Dvojrecenze: oddychové hry Fractal a Pulse pro milovníky hudby

V dnešním článku se podíváme na dvě hry, které mají kromě stejných vývojářů ještě jednoho společného jmenovatele – a tím je hudba.

Dnes se podíváme na dvě poměrně neobvyklé hry, které mají kromě stejných vývojářů ještě jednoho společného jmenovatele – a tím je hudba. Zatímco v případě hry Fractal bude hudba vaší „odměnou“ za logické přemýšlení, u druhé, nazvané „Pulse: Volume One“, už budete jenom odpočívat – s tím, že se budete snažit prsty pochytit rytmus podobným stylem jako například v populární hře Tap Tap Revenge.

Fractal

Fractal je sice do jisté míry „nástupcem“ druhé zmíněné hry, ale z mého pohledu je o poznání zajímavější, a tak jím začnu. Jak jsem již zmínil, v této hře se kombinují prvky hudby a logického uvažování. Ve třech různých módech, které se však ve výsledku liší pouze ve „formalitách“, se budete snažit o vytváření obrazců na ploše složené ze šestiúhelníků.

Ta je různou měrou okupovaná šestiúhelníky různé barvy – a vy máte za úkol je postrčit tak, aby vytvořily větší šestiúhelník složený ze sedmi menších. Ten pak exploduje (podobně jako třeba plná řada ve hře Tetris) a přidá vám body popř. čas – to už záleží na konkrétním módu.

Šestiúhelníky posunujete tak, že kliknutím na daný bod odsunete všechny jeho sousedící prvky o jedno pole od místa, kde jste klikli. Zní to dosti kostrbatě, ovšem ve výsledku je to poměrně zábavné – jako kdyby moc vašeho prstu vytvářela nové prvky a zároveň kvůli nedostatku místa ty ostatní odsunovala pryč.

Pokud se vám daří, odměňuje vás hra skvělou podkladovou hudbou, na jejíž plné vychutnání vám doporučuji nasadit si sluchátka. V opačném případě hudba postupně zpomaluje, což vytváří dokonalou symbiózu a dohromady delá opravdu skvělý dojem.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=J0iJ3F4Wuzg[/youtube]

Hra Fractal je tak podivná a zároveň zajímavá, že se to těžko popisuje slovy, proto se určitě podívejte na přiložené video, které podstatu hry předvede nejlépe. Celkově se mi hra opravdu líbí, a i když ji nehraji každý den a když ji hraji, nehraji ji déle než pár desítek minut, rád se k ní čas od času vrátím – a je tedy důležitou součástí mé herní sbírky. Moje hodnocení: 75%. Hru jsem hrál ve verzi 1.0.1.

Fractal: Make Blooms Not War – 1,59€ – App Store link (iPad)

Pulse: Volume One

Stejné herní studio stojí i za hrou „Pulse“, a tak nebuďte překvapeni, že její vizuální stránka vypadá v mnoha ohledech velice podobně (například v typografii uživatelského rozhraní). Rozdíl je však v tom, že zatímco hra Fractal vás donutí zapojit i mozek, tato hra je určena opravdu jen pro pouhé relaxování.

Pokud jste někdy hráli například hru Tap Tap Revenge, určitě budete obeznámeni s herním principem, který je u této hry velice podobný. Do rytmu hudby se na obrazovce objevují různé body a vaším úkolem je se do nich v tu pravou chvíli strefit – čím blíže budete, tím více bodů získáte. Navíc pokud některé „údery“ prošvihnete, ihned to poznáte v podkladové hudbě.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=4dz5Jt2fowQ[/youtube]

Rozdíl oproti Tap Tap Revenge je však v tom, že body „nepadají shora“, ale objevují se a krouží po kružnicích, což je poměrně zajímavé – trefování se totiž dostává úplně nový rozměr. Kromě hudby vás hra při dobrém výkonu navíc odměňuje úžasnou grafikou, která se navíc písničku od písničky liší, což se mi velice líbí.

Nic víc v tom však nehledejte. Nejsou tu žádné žebříčky, žádné statistiky ani achievementy. Hra prosazuje čirý minimalismus, a to ve všech svých aspektech. Nejde tedy o hru pro hardcore hráče, nýbrž pro ty, kteří si chtějí deset minut odpočinout u nenáročné hry se skvělou hudbou. A abych nezapomněl, hra se již několikrát dočkala updatu s novými songy. Moje hodnocení: 70%. Hru jsem hrál ve verzi 1.3.

Pulse: Volume One – 2,39€ – App Store link (iPad)

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

Zábavné video - Siri: The Holiday horror movie

Následující článek

Gesundheit: perfektní logická hra s roztomilou grafikou

Související články

Real Racing 2: nejoblíbenější závodní hra se dočká pokračování

Firemint poslední dobou hýří novými oznámeními a jinak to nebude ani teď - Firemint totiž oznámil pokračování jedné z nejoblíbenějších her na iPhone - Real Racing 2. O pokračování této hry však zatím nevíme skoro nic - dle oznámení je ale jisté, že vývojáří pracují pouze na verzi pro iPhone - nejspíše se tedy dočkáme verze pro iPad (dovoluji si tipnout s přívlastkem HD na konci) v pozdější době, než tomu bude u iPhonu.