující článek

iCloud: Jak správně nastavit synchronizaci?

Související články

Prodej a cena iPhone 4: e-shopy začínají přijímat objednávky!

Na začátek prodeje iPhone 4 v ČR (i SR) čeká opravdu hodně lidí, proto asi není překvapení, že první vlnu zájemců o iPhone chce "podchytit" co nejvíce e-shopů. Jak si můžete všimnout v tomto článku, předobjednávku iPhone 4 16 i 32GB nabízí už několik e-shopů. Pojďme se podívat na to nejdůležitější - cena iPhone 4!