Evropští politici žádají USB-C ve všech chytrých telefonech

Představitelé Evropské unie hlasovali pro podporu dlouho plánovaného návrhu, který požaduje, aby Apple a všechny technologické firmy přijaly USB-C jako běžnou nabíječku, a přidali nový požadavek na standard pro bezdrátové nabíjení. Evropská unie již více než deset let naléhá na výrobce, aby všichni používali stejné nabíječky pro své smartphony a další zařízení. Plány EU na formální navržení nové legislativy byly schváleny v lednu 2022, ale vyžadovaly si další podporu.

Společná nabíečka sníží množství elektronického odpadu

Nyní poslanci Evropského parlamentu ve Výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů hlasovali 43 ku 2 pro podporu návrhů – a přidání významných vylepšení. Podle tiskové zprávy EU nově revidované návrhy zahrnují výzvu „pro interoperabilitu technologií bezdrátového nabíjení do roku 2026“. Není jasné, co návrhy konkrétně řeší pro bezdrátové nabíjení. Standard Qi je již efektivně univerzální a podporuje jej široká škála produktů.

„Vzhledem k půl miliardě nabíječek pro přenosná zařízení dodaných v Evropě každý rok, které generují 11 000 až 13 000 tun elektronického odpadu, by jediná nabíječka pro mobilní telefony a další malá a střední elektronická zařízení byla přínosem pro všechny,“ řekl Alex Agius Saliba z EU. “Ot pomůže životnímu prostředí, dále pomůže opětovnému použití staré elektroniky, ušetří peníze a sníží zbytečné náklady a nepříjemnosti pro podniky i spotřebitele.”

Revidované návrhy zahrnují požadavky na zlepšení komunikace s „dedikovanými štítky“. Ještě důležitější je, že EU nyní chce, aby se společné požadavky na nabíječku a bezdrátové nabíjení vztahovaly na více zařízení včetně notebooků a další elektroniky.

Applu se rozhodnutí nelíbí

Dříve byl Apple mezi těmi, kdo protestovali proti plánům EU vyžadovat společnou nabíječku.

„Věříme, že regulace, která vynucuje shodu napříč typem konektoru zabudovaného do všech smartphonů, inovace spíše potlačuje, než aby je podporovala, a poškodila by spotřebitele v Evropě a ekonomiku jako celek,“ uvedl Apple v roce 2020 . “Doufáme, že Komise bude i nadále hledat řešení, které neomezí schopnost odvětví inovovat a přinášet zákazníkům nové vzrušující technologie.”

Nové hlasování schválilo tyto revize stávajících návrhů a celý balíček musí nyní projít plenárním hlasováním v Evropském parlamentu v květnu 2022. Následně Výbor pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů říká, že „bude připraven zahájit jednání s EU vlády o konečné podobě legislativy.“

Ke konečnému provedení jakékoli legislativy nedojde, dokud nebude dokončen text a nebudou dokončeny právní námitky. Realizace bude pravděpodobně trvat roky. Implementace micro USB jako standardu v EU byla plně implementována po uvedení USB-C na trh.

Předchozí článek

Hackeři používají policejní e-maily ke krádeži uživatelských dat od Applu, Googlu a dalších

Následující článek

Čtyři nové modely iPhone 14 ukazují, co můžeme očekávat na podzim

Související články