iOS 16 představen: nová zamykací obrazovka a hromada dalších vylepšení.

Rok se s rokem sešel a Apple nám konečně ukázal nové operační systémy pro rok 2022. Mimo aktualizaci iPadOS, watchOS a macOS byl čas tiskové konference věnován i iOS, který známe z iPhonů. A právě ty nejzajímavější novinky v tomto systému vám nyní představíme.

Nová zamykací obrazovka

Rozhodně největší slávu v novém iOS 16 sklidí kompletně předělaná zamykací obrazovka. Je to totiž změna, se kterou se setká úplně každý uživatel, ať už iPhone používá jakýmkoliv způsobem. Zamykací obrazovku, neboli Lockscreen, Apple v novém systému předělal celkem od základů. Velkou změnou je samotný ukazatel času. Ten je v iOS 16 větší, výraznější a hlavně nastavitelný. Zvolit si tak můžete nejen jeden ze šesti fontů, ale i jeho barvu z široké škály.

Další důležitá změna se nachází hned pod hodinami. Tam je nově prostor pro několik widgetů, které se spíše podobají komplikacím na watchOS u hodinek Apple Watch. To ale neubírá na jejich důležitosti, jelikož widgety na zamykací obrazovce jsme potřebovali jako sůl. Apple navíc uvolní speciální API právě pro widgety (a notifikace), takže se tam budou moci zobrazovat i informace aplikací třetích stran, budou-li vývojáři aktivní.

Když už jsme nakousli ty notifikace, tak i ty se dočkaly razantní změny. Nově vám nebudou zakrývat celou zamykací obrazovku, ale jejich souhrn se zobrazí na spodní straně displeje. Kliknutím pak seznam otevřete a dostanete se do podobného rozhraní jako doposud. Úplnou novinkou jsou ale tzv. „Živé aktivity.” Jedná se o nový typ notifikací, podobných widgetům, který je zobrazen vždy nahoře a má povolení aktualizovat se v reálném čase. Například při sportovním utkání vám tak nebudou skákat notifikace po každém gólu a faulu, ale jednoduše se ta stejná notifikace pouze aktualizuje.

Zajímavostí je i možnost ještě větší personalizace zamykací obrazovky buď pomocí online galerie přímo od Applu (podobně jako u watch faces) nebo samozřejmě nahrání vlastní fotografie. Telefon dokonce sám pozná, který objekt se na fotce nachází v popředí a díky automatickému ořezu se objekt dostane i před samotný ukazatel času. To vytváří zajímavý 3D efekt, který můžeme znát i z Apple Watch.

A stejně jako domovská, tak i zamykací obrazovka se může měnit podle vašeho spuštěného režimu soustředění. Jste-li v tedy v práci, můžete si nechat zobrazovat pouze notifikace týkající se práce, při spaní vás naopak nebudou rušit zbytečné notifikace, které si chcete nechat na ráno.

Rozšíření režimů soustředění

Oslím můstkem jsme se dostali k rozšíření režimů nerušit naskrz celým systémem. V iOS 16 si budete moci nechat režim nerušit promítnout do různých aplikací. V aplikaci Email tak můžete nechat zobrazovat pouze relevantní emaily, to stejně platí pro Zprávy, Kalendář a mnoho další. Apple opět uvolnil API pro tuto funkci, takže se můžou zapojit i vývojáři aplikací třetích stran.

Zprávy a sdílená práce

Pokud používáte iMessages, tak rozhodně zbystřete! Ty se totiž s příchodem nových systémů rozšiřují o další užitečné možnosti. Tou hlavní je bezesporu možnost upravit zprávy do 15 minut od jejich odeslání. Po úpravě se tak příjemci zobrazí upravená zpráva s nápisem „upraveno.” Stejně tak bude fungovat i úplné mazání již odeslaných zpráv. Příjemce opět dostane upozornění, že jste zprávu smazali.

Nově také budete moci označit nějaké zprávy jako nepřečtené, abyste na ně nezapomněli, a mohli se tak k nim vrátit později. Skupiny v iMessages se rozrostou o další možnosti sdílení obsahu. Společné sledování videí tak přijde i do skupin v iMessages. Celou iMessage skupinu můžete nově jedním kliknutím přizvat ke kooperaci na jednom projektu například v aplikacích sady iWork.

Chytřejší diktování

Výraznou změnu zaznamenalo i diktování textu. Do nynějška jste byli nuceni buď psát na klávesnici anebo diktovat. Přepínání mezi těmito režimy navíc chvíli trvá, takže se v případě jejich kombinaci nepracuje zrovna nejlépe. Od příchodu nového systému ale budete moci diktovat a psát zároveň, při diktaci totiž klávesnice nezmizí, takže stačí ztichnout a začít psát.

Přibude také automatické rozpoznání interpunkce, která ale nyní do jisté míry také fungovala. Nově navíc bude stačit pouze vyslovit popis emotikonu, jejž chcete použít a iPhone ho tam vloží.

Mnoho, mnoho dalšího.

Změn na první pohled nemusí vypadat že je mnoho, ale jejich forma je taková, že se často dotýká celého systému. Čeká nás tedy velmi zajímavý rok plný novinek od vývojářů, kteří se, doufejme, budou předhánět v tom, kdo dříve tyto novinky implementuje do své aplikace.

Zajímá-li vás celý seznam novinek v chystaném iOS 16, přejděte na tuto stránku Applu, kde je vše hezky popsáno. Nové aplikaci Home a CarPlay se budeme věnovat v samostatných článcích. iOS 16 je nyní dostupný v vývojářské betě, veřejná beta bude dostupná v červenci a plná verze pak vyjde na podzim s příchodem nové řady iPhone.

Předchozí článek

Vše, co víme o Apple Watch Series 8 a jak mohou vypadat

Následující článek

Nový iPadOS 16: ještě více podobný desktopu.

Související články