Car Jack Streets: pro fanoušky GTA povinnost

Hra, kterou vám dnes představím, se snaží napodobit jednu z nejúspěšnějších her devadesátých let – hru Grand Theft Auto 2. 2D grafika a pohled “zhora” mnoho hráčů v roce 99, kdy GTA 2 vyšlo, “dostalo” a ze hry se stala legenda. Proč to píšu právě na webu o iPhone? Protože Car Jack Streets vás přenese o 10 let zpět a GTA 2 vám parádně připomene.

car-jack-streets

Příběh hry je jednoduchý, ale zároveň zajímavý. Hlavní hrdina, který se jmenuje Randal Meyers, má celkem špatné období. Randal po smrti svého otce se dostane do křížku s mafiánkým bossem Frankiem, kterému dluží pěkný balík peněz, celkem 1 milion $. Nyní je na vás, jak peníze vrátíte, od Frankieho máte jasný úkol – každý týden 50 000 $ v hotovosti, jinak skončíte v rakvi.

Jediný přítel, kterého ve městě máte, je strejda Murphy. Protože Randal ví, že Frankie nevtipkuje, musí se začít opravdu otáčet, aby každý týden měl pro Frankieho sumu připravenou. Jak peníze seženete je na vás, ultimátum je jasné.

car_jack_streets_3
Car Jack Streets

Příběh není až tak originální, ale do hry výborně zapadá. Možná se divíte, že příběh tak zdůrazňuji, ten u her pro iPhone je obvykle druhořadý. V Car Jack Streets si ale autoři přichystali zajímavý doplněk, který dává hře zajímavý náboj. Ve hře totiž čas ubíhá stejně jako v reálu. Možná vám to přijde nesmyslné, ale autoři vymysleli opravdu originální systém. 50 tisíc, které máte každý týden vydělat na splátku Frankiemu, musíte totiž vydělat opravdu za týden ve vašem reálném životě. Hra nepočítá s tím, že si ji pustíte jednou za měsíc na pár minut, uložíte a pokračujete kdy chcete – ne, ve hře je týden opravdu týden a pokud si za týden nevyděláte, tak hra pro vás končí. Musím říct, že nápad je to famózní. Je to vlastně obdoba Tamagotchi, jen si hrajete na gangstra. Otázka je, kolik lidí bude chtít být “otrokem” svého iPhonu. Věřím ale, že na iPhoneTips se několik nadšenců určitě najde.

Car Jack Streets
Car Jack Streets

Variant, jakým způsobem si vydělávat, je několik. Můžete krást auta, plnit úkoly, které vám dohodí strejda Murphy, zabíjet členy jiných gangů, řídit taxi, nebo třeba potupně rozvážet pizzu. Prostě cokoliv, aby jste získal 50 tisíc.

Úkolů ve hře je opravdu hodně. Až mě překvapilo, jak často vám nějaký kontakt volá a nabízí vám práci. Vaše úkoly jsou různé. Za několik dní, co jsem hru hrál, jsem například dělal řidiče gangu, který vykrádal banky, kradl jsem auta na zakázku, nebo třeba odvážel různé bosse přes různé čtvrti, ve kterých kralují jiné gangy (samozřejmě střílí na vaše auto, bourají do vás atd.). Všechny úkoly vám navíc znepříjemňuje všudepřítomná policie. Na druhou stranu jsem rád, že policie není až tak “dobrá”, jako třeba v sérii GTA, kdy se na vás opravdu sesypalo obrovské množství policejních aut. Policie v Car Jack Streets, alespoň v začátcích hry, které jsem absolvoval, je relativně druhořadá. Více budete zápasit s časem, připadně gangy.

Mapa města v Car Jack Streets
Mapa města v Car Jack Streets

Jak si můžete všimnout na obrázku výš, město je opravdu velké a členité. Musím pochválit autory za preciznost, protože ve hře najdete úzké uličky, parky, mosty, nebo třeba 4 proudovky, na které můžete testovat rychlost různých vozidel.

Když jsem u těch aut, ve hře je 21 druhů vozidel + tank a helikoptéra. Auta navíc mají různé jízdní vlastnosti (rozuměj rychlost), takže pokud si ukradnete pomalý truck na ovoce, tak s ním třeba při loupežném přepadení banky moc daleko nedojedete a policie vás dohoní.

Car Jack Streets
Car Jack Streets

Další, čím mě hra překvapila, jsou zbraně. Nevím kolik jich je ve hře celkem, ale na výběr jsou takové chuťovky jako plamenomet, či raketomet. Samozřejmostí jsou různé samopaly, granáty atd.

Možná si říkáte, že všechno co tady popisuju je sice pěkný, ale na iPhone nehratelný. Jak proboha hrát GTAčko na iPhone? Musím říct, že jsem ke hře bych od začátku skeptický a vlastně ji pouze testoval proto, abych vám o ní mohl napsat. Za těch několik dní jsem se ale s Car Jack Streets “spřátelil” a ovládání vozidel, běhání, či střílení je pro mě bezproblémové. Samozřejmě musíte počítat s tím, že vás hra nebude poslouchat na slovo. Někdy se stane, že nechtěně nabouráte třeba do auta v protisměru a díky tomu vaše mise skončí, protože nestihnete časový limit. To vás sice na chvíli vytočí, ale na druhou stranu taková je hra a musí se to brát jako zábava. Chválím autory za to, že udělaly některé objekty (semafory, lampy apod.) ve hře průjezdné, jinak by se řízení stalo opravdu frustrující. To se naštěstí nestalo a podle mě je ovládání zvládnuté dobře.

Car Jack Streets
Car Jack Streets

Možná si říkáte, že recenze je až moc “ideální”. Nevím, možná neumím psát záporné recenze a vyhledávat sebemenší chyby v enginu, či struktůře hry. Mě jde především o zábavu a tu vám Car Jack Streets rozhodně přinese.

Je až s podivem jakou marketingovou taktiku autoři hry zvolili. První týden (zhruba, nevím přesně kolik dní) hra byla na AppStore zcela zdarma, ještě do včera byla za 0,79 € a nyní ji na AppStore seženete stále ve slevě, ale už za 1,59 €. Dá se předpokládat, že za pár dní cena této hry opět vzroste, proto neváhejte a kupujte. Tahle hra vás bude bavit!

12 comments
 1. Výborná recenze. Na počtení v autobuse super. Až příjdu dom jdu jí hned zkusit. Nejdřív jsem jí nechtěl ani zkusit, ale nyní si mě přesvědčil.

 2. Výborná recenze. Na počtení v autobuse super. Až příjdu dom jdu jí hned zkusit. Nejdřív jsem jí nechtěl ani zkusit, ale nyní si mě přesvědčil.

 3. Co na to říct, snad jen děkuji a doufám, že tě hra nesklame.

  Pokud se recenze líbí, tak pro ni hlasujte na začátku recenze (modré tlačítko jablíčkářů). To samozřejmě platí i u jiných recenzí.
  Díky díky 🙂

 4. Co na to říct, snad jen děkuji a doufám, že tě hra nesklame.

  Pokud se recenze líbí, tak pro ni hlasujte na začátku recenze (modré tlačítko jablíčkářů). To samozřejmě platí i u jiných recenzí.
  Díky díky 🙂

 5. sice jsem tu úplně mimo, ale recenze na civilizaci je hodně zapadlá a zřejmě by se mi nedostalo odpovědi…

  Nevíte někdo proč ještě pořád není k dostání na našem eshopu? Nemám JB, ani US eshop, takže marně čekám až se objeví u nás 🙁

  1. opravdu netuším.

   btw. komentář by “nezapadnul”, protože nejaktuálnější komentáře jsou vidět na homepage v pravém sloupci uplně nahoře. ale v pohodě, o nic nejde…

 6. sice jsem tu úplně mimo, ale recenze na civilizaci je hodně zapadlá a zřejmě by se mi nedostalo odpovědi…

  Nevíte někdo proč ještě pořád není k dostání na našem eshopu? Nemám JB, ani US eshop, takže marně čekám až se objeví u nás 🙁

  1. opravdu netuším.

   btw. komentář by “nezapadnul”, protože nejaktuálnější komentáře jsou vidět na homepage v pravém sloupci uplně nahoře. ale v pohodě, o nic nejde…

 7. Hra vypadá zajímavě, jen ta grafika mě nezaujala. Osobně doporučuji hru Payback, která funguje podobně, jak GTA 2 ve 3D zeshora a i příběh je podobný. Jde v ní o plnění úkolů vyzvedávaných u telefonních automatů. Úkolů je ale málo a mám malou volnost vybrat si činnost, právě tu volnost oceňuji u recenzované hry. Payback opravdu pobaví na dlouho. Grafika je úžasná, hratelnost ještě lepší. Jen, když jsem ji dohrál do konce mě přestala bavit. Do té doby to ale byla asi nejlepší hra, co jsem hrál.

 8. Hra vypadá zajímavě, jen ta grafika mě nezaujala. Osobně doporučuji hru Payback, která funguje podobně, jak GTA 2 ve 3D zeshora a i příběh je podobný. Jde v ní o plnění úkolů vyzvedávaných u telefonních automatů. Úkolů je ale málo a mám malou volnost vybrat si činnost, právě tu volnost oceňuji u recenzované hry. Payback opravdu pobaví na dlouho. Grafika je úžasná, hratelnost ještě lepší. Jen, když jsem ji dohrál do konce mě přestala bavit. Do té doby to ale byla asi nejlepší hra, co jsem hrál.

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

C&C Red Alert: první obrázky a video z verze pro iPhone

Následující článek

iPhone: dálkové ovládání pro váš automobil

Související články

SuperApple #4: tipy a triky pro váš Mac

Máme pro vás opět výběr těch nejlepších tipů a triků pro Mac, které uplynulý týden byly k přečtení na SuperApple.cz. Tentokrát se dozvíte o šikovném programu XBMC, o bezdrátovém SD slotu, o SSD discích a o volantu pro iPhone vyrobeného z Lega.

Televize Apple TV: jeden z posledních Jobsovo plánů

Pokud pravidelně sledujete Apple scénu, pak Vám patrně neuniklo, že již brzy se dočkáme biografie Stevea Jobse (přesněji již 24. října). A právě tato kniha od Waltera Isaacsona by měla přinést několik nových Jobsovo myšlenek, která plánoval do budoucna. A právě jednou z nich by měla být nová Apple TV. Nová televize by se však měla podstatně lišit - jak víme, nyní je Apple TV synonymem malé krabičky s napojením na iTunes nebo v zámoří velice známý Netflix.