Gesundheit: perfektní logická hra s roztomilou grafikou

Recenze hry Gesundheit, která kombinuje dva poměrně nesourodé prvky – logické hádanky a… kýchání. Pomozte zelené hopsající příšerce zachránit jeho milovanou dřív, než ji sliz požírající obludy sežerou také!

Byť se hra Gesundheit nachází v App Store již nějaký ten pátek a nejde tedy o žádnou „žhavou novinku“, i přesto si zaslouží naši pozornost díky neotřelému nápadu i zpracování. Věřte tomu či ne, ale v této hře budete používat logiku a kýchání zároveň – ostatně to napovídá již název hry, který v překladu z němčiny znamená „zdravíčko“.

Hlavním hrdinou je zelená příšerka určitého neznámého hopsajícího druhu, která je svými kamarády odstrčena z všeobecného veselí kvůli tomu, že pořád kýchá – zřejmě se totiž bojí, aby nechytli nějakou moderní nakažlivou nemoc. Jedině růžová (samozřejmě holčičí) příšerka nabídne hlavnímu hrdinovi kapesník – a je to láska na první pohled.

Když však do města vtrhnou krvežíznivé (a vpravdě dosti neidentifikovatelné) obludy, zaženou jeho nápadnici někam, odkud ji bude třeba vysvobodit – a vzhledem k tomu, že ostatní příšerky vzaly nohy na ramena, zůstane tento úkol právě na vás. Ještě štěstí, že nepřátelé jdou po zelené slizké hmotě, kterou vykašláváte, jak „slepice po flusu“.

Zachraňovat svou vyvolenou budete v jednotlivých po sobě jdoucích levelech, kde bude vždy vaším úkolem pochytat nepřátelské obludy do nastražených pastí. Dejte si však pozor, kam se hnete, protože jakmile vás některá z nich pouhým koutkem oka zahlédne, okamžitě za vámi začne běžet, což ve většině případů končí vaším sežráním nebo něčím velice podobným.

Lepší proto bude ovládat a navádět obludy pomocí vystřelování vaších… ehm… „chrchlů“. To činíte podobným způsobem jako například vystřelujete ptáky v Angry Birds. Výhoda je, že vaše zelené výtvory se odrážejí od stěn, čehož bude také nutné v mnoha případech využít.

Pokud se chcete dostat dále než za první „svět“, budete se muset snažit po cestě sesbírat co nejvíce hvězdiček, které vám další levely odemknou. A pokud jste z těch, kteří prahnou po co nejvyšším high-score, dávejte si pozor na čas a také na to, kolikrát svou „slizkou“ schopnost použijete.

Nebojte se však, že by utíkání před nenažranými obludami bylo to jediné, co budete v této hře provozovat. Jak jsem zmínil již v titulku, jde o logickou hru, a tak bude třeba zapojit mozek a vymyslet, jak obludy postupně přechytračit a jednu po druhé dovést do pastí. Hra obsahuje navíc mnoho dalších prvků od různých spínačů až třeba po teleporty, takže se nebojte, že by se stala monotónní.

Kromě námětu hra exceluje také v grafickém zpracování, které vypadá, že je celé namalováno specifickým a pravděpodobně ručním způsobem, což hře dodává jedinečnou atmosféru. Stejně tak hudební doprovod, který do ní perfektně zapadne.

Pokud mám něco hře Gesundheit vytknout, bude to snad jen fakt, že se od začátku srpna nedočkala ještě žádného updatu s novým obsahem, což je veliká škoda. Chápu, že není jednoduché udržet krok se studii, které stojí například za hrou Where’s My Water, jež by mohla být v tomto případě zářným příkladem, ale i tak by se měli vývojáři inspirovat. Jinak je zde všechno: originální nápad, povedená grafika, žebříčky, achievementy a hodiny a hodiny dlouhá hrací doba. Co víc si přát? Moje hodnocení: 85%. Hru jsem hrál ve verzi 1.0.1.

Gesundheit! – 1,59€ – App Store link (iPhone)

Gesundheit! HD – 2,39€ – App Store link (iPad)

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

Dvojrecenze: oddychové hry Fractal a Pulse pro milovníky hudby

Následující článek

iTunes: nově i filmy s českým dabingem

Související články